Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta w Warszawie. Piękna iluminacja świąteczna w samym sercu stolicy. "Żadna nie nawiązuje tak mocno do historii miejsca"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Warszawa rozbłysła pięknymi iluminacjami. Wbrew pozorom w stolicy możemy podziwiać nie tylko tą wzdłuż Traktu Królewskiego na Starym Mieście. W innych częściach miasta także ich nie brakuje. Tym razem obejrzeliśmy znajdującą się w Elektrowni Powiśle, a w kontekście architektury Elektrowni opowiedział nam o niej Michał Sadowski z zespołu APA Wojciechowski.

Od 2020 roku na terenie dawnej fabryki znajduje się galeria handlowa. Architekci starali się oddać dawny charakter tego miejsca. Jak opowiada nam Michał Sadowski: - Budynek w którym wytwarzano energię elektryczną został zbudowany na zasadzie muru pruskiego. Składa się z wypełnionych cegłą pól konstrukcji stalowej. Iluminacja, zarówno ozdoby jak i sposób w jaki je rozmieszczono, to w zasadzie najistotniejsza rzecz w całym założeniu: dzięki temu - po zmroku - bardzo wyraźnie widać sposób w jaki Elektrownia została zbudowana.

Święta w Warszawie. Piękna iluminacja świąteczna w samym ser...

Zwraca uwagę również, że iluminacja podkreśla właśnie chociażby takie elementy jak stal widoczna w konstrukcji Elektrowni. Budka zawiadowcy oraz budka podnośnika zostały podkreślone w różnych kolorach światła - podkreśla Sadowski.

"Ciężko znaleźć w Warszawie przestrzeń w której stworzenie iluminacji tak bardzo jest powiązane z historią i charakterem miejsca"

Projektantom oraz konserwatorowi zabytków zależało na tym, żeby widok na fasadę Elektrowni był otwarty od strony publicznego placu, od ulicy. Tam znajdują się elementy iluminacji nazywane przez architekta kawiarnianymi natomiast dzięki temu jednocześnie cała uwaga skupia się głównej fasadzie budynku.

- Iluminacja Elektrowni Powiśle podkreśla samą konstrukcję, a wygasza trochę sklepy, i pokazuje całość zagadnienia związanego ze sposobem w jaki kiedyś funkcjonowały elektrownie i w jaki kiedyś produkowany był tu prąd. Jako dodatkowy element ozdobny, który ma to wszystko podkreślać, podwieszone są girlandy. Galerie połączone zostały przez nas mostkami umożliwiającymi przejście i teraz, gdy staniemy na jednym z nich i się rozejrzymy, doskonale widać charakter tego miejsca podkreślony iluminacją. - tłumaczy Michał Sadowski.

Cechą charakterystyczną Elektrowni Powiśle była ilość naturalnego światła. To zresztą zostało zachowane i cechuje to miejsce do dziś. Pasy okien na dachu rzucające światło do środka to element odwzorowania pierwotnego kształtu tego miejsca. Całość świątecznego charakteru tego miejsca architekt w rozmowie z nami nazywa zresztą podkreśleniem architektury świateł. - Zwracam uwagę na to, jaka jest subtelność tego budynku. Światłami podkreślono elementy pionowe, jak chociażby łuki i architekturę całej Elektrowni. Mówiąc hasłowo: „zostały obrysowane światłami” - mówią nam architekci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto