Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszawica w Warszawie. Sanepid ostrzega przed pasożytem!

STUL
Wszawica w Warszawie. Sanepid ostrzega przed pasożytem!
Wszawica w Warszawie. Sanepid ostrzega przed pasożytem! fot. JANUSZ WOJTOWICZ / POLSKA PRESS
W okresie ferii zimowych istnieje szczególne ryzyko zachorowania na wszawicę. Pasożyt przenosi się z "głowy na głowę" a podczas wspólnych kolonii czy obozów o zakażenie nietrudno.

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołującą zmiany skórne na głowie człowieka. Jako choroba skórna występuje sezonowo, co oznacza że podczas ferii zimowych dzieci są szczególnie narażone na zakażenie. Jak do tego dochodzi? Najłatwiej zarazić można się poprzez bezpośredni kontakt głowy z głową, ale jak podkreślają specjaliści z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej: "wszy przenoszą się też podczas przytulania, korzystania z tych samych przyborów do czesania (grzebieni, szczotek, gumek do włosów, spinek, wałków), noszenia pożyczonych od osoby z wszawicą czapek i szalików, a nawet podczas spania we wspólnej pościeli. Jednocześnie warto pamiętać, że codzienny kontakt z osobą mającą wszy nie wystarczy do tego, aby wszy zagościły na naszej głowie. Wszawica może przydarzyć się każdemu i nie jest oznaką braku higieny osobistej, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie."

W jaki sposób ustrzec się tej choroby?
Dzieci powinny nosić spięte włosy lub krótkie, a także korzystać wyłącznie ze swoich przyborów do czesania. Bardzo ważne jest codzienne mycie głowy i korzystanie z szamponów oraz odżywek. Po powrocie dziecka z kolonii warto sprawdzi czystość głowy dziecka. Bardzo ważna jest też rozmowa z najmłodszymi o tym, że
nie wolno korzystać z cudzych szczotek do włosów, zakładać czapek/szalików koleżanek/kolegów ponieważ może to spowodować przeniesienie na głowę wszy od innych osób.

W jaki sposób rozpoznać wszawicę?
Najczęstsze objawy to świąd głowy, a także otarcia spowodowane drapaniem po głowie. Poza tym przy skórze pojawiają się białe jaja przypominające łupież, są jednak trudne do ściągnięcia. Aby sprawdzić czy są to tzw. gnidy należy spróbować wyczesać je grzebieniem o gęstych ząbkach. Jeśli trudno je usunąć - wówczas mamy pewność, że to wszawica. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza.


od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto