Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie zagrożone. Ruszyły patrole, będą mandaty. "Rezerwaty to nie miejsca weekendowego wypoczynku"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie z większą ochroną. Ruszyły patrole policji, RDOŚ i OTOP
Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie z większą ochroną. Ruszyły patrole policji, RDOŚ i OTOP RDOŚ w Warszawie / Ewa Mokrzycka - Moc
W obrębie granic Warszawy znajduje się częściowo rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie, natomiast w bliskim sąsiedztwie stolicy położony jest rezerwat Wyspy Świderskie. Tereny te są objęte ochroną, ponieważ stanowią miejsca lęgowe wielu cennych i zagrożonych gatunków ptaków. Niestety, wiele osób zaczęło tam wypoczywać w weekendy. Policja rozpoczęła więc patrole na terenie rezerwatów i, jak zapowiedziała, posypią się mandaty. Szczegóły poniżej.

Rezerwaty wiślane zagrożone. Ruszyły patrole

W miniony weekend w dwóch wiślanych rezerwatach przyrody - Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie - ruszyły wspólne patrole policji, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W pogodne dni setki ludzi szuka odpoczynku w tych miejscach, mimo że przez cały rok obowiązuje tam zakaz poruszania się. Zakaz ten nabiera szczególnego znaczenia teraz, kiedy rybitwy, sieweczki, mewy, ostrygojady i inne ptaki przylatują by złożyć jaja i wychować młode.

Jak przekazała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, efekt patrolu, który odbył się w sobotę 3 czerwca, to kilkadziesiąt osób "wyproszonych" z rezerwatów i poinformowanych o zakazach obowiązujących na tych obszarach chronionych.

To dopiero początek. Kolejne patrole z pewnością nie odbędą się bez kar grzywny, na które już podczas sobotniego patrolu zasłużyło kilka osób wykorzystujących te niezwykle cenne rezerwaty jako miejsce swojego weekendowego wypoczynku, nie zważając na dziesiątki tablic informujących o zakazie wstępu - przekazała RDOŚ.

"Pozwólmy ptakom wychować ich młode"

Trwa okres lęgowy ptaków siewkowych, które zakładają swoje gniazda bezpośrednio na piasku - na plażach, wyspach i ławicach. Obecność ludzi w tym czasie w sąsiedztwie miejsc lęgowych zazwyczaj pociąga za sobą dramatyczne skutki - przepłaszani ptasi rodzice opuszczają gniazda i nie są w stanie chronić jaj, ani piskląt przed zagrożeniami. A jest ich wiele, jak chociażby ryzyko przegrzania lub wychłodzenia, drapieżniki czekające na dogodny moment, nie wspominając o rozdeptywaniu jaj i rozjeżdżaniu piskląt, których maskujące ubarwienie powoduje, że są trudne do dostrzeżenia.

Ochrona mazowieckiego odcinka Wisły, na terenie którego znajduje się 13 rezerwatów przyrody i dwa obszary Natura 2000, jest niezwykle ważna dla zachowania populacji rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków, nie tylko w kontekście naszego kraju, ale również w skali całej Europy. Dość wspomnieć, że dla części z tych gatunków, znajdujący się w naszym województwie odcinek królowej polskich rzek jest najważniejszym siedliskiem - w przypadku jego utraty mogło by być zagrożone ich naturalne występowanie w środowisku - zaznacza RDOŚ.

Kara grzywny, a nawet... areszt

Wejścia do rezerwatu są oznakowane, podobnie jak wszystkie zejścia z brzegu na ławice i wyspy.

W tej sytuacji trudno wierzyć w tłumaczenia osób twierdzących, że nie wiedziały o obowiązujących zakazach. Nie sposób też uwierzyć, by dotychczasowe działania RDOŚ w Warszawie i OTOP nie poprawiły świadomości społecznej. Warto pamiętać, że naruszenie przepisów z zakresu ochrony przyrody obowiązujących na terenach chronionych, a także wobec zwierząt objętych ochroną gatunkową, zagrożone jest karą grzywny lub aresztu. Wyznajemy zasadę, że nawet nieznajomość prawa nie zwalnia nikogo z konieczności dbania o przyrodę - podkreśliła RDOŚ.

Jak dodano, RDOŚ ufa, że troska o otaczającą nas przyrodę coraz częściej będzie wystarczającym motywatorem, by zrezygnować z naruszania tych nielicznych miejsc, gdzie rybitwy, mewy, sieweczki próbują wychować swoje młode. A jeśli nie, to przy wsparciu policji konieczne okażą się niestety przewidziane w przepisach środki karne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto