Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypożycz nagłośnienie, pomieszczenie i umiejętności za darmo. Pomoże ci w tym „Spółdzielnia Kultury”

Maciej Rzeźniczak
Wypożycz nagłośnienie, pomieszczenie i umiejętności za darmo. Pomoże ci w tym „Spółdzielnia Kultury”
Wypożycz nagłośnienie, pomieszczenie i umiejętności za darmo. Pomoże ci w tym „Spółdzielnia Kultury” fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
„Spółdzielnia Kultury” to działająca już od ponad roku, internetowa platforma, dzięki której można dzielić się zasobami związanymi z kulturą. Idea ma charakter otwarty – każdy może wnieść swoją cegiełkę, jak i zaczerpnąć ze wspólnego zbioru. Szczegóły w artykule poniżej.

„Spółdzielnia Kultury” to internetowa tablica ogłoszeń, na której swoje zasoby oferują różnego rodzaju instytucje, organizacje, grupy formalne i nieformalne, jak i sami mieszkańcy. Idea polega na nieodpłatnym dzieleniu się posiadaną przestrzenią, sprzętem, produktami kultury, umiejętnościami. Te z kolei mogą posłużyć podczas organizacji niekomercyjnych ogólnodostępnych dla mieszkańców stolicy działań społecznych, kulturalnych czy edukacyjnych. Domy kultury, stowarzyszenia, fundacje, a także osoby prywatne, które chciałyby działać dla lokalnych społeczności, lecz nie posiadają wystarczających środków powinny koniecznie odwiedzić stronę SPÓŁDZIELNI.

Z czego możemy skorzystać za pośrednictwem „Spółdzielni Kultury”? Uzyskamy możliwość wypożyczenia krzeseł, stołów, nagłośnienia, projektorów, gier planszowych, kostiumów, instrumentów muzycznych czy przyrządów sportowych. Z kolei w sekcji „Przestrzeń” znajdziemy placówki, z wnętrz których możemy skorzystać w ustalonych godzinach (sale dla dzieci, biblioteki, salki konferencyjne). Dzięki witrynie instytucje, ale i zwykli mieszkańcy mogą wypożyczyć też mobilne wystawy artystyczne oraz znaleźć informacje o rozmaitych warsztatach i koncertach. A to dopiero sam początek listy.

Inicjatywa „Spółdzielni Kultury” zrodziła się w 2017 roku, przede wszystkim w wyniku działań dzielnicowych domów kultury. To właśnie lokalne placówki ogłaszały swoją chęć do podzielenia się swoimi produktami kultury. Obecnie w bazie zgromadzono ponad 200 zasobów. – Różnorodne zasoby, które znaleźć można w Spółdzielni Kultury mogą pomóc w organizacji różnych działań, np. sąsiedzkiego pikniku, potańcówki, warsztatów, spotkań pasjonatów, miejskich spacerów, ale też np. dnia otwartego w szkole czy przedszkolu – tłumaczy Greta Droździel-Papuga, koordynatorka projektu. 

Obok domów kultury, "Spółdzielnię" w dużej mierze tworzą Miejsca Aktywności Lokalnej (tzw. MAL-e), a urzeczywistnienie pomysłu dzielenia się zasobami kultury przez Internet było możliwe dzięki Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto