Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólne nurkowanie: Zobacz co kryje dno jeziora na Szczęśliwicach

Kamila Małocha
7 października Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska organizuje kolejną akcję nurkowania open water na terenie stolicy. Tym razem ochotnicy zanurzą się w jeziorze Glinianki położonym na terenie Parku Szczęśliwickiego.

Nurkowanie jest organizowane przy współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ochota, gdyż oficjalnie jest tam zakaz kąpieli. Jak wynika z map, akwen ma do 11 metrów głębokości i z uwagi na słabą widoczność pod wodą, nie należy do łatwych i przyjemnych. Podwodny rekonesans ma na celu, między innymi, określenie stopnia zanieczyszczenia zbiornika. Nurkowie GEPN specjalizują się w społecznych akcjach sprzątania podwodnego, nie wykluczone, że przy okazji posprzątają akwen.

Zobacz: Rób zdjęcia, wygrywaj i zarabiaj. Zostań scoopshotersem [KONKURS]

Jeśli chcielibyście wziąć udział w wydarzeniu wystarczy pojawić się w najbliższą niedzielę o godzinie 10:00 na brzegu przy drewnianym pomoście (przy znaku „czarny punkt wodny”) W planie jedno nurkowanie w głębszej, północnej gliniance, a będzie też możliwość zanurzenia w płytszej części, o maksymalnej głębokość 6m.

Wszyscy, którzy wybierają się na eksplorację Glinianki będą mogli za darmo wypożyczyć butlę z powietrzem na to nurkowanie. Wystarczy zgłosić się do Centrum Sportów Extremalnych MartJack - warunkiem jest wyraźna deklaracja udziału w wydarzeniu na facebooku lub za pośrednictwem Forum-Nuras.

Czytaj także: Biegnij Warszawo: już w niedzielę kolejny bieg ulicami stolicy

Park Szczęśliwicki został założony dopiero w latach 60tych XX w. na obszarze leżącym tuż za przedwojenną granicą warszawskiego Rakowca, w południowej części świeżo wówczas włączonych do Warszawy Szczęśliwic.
Obszar ten ze względu na wydobycie gliny dla cegielni braci Oppenheimów nie został zabudowany umocnieniami Twierdzy Warszawa. Otwarte, niezagospodarowane tereny bywały miejscem stacjonowania taborów cygańskich. Ostatecznie tereny poddano rekultywacji w latach 60 minionego stulecia. Z kilkunastu małych sadzawek uformowano dwa duże zbiorniki o powierzchni 7,5 ha, które połączono kanałem.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto