Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w Warszawie. Wojewoda mazowiecki wprowadził nakaz szczepienia kotów

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie wprowadzające obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarze zagrożonym wystąpieniem tej choroby u zwierząt. W Warszawie jest to m.in. teren dzielnicy Wawer, Wesołej i części Targówka. Szczegóły poniżej.

Od 31 grudnia na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Obszar zagrożony wścieklizną obejmuje w Warszawie Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów - napisano w komunikacie na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Przypominamy, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Brak szczepienia psa (i teraz również kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Szymon Starnawski

Rozprzestrzeniająca się wścieklizna spowodowała, że m.in. na moście Poniatowskiego pojawiły się tabliczki z napisem: "Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Jak postępować w przypadku pogryzienia, pokąsania, podrapania przez dzikie zwierzę? Stołeczny ratusz przygotował poradnik:

  • dokładnie oczyść zranione miejsce – przemyj ranę ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie ją odkaź i zabandażuj (nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany),
  • niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub zadzwoń na pogotowie ratunkowe lub numer 112, jeśli doszło do pogryzienia przez dzikie zwierzę, a nie ma możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie,
  • w przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), w celu zgłoszenia go do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny,
  • jeżeli ustalenie właściciela zwierzęcia domowego jest niemożliwe, poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Więcej informacji o wściekliźnie znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto