Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz odpowiednią dla siebie uczelnię (cz. 2) (2008)

Janusz Krzeszowski
Rozpoczęła się rekrutacja do szkół wyższych. Pamiętaj, że od wyboru uczelni zależą twoje szanse na udany start w przyszłą karierę zawodową Kiedy podjąłeś już decyzję, jaki kierunek studiów cię interesuje, musisz ...

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół wyższych. Pamiętaj, że od wyboru uczelni zależą twoje szanse na udany start w przyszłą karierę zawodową

Kiedy podjąłeś już decyzję, jaki kierunek studiów cię interesuje, musisz pomyśleć, na której uczelni chcesz studiować.

Na maturzystów i absolwentów studiów licencjackich czeka w tym roku około pół miliona miejsc w polskich szkołach wyższych. Masz do wyboru: uniwersytety, politechniki, uczelnie ekonomiczne, rolnicze, szkoły pedagogiczne, akademie wychowania fizycznego, medyczne i teologiczne. Do tego dochodzą szkoły zawodowe, wojskowe i artystyczne.

Terminy rozpoczęcia naborów są różne. Niektóre uczelnie zaczęły rekrutację dwa tygodnie temu (np. Politechnika Wrocławska), w wielu nabór rozpoczyna się właśnie teraz (Uniwersytet Jagielloński), a inne dopiero go rozpoczną (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Musisz dokładnie sprawdzić terminy i nie przegapić okresu rekrutacji. W dzisiejszym Poradniku podpowiadamy, jak starać się o przyjęcie na uczelnię najbardziej odpowiednią dla ciebie.

Za późno na UE

Zmartwimy chętnych na naukę na Wyspach Brytyjskich czy w USA. Chcąc uczyć się tam w najbliższym semestrze, trzeba było złożyć dokumenty w ubiegłym roku. Za późno jest też na uczelnie włoskie, niemieckie czy hiszpańskie. W sprawie studiów najlepiej kontaktować się z ambasadą lub konsulatem odpowiedniego kraju.

Sprawdź uczelnie

Warto sprawdzić, czy uczelnia, którą chcemy wybrać, jest akredytowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ich listę znajdziesz na stronie www.nauka.gov.pl.

Wybierając uczelnię, sprawdź:
- jakich ma wykładowców i z jakimi tytułami,
- jakie zbiory posiada w bibliotece,
- czy oferuje studentom zajęcia dodatkowe i praktyki (także zagraniczne),
- jakie zajęcia proponuje na danych kierunkach,
- z kim uczelnia współpracuje,
- jakie ma opinie wśród byłych studentów.

Zwróć uwagę, jak dana uczelnia została oceniona przez Państwową Komisję Akredytacyjną. Po prostu wejdź na stronę www.pka.edu.pl, w zakładkę "prace/kierunki oceniane", następnie korzystając z automatycznej przeglądarki, znajdź placówkę, której oceną jesteś zainteresowany.

Dla siebie najlepiej wybrać tę szkołę, która stwarza dobre warunki kształcenia, na wysokim poziomie, ma pewien prestiż i już jakąś tradycję. W tej chwili oferują to zarówno szkoły prywatne, jak i publiczne. A pracodawcy równie cenią sobie absolwentów i jednych, i drugich placówek.

Nasz ranking

Przy swoim wyborze warto się przyjrzeć, jakie miejsce w rankingach uczelni zajmuje twoja szkoła. Najświeższy taki ranking zorganizował dziennik "Polska" (dostępny na stronie www.wroclaw.naszemiasto.pl). W klasyfikacji sprawdzaliśmy liczbę wykładowców, jakość bazy dydaktycznej, wysokość stypendiów. To, czy posiadają akademiki, czy są przyjazne studentom, jakie organizują praktyki, staże i czy współpracują z zagranicznymi uczelniami.

Ranking nie musi być ostatecznym wyznacznikiem naszej decyzji, ale warto sprawdzić w nim miejsce wybranej uczelni.

Szkoły specjalne

Jeśli ktoś czuje powołanie czy jest uzdolniony i ma już na koncie jakieś sukcesy artystyczne, może studiować w szkołach wojskowych, teologicznych lub akademiach sztuk pięknych. Te pierwsze organizują zarówno studia cywilne, jak i wojskowe. Posiadają bardzo atrakcyjne kierunki, np. nawigacja czy robotyka.

Jeśli ktoś zdecyduje się na studia wojskowe, np. w Akademii Marynarki Wojennej, musi się liczyć z tym, że zaczynają się one powołaniem do wojska na cztery tygodnie - tam bierze się udział w szkoleniu praktycznym. Później przyszłych studentów czeka staż kandydacki na okręcie.

Przeciwieństwem szkół wojskowych są uczelnie artystyczne. Jednak żeby się tam dostać, trzeba mieć już jakiś dorobek. Pierwszym punktem rekrutacji jest prezentacja swoich prac i umiejętności przed komisją. Trzeba znać też historię sztuki, a najlepiej zdawać maturę z tego przedmiotu.

Po takiej szkole można zostać samodzielnym artystą lub zajmować się czymś pokrewnym. W tej chwili duże powodzenie na rynku pracy mają graficy i projektanci wnętrz.

Wybierz miasto

Nie bez znaczenia jest też to, czy wolisz studiować w dużym ośrodku akademickim, który gwarantuje teoretycznie więcej możliwości, czy w mniejszym mieście, gdzie atmosfera studiów będzie bardziej kameralna, a życie codzienne tańsze.

Mieszkańcy dużych ośrodków akademickich, takich jak np. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Lublin, raczej podejmą studia w swoim mieście. Ale już młodzież pochodząca z mniejszych miast musi zdecydować nie tylko, co chce studiować, ale także gdzie.

Taka decyzja musi być wcześniej poprzedzona kalkulacją, na co nas stać. Wiadomo: życie w większym mieście jest droższe, ale możliwości dorobienia, chociażby w weekendy, większe. W swoim rodzinnym mieście nie będziesz musiał wydawać kroci na życie codzienne, ale możliwości rozwoju zawodowego mogą być mniejsze.

Droga rekrutacja

Nie ma jednoznacznego ograniczenia co do liczby kierunków studiów, na które kandydaci mogą składać dokumenty. Ale trzeba pamiętać o opłacie rekrutacyjnej.

Opłata za nabór wynosi średnio około 100 zł.

Kandydat ponosi koszty związane z każdym kierunkiem, na który aplikuje, nawet gdy wszystkie są na jednej uczelni czy wydziale. Jeśli są to nawet trzy pokrewne kierunki, to i tak musisz zapłacić za rekrutację trzy razy. Jeśli dostaniesz się od razu na tę pierwszą, wymarzoną specjalność, reszta pieniędzy przepadnie.

Uczelnie wprowadzają nieraz przy formularzu internetowym tylko trzy lub cztery wolne rubryki, do których kandydat wpisuje wybrane przez siebie kierunki studiów.

Z doświadczenia dwuletniego widać, że wystarczy złożenie dokumentów na trzy uczelnie. Studia podejmuje się i tak na jednej, tylko nieliczni idą na dwa kierunki równocześnie.

Przyszli studenci powinni pamiętać też o tym, że zanim coś podpiszą, należy to dokładnie przeczytać. Obowiązek podpisywania umów dotyczy tylko płatnych kierunków.

Umowy zawierane między uczelnią i studentem podlegają regulacjom prawa cywilnego i powinny określać wszystkie istotne sprawy - m.in. kwestie wysokości i terminów płatności czesnego.

Rekrutacja krok po kroku

Większość uczelni w Polsce prowadzi rekrutację internetową. Na stronach szkół znajdziecie do wypełnienia arkusze .

1. Zaloguj się w systemie: wejdź na stronę internetową wybranej uczelni. Załóż konto, którego identyfikatorem będzie twój numer PESEL albo wygenerowany przez system 11-cyfrowy numer. Wypełnij formularz danych osobowych.

2. Wprowadź oceny z matury: podaj wszystkie przedmioty zdawane na maturze oraz ich poziom. Wyniki egzaminów pobrane zostaną później z Krajowego Rejestru Matur. Jeżeli zdawałeś maturę w latach wcześniejszych, wprowadź wyniki i inne oceny brane pod uwagę podczas rekrutacji.

3. Wybierz kierunek: kolejny krok to wybór kierunku studiów. Pamiętaj, że jeżeli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady zwolnionym z procesu rekrutacji, to i tak musisz wprowadzić swoje dane osobowe. Następnie zgłoś się na uczelnię z oryginałem dokumentu, który udowodni twoje osiągnięcia.

4. Opłać nabór: musisz zapłacić opłatę rekrutacyjną. Pieniądze powinny wpłynąć na indywidualne konto, którego numer wygenerował wcześniej system.

5. Sprawdź wszystko jeszcze raz: dołącz plik ze zdjęciem do elektronicznej legitymacji studenta. Przyjrzyj się dokładnie, czy na pewno nie zrobiłeś żadnego błędu. Potem pozostaje oczekiwanie na wyniki.

6. Lista zakwalifikowanych: komisja rekrutacyjna w wyznaczonym terminie ogłosi listy zakwalifikowanych. Wywieszone będą one na uczelni, dostępne w internecie.

7. Wizyta na uczelni: jeżeli dostałeś się na wybraną uczelnię, powinieneś w wyznaczonym terminie złożyć w dziekanacie dokumenty.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto