Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia roku 2009, czyli tym żyli białostoczanie. Konkurs - napisz własne podsumowanie roku!

Redakcja
Władze miasta zrezygnowały z gotowej już kampanii reklamowej, którą miała przeprowadzić grupa Eskadra. Powód? Symbol, który miał być wizytówką naszego miasta, był łudząco podobny do znaku, jaki wcześniej zarezerwowały sobie mniejszości seksualne z Nowego Jorku.
Władze miasta zrezygnowały z gotowej już kampanii reklamowej, którą miała przeprowadzić grupa Eskadra. Powód? Symbol, który miał być wizytówką naszego miasta, był łudząco podobny do znaku, jaki wcześniej zarezerwowały sobie mniejszości seksualne z Nowego Jorku. Teraz Białystok
Oto kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego roku w naszym mieście. Czekamy również na wasze teksty podsumowujące mijający rok

Styczeń. Na początku roku okazało się, że Białystok nie będzie miał nowego logo. Władze miasta zrezygnowały z gotowej już kampanii reklamowej, którą miała przeprowadzić grupa Eskadra. Powód? Symbol, który miał być wizytówką naszego miasta, był łudząco podobny do znaku, jaki wcześniej zarezerwowały sobie mniejszości seksualne z Nowego Jorku.
 
Luty. Wiadomość o karnej degradacji Jagielonii Białystok wisiała w powietrzu od kilku miesięcy. Białostocki klub został ukarany za ustawianie meczów w latach 2003-2005. Żółto-czerwoni zostali zdegradowani o jedną klasę rozgrywkową. PZPN uznał, że Jaga oszukiwała na siedmiu meczach.
 
Marzec. Decyzja na temat tego, gdzie powstanie regionalne lotnisko, ma zapaść za kilka miesięcy, ale już w marcu było wiadomo, że nie będą to Krywlany. Radni sejmiku zdecydowali, że Topolany, Soniki i Nowe Chlebiotki to najlepsze miejsca na budowę lotniska. Do tej pory władze miasta nie podjęły decyzji, gdzie powstanie lotnisko.
 
Kwiecień. Dwie statuetki Frederyków trafiły do Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej za Fonograficzny debiut Roku i do legendarnej białostockiej Kasy Chorych za Album roku – blues. Nasz chór dostał to wyróżnienie za album „Pieśni Kurpiowskie: Górecki, Moryto, Szymanowski”. Kasa Chorych została nagrodzona za album „Koncertowy”. 
 
Maj. Było chwilę po godz. 7, kiedy ktoś z mieszkańców osiedla zauważył zawieszonego na ostrych prętach płotu łosia. Na miejsce przyjechał powiatowy inspektor weterynarii. Stwierdził, że zwierzę trzeba uśpić. Jako urzędnik nie mógł jednak sam tego zrobić. Zanim przyjechał lekarz weterynarii, zwierzę na płocie konało jeszcze dwie godziny.
Czerwiec. Otwarcie sezonu na plaży w Dojlidach odbyło się w 19 czerwca. Poprzednią imprezę, zaplanowaną na 7 czerwca, trzeba było odwołać z powodów brzydkiej pogody. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji, m.in. gry i zabawy dla dzieci i dla dorosłych, dmuchane boisko do piłki nożnej i koszykówki, pokazy footbagu (czyli Zośki).
 
Lipiec. Od 25 lipca do 2 sierpnia organizowaliśmy 94. Światowy Kongres Esperanto. Do Białegostoku zjechali esperantyści z całego świata. Byli  goście m.in. z Japonii, Chin, Brazylii i Francji. Imprezie towarzyszyły ciekawe wydarzenia, choć bez incydentów, np. podpalenia namiotu kongresowego i zniszczenia tablicy przy ul. Warszawskiej, się nie obyło.
 
Sierpień. 7 sierpnia był tort, koncert Bajmu i fajerwerki – czyli uroczyste otwarcie Rynku Kościuszki po generalnym remoncie, który trwał prawie 2 lata i kosztował ok. 15 milionów zł. A 29 sierpnia na odnowionym rynku odbył się koncert „Podziel się posiłkiem”. Chociaż wciąż padało, białostoczanie się nie przestraszyli i tłumnie przyszli zobaczyć gwiazdy.
 
Wrzesień. Afera wokół galerii Copernicus, która miała powstać przy ul. Monte Cassino. Ale do sprawy włączyła się prokuratura i radni woleli przeczekać burzę – uchwała nie przeszła. A w październiku radni zablokowali budowę galerii, bo ich zdaniem inwestor Kopernik Development daje za mało pieniędzy na budowę dróg. Inwestor zażądał zwrotu 5,5 mln euro.
 
Październik. Jeden ze starych magazynów na Węglówce w sierpniu zamienił się niezwykłe centrum kulturalne. W październiku gościła tam Galeria Bezdomna, a pokaz sztuk walki, warsztaty teatralne oraz zajęcia plastyczne dla najmłodszych zakończyły tegoroczną przygodę z kulturą w magazynach wojskowych. W marcu Węglowa znów ożyje.
 
Listopad. 25. Jesień z Bluesem przygotowywano z wielkim rozmachem. Po raz pierwszy w historii festiwal miał ogólnopolską kampanię reklamową. Samą imprezę rozpoczęły już w październiku cotygodniowe projekcje filmów poświęconych historii bluesa w Forum. Mimo że 25. Jesień znów chciała stać się poważnym festiwalem, chyba nie do końca się to nam udało.
 
Grudzień. W finale słynnego programu „Mam talent” wystąpili dwaj białostoczanie: Wojciech Blacha Blaszko i Cezary Kruk Krukowski. Wprawdzie nie wygrali, jednak cały czas robią swoje – prowadzą szkołę tańca i uczą dzieciaki tańczyć. Działają też na scenie teatralnej. Obecnie realizują projekt związany z muzyką i tańcem. Wkrótce mamy się o tym przekonać.
 
 
Zapytaliśmy białostoczan: Jakie wydarzenie tego roku uważasz na najważniejsze?
 
 
Anna Krasowska: To, że zima jak co roku zaskoczyła drogowców! I oczywiście to, że Jagiellonia zakończyła sezon na dość wysokiej pozycji.
Paweł Dymek: Bez wątpienia koncert „Podziel się posiłkiem”. Tak dużej ilości gwiazd muzyki na jednym koncercie jeszcze chyba w Białymstoku nie było. To bardzo fajna inicjatywa w ważnej sprawie. I duża promocja dla miasta.
 
Błażej Kamiński: Światowy Kongres Esperanto. To wydarzenie, które promuje Białystok nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ludwik Zamenhof zrobił niezwykłą rzecz tworząc język esperanto i powinniśmy się nim chwalić, bo był od nas, z Białegostoku.
 
Maciej Krysiewicz: Otwarcie odnowionego Rynku Kościuszki i impreza temu towarzysząca. Był to fajny, duży koncert. A Rynek prezentuje się coraz lepiej. Oprócz tego otwarcie plaży miejskiej i niedawne otwarcie lodowiska. Ten rok pokazał, że w naszym mieście coś się zmienia i coś fajnego się dzieje.
  
Robert Sosnowski: Otwarcie Rynku Kościuszki i lodowiska. A przede wszystkim koncert zespołu Bajm. To wielka gwiazda polskiej muzyki i fajnie, że taki zespół w końcu do nas przyjechał. W tym roku wogóle było dużo fajnych imprez muzycznych, coś się w końcu dzieje.
 
Bartłomiej Markowski: Jestem z Kielc i obserwuję, że Białystok się zmienia. I to proponuję uznać za najważniejsze wydarzenie. Bardzo mi się podoba odnowiony Rynek Kościuszki, czekam też na koniec budowy opery.
 
 
KONKURS
 
Jesteśmy ciekawi jak MM-kowicze oceniają mijający rok. Być może wiele wydarzeń umknęło dziennikarzom, a które warto przypomnieć zanim zerwiemy z kalendarza ostatnią kartkę grudnia. Czekamy na wasze podsumowania roku 2009.
 
Piszcie teksty, róbcie zdjęcia i filmy. Zarówno poważne jak i te przedstawiające rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Podsumowanie roku, to też doskonała okazja na przypomnienie spraw które nadal nie zostały zakończone. Z pewnością autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni upominkami.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto