Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Chrisa Niedenthala "1973-1989. Wybrane prace" w styczniu w Warszawie

baw
Wystawa Chrisa Niedenthala
Wystawa Chrisa Niedenthala Karolina Misztal
W styczniu warszawska galeria sztuki Ney Gallery&Prints zaprezentuje prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów. Wystawa Chrisa Niedenthala “1973-1989. Wybrane Fotografie” będzie przeglądem prac artysty z tego okresu twórczości.

Wystawa “1973-1989. Wybrane Fotografie” będzie przeglądem prac Chrisa Niedenthala z tego okresu twórczości. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18.00.

Chris Niedenthal o wystawie

“Powyższe daty fotografii wyznaczają ważny etap w mojej pracy. Rok 1973: tego roku przyjechałem do Polski na kilka miesięcy, ale tak się złożyło, że jestem tu nadal, już ponad 40 lat...

Rok 1989: rok politycznej transformacji w Polsce i w większości krajów we Wschodniej Europie. Jednocześnie ważna cezura czasowa. Koniec pewnej epoki, którą do czasu owej transformacji starałem się uchwycić na pokazywanych fotografiach.

Są to zdjęcia nie tylko z ówczesnej PRL, ale także z Rumunii, Związku Radzieckiego, Węgierskiej Republiki Ludowej, NRD. Pracowałem wówczas jako fotoreporter w całym tym regionie. Była to, jak można sobie wyobrazić, arcyciekawa praca. Bo praca fotoreportera już z założenia taka jest – zwłaszcza kiedy wokół niego dzieją się niezwykłe rzeczy. Dla większości ludzi, żyjących w epoce PRL, nie były to oczywiście zbytnio ciekawe czasy. No, ale dla młodego przybysza z Londynu, który nie wypuszczał z rąk aparatu fotograficznego takie właśnie one były!

Prezentowane w Ney Gallery&Prints zdjęcia zostały opublikowane w książce “1973-1989 Wybrane Fotografie”. Na wystawie nie zobaczymy zdjęć polityków i wydarzeń politycznych tamtego okresu. Chris Niedenthal wybierając zdjęcia na wystawę celowo starał się ograniczyć do scen z codziennego życia, ewentualnie do portretów tzw. normalnych, anonimowych ludzi.

Chris Niedenthal. Kilkadziesiąt lat z aparatem

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w rodzinie polskiej; od wielu lat - po przyjeździe do Polski "na kilka miesięcy" w 1973r. - mieszka i pracuje w Polsce. Do 1984r. fotograf tygodnika “Newsweek” w Polsce, a od 1985r. fotoreporter kontraktowy tygodnika “Time”, dla którego fotografował wydarzenia w całej wschodniej Europie i w Związku Radzieckim. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wieloletni współpracownik niemieckiego tygodnika“Der Spiegel”. Laureat World Press Photo 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara.

Wystawa Chrisa Niedenthala będzie czynna do końca stycznia.
Galeria czynna: wt. – pt.: 12.00 – 19.00, sb. – ndz.: 13.00 – 18.00
Wstęp wolny. Galeria mieści się czy ul. Spokojnej 7/2

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto