Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa atrakcja w Warszawie. Pięciometrowa mozaika z lat 60. Mało kto o niej wie

Redakcja
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Od początku 2021 roku wawerska mozaika z lat 60. widnieje w rejestrze zabytków. Pięciometrowe dzieło robi ogromne wrażenie. To zdecydowanie jedna z ciekawszych atrakcji Warszawy, o której mało kto wie. Szczegóły w tekście poniżej.

Wyjątkowa atrakcja w Warszawie. Piękna mozaika na liście zabytków

Na terenie dawnej Spółdzielni Inwalidów „Saturn” przy ul. Rezedowej 19 w Warszawie znajduje się wyjątkowa mozaika autorstwa Domicelli Bożekowskiej. Dzieło od 2021 roku widnieje w rejestrze zabytków. Jedną z elewacji hali produkcyjnej, artystka na zamówienie spółdzielni ozdobiła monumentalną barwną mozaiką. Rzeźbiarka, absolwentka ASP w Warszawie oraz Krakowie w pracy nawiązała do nazwy spółdzielni. Efekty poniżej:

Wyjątkowa atrakcja w Warszawie. Pięciometrowa mozaika z lat ...

Pięć metrów sztuki

Wielobarwna kompozycja ścienna, długa na pięć metrów, znajduje się na elewacji jednej z hal produkcyjnych, wzniesionych z szarej cegły, od strony ul. Stepowej. Prostokątna mozaika jest podzielona na sześć pól tematycznych, rozdzielonych ciemnymi pasami tesser.

W przyziemiu elewacji umieszczono poziomy pas ceramiczny, wykraczający poza obszar kompozycji. Mozaikę zbudowano z wielokształtnych, samodzielnie wykonanych tesser oraz kwadratowych płytek, które zostały ułożone na betonowych płytach, zamontowanych na elewacji.

- Kompozycja przedstawia sceny o tematyce animalistycznej, magicznej, alchemicznej oraz astrologicznej m.in. znaki zodiaku, gwiazdozbiór, planety, zwierzęta czy czarnoksiężnika. Przedstawienia te mają wymiar symboliczny oraz są nawiązaniem do rzeźbiarskich prac autorki ukierunkowanej w swojej twórczości na realizacje o charakterze animalistycznym. Kolorystyka kompozycji jest zróżnicowana z dominacją dużych plam o silnym nasyceniu kolorystycznym - mówi prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Od podstaw zrealizowała zamówienie

Jak przekazuje Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, wartość artystyczna dekoracji ściennej wynika z jej walorów plastycznych; indywidualnego projektu, bogactwa zastosowanych motywów tematycznych oraz bogatej kompozycji barwnej. O wartości obiektu świadczy również poziom jego wykonawstwa i rzemieślniczego opracowania. Domicella Bożekowska od podstaw zrealizowała zamówienie spółdzielni samodzielnie – osobiście wypaliła ceramikę i ułożyła ją na systemie z płyt betonowych, umożliwiającego sprawne złożenie i montaż monumentalnej dekoracji na elewacji.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto