Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy tramwaj przejechał ulicami Warszawy. W środku rozmawiano o... rodzinie zastępczej [ZDJĘCIA]

esgie
Wyjątkowy tramwaj przejechał ulicami Warszawy. W środku rozmawiano o... rodzinie zastępczej [ZDJĘCIA]
Wyjątkowy tramwaj przejechał ulicami Warszawy. W środku rozmawiano o... rodzinie zastępczej [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski
30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W specjalnym tramwaju można było zapoznać się ze wszelkimi informacjami na ten temat. Kto może zostać rodzicem zastępczym? Jak można pomóc potrzebującym dzieciom? Szczegóły w artykule poniżej.

Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, które obchodzone jest 30 maja, na placu Narutowicza pojawił się specjalny, zabytkowy tramwaj. Specjaliści Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT udzielali w nim odpowiedzi na wszelkie pytania związane z rodzinną opieką zastępczą. Dodatkową atrakcją były mini-recitale wykonywane na pianinie przez dzieci ze Społecznej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego.

Rodzina zastępcza, co to takiego?
Rodzina zastępcza różni się od adopcji tym, iż jest tymczasową formą opieki - W takich rodzinach umieszczane są dzieci, których rodzice najczęściej mają ograniczoną władze rodzicielską, ta władza została im zawieszona lub zostali jej trwale pozbawieni - wyjaśnia Mariola Popiołek specjalista ds. PR-u z Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki PORT i Towarzystwa Nasz Dom - W Warszawie jest ok 1400 rodzin zastępczych. Dzięki rodzinom zastępczym, dzieci mogą mieć normalne dzieciństwo i wychowywać się przy kochających je osobach.

Różne typy rodziny zastępczej
Występują różne rodzaje rodzin zastępczych. Zawodowa rodzina zastępcza to taka, z którą starosta zawiera umowę o pełnienie funkcji rodziny, wtedy jeden z opiekunów otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczna. Kolejną formą jest rodzina niezawodowa, ją z kolei może tworzyć zarówno dalsza rodzina dziecka, ale również osoby niespokrewnione. Spokrewnioną rodzina zastępczą tworzą, jak sama nazwa wskazuje, najbliżsi krewni, czyli dziadkowe, rodzeństwo. Z kolei zadaniem pomocowej rodziny zastępczej jest zastępowanie zawodowych opiekunów zastępczych np podczas urlopu, bądź choroby. Ostatnim typem jest rodzina zaprzyjaźniona, która wspiera dziecko przebywające w placówce opiekuńczo-wychowawczej, utrzymując z nim regularni kontakt, ale nie będąc zwianym prawnie. Jest jeszcze pogotowie rodzinne, czyli miejsce, w którym dziecko przebywa zazwyczaj do 4 miesięcy, ale w uzasadnionych sytuacjach, ten czas może zostać wydłużony.

Jak może zostać rodzicem zastępczym?
- Każda osoba, która jest zainteresowana zostaniem zastępczym rodzicem, powinna udać się do Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT, który znajduje się na al. Zjednoczenia 34 - opowiada Mariola Popiołek - Kolejnym krokiem jest umówienie się na pierwsze spotkanie z psychologiem. Jeżeli wszystko będzie w porządku to taka osoba musi następnie przejść 3-miesięczne szkolenie.

Program tego szkolenia został zatwierdzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i zawiera zagadnienia z zakresu: prawa rodzinnego, systemu pieczy zastępczej, pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, podstaw wiedzy o rozwoju fizjologicznym, zdrowiu dziecka, z zakresu rozpoznawania potrzeb dziecka oraz znaczenia rodziny biologicznej w życiu dziecka. Takie szkolenie ma cykl spotkań 4-godzinnych raz w tygodniu. Po jego ukończeniu, rodzin otrzymuje kwalifikacje i na podstawie decyzji sądu może przyjąć do domu dziecko.

Wolontariat
Ośrodek PORT skupia również wolontariuszy. Każdy chętny może dobrowolnie pomagać dzieciom w lekcjach, organizacji zajęć reedukacyjnych, logopedycznych czy w organizacji wolnego czasu.


od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto