Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wszechświat i Cząstki". Wystawa z Koperniku pomoże zrozumieć z czego składa się Wszechświat

Redakcja
Wszechświat i Cząstki. Wystawa z Koperniku pomoże zrizumieć z czego składa się Wszechświat
Wszechświat i Cząstki. Wystawa z Koperniku pomoże zrizumieć z czego składa się Wszechświat mat. prasowe
Jak rodził się Wszechświat? Czym jest słynny bozon Higgsa, którego odkrycie kilka dni temu zostało uhonorowane Nagrodą Nobla? Odpowiedzi na te pytania możecie szukać w Centrum Nauki Kopernik

"Wszechświat i Cząstki", wystawa w Koperniku, od 10 października


Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik przedstawia najbardziej intrygujące zagadki Wszechświata, podstawy budowy materii i technikę wykorzystywaną w badaniach cząstek elementarnych. Składa się z trzech części.

Pierwsza to podróż w czasie o czternaście miliardów lat – do narodzin Wszechświata, który z całym swoim zasobem energii jest początkowo skupiony w obszarze mniejszym niż główka od szpilki. W tym momencie następuje Wielki Wybuch. Temperatura Wszechświata przekracza nasze wszelkie wyobrażenia a przestrzeń rozszerza się w zawrotnym tempie. Odwiedzający wystawę prześledzą ewolucję od Wielkiego Wybuchu, aż do powstania Układu Słonecznego.

Dowiedzą się też, czym są cząstki elementarne i jakie oddziaływania między nimi występują. Przyjrzą się opisanej przez Izaaka Newtona grawitacji i odkrytemu w XIX wieku elektromagnetyzmowi. Najwnikliwiej przeanalizowane zostaną oddziaływania jądrowe spajające w całość protony, neutrony i jądra atomów oraz oddziaływania słabe, których przejawy znamy m.in. ze zjawiska promieniotwórczości.

Zobacz też:
Koncerty jazzowe w kopernikowskim planetarium. Improwizacje i Wszechświat

Trzecia część ekspozycji poświęcona jest metodom badawczym, pozwalającym bliżej poznać materię. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ogrom Wielkiego Zderzacza Hadronów – urządzenia służącego przyspieszaniu cząstek i badaniu ich zderzeń. LHC ma blisko 27 km obwodu i umożliwia protonom rozpędzenie się do szybkości niemal równej prędkości światła. Przyspieszone protony zderzają się. Podczas tych kolizji powstają cząstki już nam znane a także takie, których istnienia dotychczas jedynie domyślaliśmy się. Przykładem jest cząstka zwana bozonem Higgsa.

Na wydarzenie organizatorzy zapraszają od czwartku, 10 października. Wstęp w ramach biletu na wystawy stałe w Koperniku. Wystawę będzie można oglądać do 30 marca 2014.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto