Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko o zapaleniu pochwy

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Schorzenia miejsc intymnych są bardzo uciążliwe. Jednym z takich schorzeń jest zapalenie pochwy. Może być ono drożdżakowe, bakteryjne lub rzęsistkowe.

Wśród najbardziej uciążliwych dolegliwości – każda kobieta to przyzna – znajdują się te związane z układem rozrodczym. Dlaczego? Ponieważ mają nieprzyjemne, często bolesne objawy. Ponadto wiążą się zawsze z pewnym dyskomfortem, zawstydzeniem. Przez to kobiety niechętnie udają się do lekarza, zaś nieleczona choroba powoduje znacznie poważniejsze komplikacje. Jednym z takich poważnych schorzeń okolic intymnych jest zapalenie pochwy.

Rodzaje zapalenia pochwy

O pomoc w określeniu objawów zapalenia pochwy poprosiliśmy specjalistę – ginekologa Tomasza Piskorza z Krakowa: „Najczęstsze objawy zapalenia pochwy to świąd i pieczenie w okolicach intymnych oraz bardzo często upławy, może też towarzyszyć częstomocz, dyskomfort podczas oddawania moczu”.

Objawy zapalenia pochwy mogą być różne. Zależą one od tego, jakie jest pochodzenie tego schorzenia. Zapalenie pochwy może powstać przez grzyby – mówimy wówczas o infekcji drożdżakowej. Objawia się ona zaczerwienieniem sromu oraz pochwy. Wydzielina z pochwy jest gęsta, o kolorze białym lub żółtawym. Ma „serowatą” konsystencję i nieprzyjemny zapach.

Przy zapaleniu, które zostało wywołane przez bakterię (infekcja bakteryjna, waginoza bakteryjna) upławy występują od czasu do czasu. Mają kolor szarawy bądź biały. Z pochwy wydobywa się specyficzny rybi zapach.

Rzęsistkowe zapalenie pochwy, jak sama nazwa wskazuje, spowodowane jest obecnością rzęsistka pochwowego – pierwotniaka. Schorzenie to może nie wykazywać żadnych objawów. Jednak jeśli nie zostanie w odpowiednim czasie zauważone, to szyjka macicy staje się czerwona. Wydzielina z pochwy ma bardzo nieprzyjemny zapach, jest wodnista, ma szaro-zielony kolor.

Kobiety zmagające się z zapaleniem pochwy mogą również doświadczać pieczenia pochwy (nasilające się w trakcie wypoczynku oraz kąpieli), ból w trakcie uprawiania seksu.

Przyczyny zapalenia pochwy

Zapalenie pochwy może być spowodowane niewłaściwą higieną intymną. Kobieta powinna być szczególnie ostrożna, gdy ma problemy z miesiączkowaniem i jeśli wykonuje płukanie pochwy, wykorzystując do tego preparaty do higieny intymnej. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje przy stosowaniu tamponów, korzystaniu z publicznych toalet, wycieraniu się ręcznikami, z których korzysta wiele osób. Wysoką czujność zaleca się paniom, które lubią pływać w basenach. Ponadto kobieta może mieć zapalenie pochwy przez stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej, gdy nie ma stałego partnera seksualnego. Zapalenie pochwy może czasem pojawić się po poddaniu się jakiemuś zabiegowi ginekologicznemu lub po stracie dziecka.

Leczenie zapalenia pochwy

Jeśli zauważymy u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych symptomów, to powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Tylko lekarz będzie w stanie postawić trafną diagnozę. Zrobi to oczywiście na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań mikroskopowych wymazu z pochwy. Jeśli potwierdzą się podejrzenia dotyczące zapalenia pochwy, to ginekolog zapewne przepisze antybiotyki oraz leki miejscowe. Ponadto zaleci stosowanie probiotyków. Rzęsistkowe zapalenie pochwy leczone jest za pomocą chemioterapeutyków. Kobieta z tą dolegliwością powinna wiedzieć, że leczenie musi zostać podjęte również u partnera. Z kolei infekcja drodżakowa leczona jest specjalnymi tamponami, kremami, globulkami, tabletkami dopochwowymi. Dodajmy, że grzybicze zapalenie jest dosyć trudne do wyleczenia.

O sposobach zapobiegania i leczenia zapalenia pochwy wypowiada się ekspert Tomasz Piskorz: „Najlepszym sposobem zapobiegania zapaleniom jest unikanie kąpieli w zbiornikach wodnych zanieczyszczonych, w tym także, niestety, niekiedy zwykła kąpiel na basenie lub jacuzzi może być przyczyną zapalenia pochwy, unikanie stosowania tamponów, zbyt częste używanie płynów do higieny intymnej może również sprzyjać podrażnieniem okolic intymnych, najlepszym i skutecznym leczeniem jest leczenie farmakologiczne zalecone po badaniu i konsultacji ginekologicznej, stosowanie leków na własną rękę bez recepty i bez zaleceń lekarskich bardzo często nasila objawy zapalne”.

Zapalenia pochwy z pewnością nie można lekceważyć. Jeśli w odpowiednim czasie nie udamy się do specjalisty, to może to wywołać przykre konsekwencje. Nieleczone bakteryjne zapalenie pochwy może doprowadzić do zapalenia cewki moczowej, zapalenia narządów znajdujących się w obrębie miednicy mniejszej. Ponadto kobieta staje się przez to bardziej podatna na zapalenie wirusem HIV. Najtrudniejsze przypadki mogą nawet skończyć się bezpłodnością.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto