Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynajem mieszkań tanieje nawet o 20 proc. Mieszkania w miastach stoją puste przez koronawirusa

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Spadek kosztów najmu to dobra wiadomość dla najemców, ale kiepska dla właścicieli mieszkań.
Spadek kosztów najmu to dobra wiadomość dla najemców, ale kiepska dla właścicieli mieszkań. 123RF.com
Wraz z początkiem wakacji w serwisach ogłoszeniowych przybyło ofert, a koszty wynajmu spadły. To dobry moment zarówno na poszukiwanie lokum, jak i negocjacje cenowe.

Wynajem mieszkań potaniał, a ofert przybyło – doniosła na początku lipca „Gazeta Wyborcza”. Obniżki cen najmu to z jednej strony efekt odpływu studentów w związku z wakacjami, a z drugiej – ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Jak szacują eksperci serwisu Morizon.pl, średnie ceny mieszkań na wynajem w największych miastach spadły nawet o 20 proc.

Wynajem mieszkań coraz tańszy przez koronawirusa

Na wysokie koszty wynajmu mieszkań w Polsce najemcy skarżyli się już od dawna. Potrzeba było jednak dopiero pandemii, żeby coś się w tej kwestii zmieniło. Jak podaje „Wyborcza”, koronawirus z Wuhan spowodował masowy odpływ obcokrajowców (w tym pracowników z Ukrainy) oraz studentów, którzy przeszli na zdalne nauczanie. Pandemia pogorszyła też sytuację finansową osób zatrudnionych w najsilniej dotkniętych branżach, zmuszając je do poszukania tańszego lokum.

Stopniowe obniżki w największych miastach można było obserwować już od początku pandemii:

  • marzec – spadek średnich cen najmu o ok. 1–2 proc. w stosunku do lutego w niektórych miastach (dane Expandera i Rentier.io),
  • maj – spadek średnich cen najmu o ok. 5–7 proc. w stosunku do marca (dane Bankier.pl i Otodom.pl),
  • czerwiec – spadek średnich cen najmu o ok. 15–20 proc. w stosunku do okresu przed pandemią (dane „Gazety Wyborczej” i Morizon.pl).

Ponieważ dane te pochodzą z różnych źródeł i dotyczą różnych okresów, trudno je ze sobą porównywać, jednak ogólny trend spadkowy nie ulega wątpliwości. To złe wieści dla właścicieli mieszkań na wynajem, ale dobre dla najemców, którzy mogą liczyć na niższe koszty. Również ci, którzy nie szukają obecnie nowego lokum, są w lepszej sytuacji – mogą bowiem w negocjacjach z właścicielem użyć spadków cen najmu jako argumentu, by uzyskać obniżkę czynszu.

Ofert mieszkań do wynajęcia przybywa

Na spadek cen najmu wpływ miał jeszcze jeden czynnik – rosnąca liczba mieszkań na wynajem na rynku. Wraz z początkiem lipca osoby przeglądające serwisy ogłoszeniowe mogą przebierać w ofertach. Ma to związek nie tylko z normalnym wakacyjnym opuszczaniem mieszkań przez studentów, ale też ze skutkami pandemii.

– Tąpnięcie nastąpiło na przełomie kwietnia i maja – ocenia cytowany przez „Wyborczą” Marcin Drogomirecki z serwisu ogłoszeniowego Morizon.pl. – Wiele osób wypowiedziało umowy już z końcem marca, ale zazwyczaj wpisuje się w nich co najmniej miesięczny okres wypowiedzenia. W tym czasie trudno było szukać nowych lokatorów, zwłaszcza że był to szczyt pandemii.

Na pustoszejące w szybkim tempie mieszkania trudniej jest właścicielom znaleźć chętnych. Jak podaje Morizon.pl, w maju na oferty najmu w serwisie odpowiedziało o 25,1 proc. mniej osób niż przed rokiem. W czerwcu było jeszcze gorzej – cząstkowe dane mówią, że zainteresowanie najmem spadło o ok. 30 proc.

[QUIZ] W jakim domu powinieneś zamieszkać?

Jakich mieszkań pojawiło się na rynku najwięcej? Przede wszystkim kawalerek oraz największych lokali o podwyższonym standardzie. Można też trafić na oferty mieszkań, które wcześniej były wynajmowane krótkoterminowo turystom. Ponieważ od czasu lockdownu ruch turystyczny bardzo zmalał, część właścicieli tych lokali poszukuje obecnie najemców na dłużej.

– Rynek najmu krótkoterminowego w tej chwili praktycznie nie istnieje – podsumowuje Artur Kaźmierczak, partner zarządzający Grupy Mzuri. – Powstał za to rynek najmu średnioterminowego, czyli część osób, która dotychczas wynajmowała mieszkania na krótki termin, teraz umożliwia wynajem na okres ok. trzech miesięcy. Nie chcą ich wynajmować na rok lub dwa, wierząc, że wkrótce wrócą dobre czasy. To wydaje się taktyką dość trudną w realizacji, ponieważ niewielu najemców potrzebuje mieszkania na trzy miesiące. Większość chce jednak wynająć je na dobę, na tydzień lub na stałe.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wynajem mieszkań tanieje nawet o 20 proc. Mieszkania w miastach stoją puste przez koronawirusa - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto