Spis treści
Program, w którym chce uczestniczyć młodzież
– To pierwszy tego typu program w Polsce – powiedział podczas inauguracji Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN. Jednocześnie podkreślił, że „wodór to przyszłość”. – Cieszę się, że młodzież chce w tym uczestniczyć, chce się w to włączyć – mówił.
Jak tłumaczył dalej, obecnie produkujemy 45 ton wodoru na godzinę. – Pewne rzeczy się kończą i to spotka paliwa kopalne – podkreślił Węgrecki. Przy okazji poinformował, że GRUPA ORLEN oprócz stacji tankowania wodoru, planuje rozbudowę produkcji wodoru w aspekcie energetycznym. Dlatego, jego zdaniem, tak ważne, aby w ten proces włączyła się młodzież.
– Bez otwartości na przyszłość, staniemy w miejscu – stwierdził i dodał, że „wodoru mamy tyle, co cały świat, musimy go tylko wyprodukować”.
Z kolei minister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który brał udział w wydarzeniu, przyznał, że jest to działanie „w ramach większej inicjatywy – Mazowieckiej Doliny Wodorowej”. – Budujemy gospodarkę wodorową o doliny, huby, klastry i inicjatywy wodorowe – mówił.
Jednocześnie przypomniał, że Komisja Europejska uruchomiła specjalny fundusz dla projektów wodorowych, którego budżet wynosi 800 mln euro, a inne wielomiliardowe fundusze nastawione są na budowę gospodarki wodorowej.
– To nie przyszłość, to się już dzieje – stwierdził szef resortu środowiska i klimatu.
– Najzdolniejsi z najzdolniejszych znaleźli miejsce w Akademii Wodorowej – mówił Zyska. – Mam nadzieję, że swoją wiedzę i doświadczenie przekażą następnym pokoleniom – dodał.
Pokazać praktyczny aspekt wodoru
Podczas inauguracji wydarzenia Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN S.A., wygłosił krótki wykład na temat technologii wodorowej. Przy okazji wspomniał, że powstają już kolejne tego typu akademie, co oznacza, że „był to bardzo dobry pomysł”.
– W ramach aplikacji wymagaliśmy od uczestników przygotowania mini projektu wodorowego: pomysłu na produkcję niskoemisyjnego wodoru lub sposobu na wykorzystanie wodoru w gospodarce – tłumaczył i dodał, że „niektóre projekty na pewno znajdą kontynuację w przyszłości”.
– W kolejnym etapie przewidujemy, że uczestnicy przygotują następny projekt wodorowy, a część studentów załapie się na płatne staże – tłumaczył. – Chcemy pokazać praktyczny aspekt wodoru – dodał.
– Wodór to paliwo przyszłości, jeden z ważnych obszarów strategii Grupy ORLEN, na którego rozwój do 2030 roku planujemy wydać prawie 7,5 mld zł. Dlatego stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi, którzy pomogą nam realizować tę strategię – przyznał cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Przed siedzibą PKN ORLEN w Warszawie stał zaparkowany autobus wodorowy, który po wydarzeniu zabrał zwycięzców do hotelu.
Akademia Wodoru – co to za program?
I edycja Akademii Wodoru (Akademia H2) to program edukacyjny skierowany dla studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów, którzy już ukończyli studia. Głównym celem Akademii jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych.