18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia Janusza Korczaka: "Noc całego życia" w Teatrze Żydowskim

Kamila Małocha
Jerzy Walczak, tytułowy Korczak
Jerzy Walczak, tytułowy Korczak
Trwa rok Korczaka. Co właściwie wiemy o tej postaci? Prawdopodobnie wciąż za mało. A przecież historia życia tego człowieka jest naprawdę niezwykła. Próby przybliżenia jego życia i twórczości podjął się sam Szymon Szurmiej. W efekcie w Teatrze Żydowskim możemy podziwiać niezwykły spektakl „Noc całego życia”.

- Kiedyś sam miałem zaszczyt zagrać Korczaka, objechaliśmy z tym spektaklem całą Europę, ale to była zupełnie inna wersja. Nie łatwo jest pokazać tego człowieka. Było kilka filmów, niestety cały czas uważam że nie są one doskonałe. Bo nie łatwo powiedzieć jak niezwykły był to człowiek. Z tą materią można się zmagać cały czas – mówi Szymon Szurmiej.

Zobacz także: Święto świateł: 8 grudnia Chanukowe świece zapłoną na placu Grzybowskim

„Noc całego życia” to zapis wspomnień z ostatniej nocy spędzonej za murami getta, przed zagładą. Korczak siedzi przy swoim biurku, dzieli się swoimi wspomnieniami, przemyśleniami. Na scenie, jakby ze snu pojawiają się obrazy – kolejno poznajemy zarówno postaci realne jaki i historyczne – są żywi i martwi. Przeszłość miesza się z rzeczywistością. Każda kolejna scena przybliża kolejne fakty z życia doktora, z jakimi problemami się zmagał – czy rzeczywiście był to człowiek bez godności, jak zarzuca mu pewne małżeństwo, które nie chce finansowo wspomagać sierot? Ile siły jest w człowieku? Każda scena pokazuje, jak bardzo zależało mu na małych podopiecznych. Codzienna walka o zdrowie, jedzenie, lekarstwa. Walka niełatwa, bo tocząca się za murami getta. Proponowano mu wolność, Korczak zrezygnował, nie chciał zostawić wychowanków warszawskiego Domu Sierot. Razem z nimi trafił do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Treblince, tam zginął.

Szymon Szurmiej zadedykował ten spektakl głównie młodzieży. Dzięki temu przedstawieniu rzeczywiście można ujrzeć prawdziwy obraz tej zamkniętej dzielnicy, w której mimo wszechobecnej śmierci, nędzy i chorób, funkcjonowały kabarety, teatry i grupy artystyczne. Życie toczyło się swoim torem, dając mieszkańcom getta otuchę, nadzieję i odrobinę normalności.

Czytaj także: Sylwester 2012 w teatrze? Sprawdź, co proponuje warszawska scena teatralna?

- Najtrudniejszy był wybór przekazu, szukaliśmy jak najlepiej pokazać to co się dzieje w głowie człowieka i znaleźć najprostszą formę. Myślałem, żeby na scenie znalazło się dwóch Korczaków, potem doszedłem do wniosku że nie ma to żadnego absolutnie sensu – zdradza reżyser. – Uważam, że młodzież jest wystarczająco przygotowana na przyjęcie symboli. Widziałem jak niektórzy płakali. Ja nie chcę wywoływać takich skrajnych emocji, chciałbym żeby widzowie wyszli z zadumą, zobaczyli co się wtedy stało i jak się stało. Staje się to ważne zwłaszcza w obliczu aktualnych przekazów – w Norwegii mężczyzna zastrzelił ponad 70 młodych ludzi, tylko z przekonania że należy to zrobić. Tutaj zginął naród, 6 milionów – dodaje Szurmiej.

„Noc całego życia” na scenie Teatru Żydowskiego będzie jeszcze można obejrzeć w styczniu. Jak zdradza nam dyrektor placówki, w przygotowaniu są jeszcze trzy premierowe sztuki.

- Pracujemy teraz nad Kafką, łącznie mają powstać trzy sztuki. Pierwsza nad którą pracuję w tej chwili nosi tytuł „Kafka tańczy”. Druga oparta jest na materiałach z książki Remigiusza Grzeli - wpływ teatru żydowskiego na twórczość Kafki. Chcielibyśmy, wspólnie z autorem, zrobić sztukę pod tytułem „Podróż która się nie odbyła”. Trzeci spektakl, który chcemy wystawić to „Proces” Kafki – mówi Szurmiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto