Wybory Kobiety Sukcesu Mazowsza 2012: Maria Pomianowska

Redakcja
materiały prasowe
Doktor sztuk muzycznych, wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagog.

Maria Pomianowska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli i wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.
Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii na Bliski Wschód oraz do Afryki. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka zapoznaje się z muzyką i kulturą tego kraju, jednocześnie prezentując tam w największych salach koncertowych polskie pieśni i tańce. W tym czasie Maria Pomianowska wraz instrumentami - suką biłgorajską i fidelą płocką jest częstym gościem na dworze cesarskim Japonii. Na zlecenie światowej sławy wiolonczelisty Yo Yo Ma, komponuje utwory w których wykorzystuje pieśni Mazowsza. Wspomniane kompozycje zostaną później wspólnie z Yo Yo Ma wykonane w 2000 roku na koncercie w Niigata (Japonia).

Działalność koncertową uprawia na początku w zespole Raga Sangit, następnie od 1994 roku w stworzonym wraz z grupą przyjaciół Zespole Polskim, którym kieruje do dzisiaj. Popularyzuje w nim na zrekonstruowanych instrumentach smyczkowych (fidel płocka i suka biłgorajska) grę techniką paznokciową, która zanikła na terenach polskich w końcu XIX wieku. W składzie zespołu znalazł się XVI-wieczny instrument smyczkowy pochodzący z wykopalisk archeologicznych w Płocku (fidel) oraz znana z przekazów z końca XIX wieku tzw. suka biłgorajska, zrekonstruowana na podstawie materiałów ikonograficznych (akwarela Wojciecha Gersona – Muzeum Narodowe w Warszawie ) jako, że żaden egzemplarz tego instrumentu nie zachował się do naszych czasów. W 2009 roku za rekonstrukcję fideli płockiej otrzyma nagrodę "Turysta" przyznaną przez Zarząd Międzynarodowego Festiwalu Film,art& tourism. Obok suki i fideli w zespole znalazły się także skrzypce żłobione, cymbały, basy, bębny i fujarki. Głównym założeniem Zespołu Polskiego od początku działalności miało być sięganie do korzeni muzyki polskiej i słowiańskiej, aby wydobyć i unaocznić słuchaczom specyfikę muzyki polskiej od XVI wieku do dzieł Fryderyka Chopina. Zespół koncentrował się zatem na prezentacji muzyki ludowej Mazowsza a szczególnie pochodzącej z tych obszarów, które były bliskie czasom i miejscom odwiedzanym przez młodego Fryderyka Chopina. Tematy muzyczne czerpano głównie z dzieł Oskara Kolberga lub badań terenowych, prowadzonych na Mazowszu. Kolejne programy Zespołu Polskiego bardzo ciepło były przyjmowane na koncertach w kraju przez publiczność polską, zarówno w wielkich miastach, jak i małych ośrodkach. W bardzo krótkim czasie zespół pod kierownictwem artystycznym Marii Pomianowskiej zdobywa także międzynarodową popularność, co owocuje serią koncertów, między innymi w Japonii, na Tajwanie, w Belgii, Francji, Bułgarii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Algierii, Izraelu, Palestynie, na Białorusi, w Rosji, Chinach, Iranie. W 2008 roku Zespół Polski na festiwalu Sajanskoje Kolco na Syberii otrzymuje I nagrodę za „najlepszy zagraniczny projekt”. Zespół ma w dorobku 8 płyt CD m.in. : Muzyka Nizin (1995), Oj chmielu (1996), Kolędy znane i zapomniane (1997), Polish folk music vol 1 (2004), Cztery pory roku (2008), U źródeł muzyki Chopina (2010) oraz nagranych wiele programów radiowych i telewizyjnych. Sama Maria Pomianowska ma na koncie autorskie projekty fonograficzne także z innymi muzykami - Suita Jedwabnego szlaku (2003) i wiele płyt nagranych z Zespołem Instrumentów Dawnych Ars Nova, Michałem Czachowskim, Borysem Griebinszczykowem i innymi.

Artystka od lat prowadzi wykłady, warsztaty muzyczne w kraju i za granicą, naucza, promuje młode zespoły i muzyków. Jako wybitny pedagog współpracuje m.in. z fundacją J&S Pro Bono, prowadząc Orkiestrę Folkową OFAM, Zamkiem Królewskim w Warszawie w programie Canaletto oraz festiwalem folkowym Nowa Tradycja, jako juror konkursu festiwalowego. Od 2006 zasiada w radzie programowej międzynarodowego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jako dyrektor warsztatów muzycznych, a w 2011 roku zostaje jego dyrektorem artystycznym. M. Pomianowska komponuje również muzykę do filmów. Za muzykę do filmu Fryderyk 2010 otrzymuje wyróżnienie specjalne przyznane przez jury Międzynarodowego Festiwalu Film,art& tourism.

W związku z 2010 Rokiem Fryderyka Chopina tworzy scenariusz artystyczny do wystawy pt. Zakochany Chopin, czyli inspiracje mazowieckie, otwartej w 17 grudnia 2009 roku przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Wystawa znalazła się w gronie laureatów IV edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. III Nagrodę przyznano jej w kategorii najciekawsza wystawa zorganizowana w roku 2009 na Mazowszu w obiekcie zamkniętym. Ekspozycja ta powstała w wyniku współpracy Marii Pomianowskiej (scenariusz) oraz dr hab. Ewy Dahlih-Turek i Jacka Jackowskiego (konsultacja naukowa). Kuratorem wystawy był dr Adam Czyżewski. Artystka wydaje również entuzjastycznie przyjęty przez krytykę album Chopin na 5 kontynentach. Płyta ta w czerwcu 2010 roku zajmuje 5 pozycję na europejskiej liście światowej muzyki etnicznej i folkowej World Music Charts Europe, a w rocznym podsumowaniu jest na 15-stym miejscu na 866 nominowanych wydawnictw z całego świata. To najwyższa jak dotąd pozycja polskiej płyty w tym plebiscycie w ostatnich 20 latach.

W swej muzycznej wędrówce Maria Pomianowska przekracza z łatwością rozmaite bariery i łamie utarte stereotypy. Czyni to jednak z poszanowaniem dla odrębności każdej muzycznej tradycji, którą poznaje i prezentuje. Na wielu festiwalach w kraju i za granicą artystka pokazuje wraz z Zespołem Polskim swoje oryginalne programy chopinowskie. np. w 2010 roku: edycje La Folle Journee we Francji, Hiszpanii, Japonii, Polsce, na festiwalu w Belgii (reprezentowanie Małopolski), realizacje projektu w Chinach i Egipcie (Opera Kairska).

W maju 2010 uzyskuje stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Krakowie za pracę pt. „Rekonstrukcja techniki wykonawczej na historycznych fidelach kolanowych a nowe wartości sonorystyczne”. Od października 2010 prowadzi tam na Wydziale Instrumentalnym autorski kierunek studiów Fidele kolanowe. Jest to początek tworzenia Wydziału Muzyki Etnicznej.

Opis zasług uzasadniających nadanie tytułu „Kobieta Sukcesu”.

Maria Pomianowska od ponad 15 lat na wielu polach artystycznych m.in. wykonawczym, jako multiinstrumentalista i wokalistka, pedagogicznym, fonograficznym, medialnym, ma wielkie zasługi w propagowaniu w kraju i za granicą polskich tradycji muzycznych - sztuki ludowej i sztuki wysokiej (Chopin, Wieniawski, Moniuszko, Szymanowski, Lutosławski). Proponuje słuchaczom w kraju oraz na świecie zupełnie nowe spojrzenie, sprowadzające polską muzykę ludową i Mazurki Chopina do wspólnego mianownika. Konsekwentnie reaktywuje dawne techniki gry na starych instrumentach smyczkowych popularnych na ziemiach polskich i wychowuje swoich następców. W swoich projektach muzycznych przełamuje stereotypy wykonawcze, prezentując inspirowane muzyką ludową dzieła Chopina, Wieniawskiego czy Szymanowskiego na specyficznym instrumentarium ludowym, zestawiając je na koncertach z oryginalnymi formami polskiej muzyki ludowej - pieśniami, mazurkami, kujawiakami i oberkami. Artystka przełamuje bariery kulturowe łącząc muzykę Chopina, polskie instrumentarium z etniczną muzyką odległych kultur Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz krajów europejskich, a także podejmuje dialog międzykulturowy, wspólnie koncertując i nagrywając płyty, z muzykami pochodzącymi z tych odległych regionów świata. Dociera ze swoją polską sztuką muzyczną do nowych odbiorców na świecie i w kraju. Jej ujęcie muzyki trafia także w gusty młodego pokolenia. Nowatorska działalność muzyczna Marii Pomianowskiej, zawsze realizowana ze smakiem artystycznym, doskonale promująca w kontekście kultury polskiej twórczość Chopina na świecie ale i w kraju, zasługuje na wysokie wyróżnienie.

Zgłaszający: Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Tragedii można było uniknąć. Oskarżenia po adresem Baldwina

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Justyna
Ta pani jest zachwycona sobą .
Dodaj ogłoszenie