Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykorzystywanie seksualne małoletnich. Komenda Stołeczna Policji włącza się w kampanię "Rozmawiaj Reaguj"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Ruszyła pierwsza kampania społeczna Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości wobec małoletnich poniżej 15 roku życia.
Ruszyła pierwsza kampania społeczna Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości wobec małoletnich poniżej 15 roku życia. Policja
Warszawska policja włączyła się w kampanię społeczną pod hasłem "Rozmawiaj Reaguj". Celem akcji jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Ruszyła pierwsza kampania społeczna Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości wobec małoletnich poniżej 15 roku życia. Główne przesłanie kampanii brzmi: "Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego, zawsze 100 proc. odpowiedzialności jest po stronie sprawcy".

Do akcji włączyła się Komenda Stołeczna Policji.

Wykorzystywanie seksualne małoletnich. "Najczęściej ofiarami padają dzieci w wieku 13-15 i 7-12 lat"

Statystyki dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży są szokujące. Jak podaje Komenda Stołeczna Policji, z pierwszego sporządzonego przez komisję raportu wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ostatnich latach były najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49 proc.) i 7-12 (41 proc.) lat.

W momencie popełniania czynu 76 proc. krzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu pod opieką rodziców. W 54 proc. przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego.

Najczęściej informacją o dziejącej się krzywdzie ujawniało samo dziecko, borykając się przy tym z brakiem zaufania ze strony dorosłych, pretensjami oraz negatywną oceną swojego zachowania.

Kampania "Rozmawiaj Reaguj"

Kampania społeczna "Rozmawiaj Reaguj" ma na celu utrwalenie w społecznej świadomości, że zawsze w takim przypadku winę ponosi dorosły sprawca i tylko on jest odpowiedziany za to, co się stało, a nigdy nie jest to wina dziecka. Ponadto ma ona w większym stopniu zwrócić uwagę na krzywdzone dziecko i płynące od niego sygnały.

KSP podaje, że w ramach akcji zostały przygotowane plakaty, skierowane do wszystkich obywateli, w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną w omawianym obszarze, a także wskazać odpowiednie wzorce zachowań wobec dzieci, które często w sposób pozawerbalny sygnalizują o dziejącej się im krzywdzie.

Poza plakatami w tradycyjnej wersji papierowej, przygotowane zostały one także w wersji elektronicznej. Umieszczony na plakatach kod QR przenosi na stronę internetową kampanii, gdzie zawarte są wskazówki dla osób poszukujących informacji na temat wykorzystywania seksualnego dzieci.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto