Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa dla widzących i niewidzących

gonzo19
gonzo19
Niecodzienną wystawę można oglądać w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych na Konwiktorskiej. Karty do gry, nuty, globusy, mapy – wszystkie przedmioty przeznaczone dla osób niewidomych.

Wystawa została zorganizowana w 200. rocznicę urodzin Louisa Braille'a, twórcy alfabetu dla niewidomych (nazwanego później alfabetem Braille'a).

Wśród oryginalnych eksponatów można odnaleźć przedmioty, które pomagają niewidomym w codziennym odkrywaniu świata. Na wystawie można oglądać zabytkowe brajlowskie maszyny, drukarki, pomoce naukowe do nauki alfabetu Braille'a, książki dotykowe oraz XIX-wieczne brajlowskie zapisy nutowe.


Karty do gry ze znakami w alfabecie Braille'a
Układ okresowy pierwiastków
Kostka Rubika
2009 rokiem Braille'a
Wynalazca alfabetu dla niewidomych urodził się 4 stycznia 1809 r. w Coupvray, wiosce położonej niedaleko Paryża. Gdy miał 3 lata przekłuwając skórę na końską uprząż zranił się w oko. Zakażenie szybko przeniosło się na drugie oko i chłopiec wkrótce całkowicie oślepł. Dzięki determinacji i wsparciu finansowemu miejscowego opata udało mu się zdobyć wszechstronne wykształcenie.

Braille zgłębiał takie nauki jak matematyka, historia czy muzyka. Już jako nastolatek próbował udoskonalać stosowane ówcześnie systemy zapisu znaków dla niewidomych. W 1827 r. ukazał się pierwszy podręcznik w języku Braille’a: „Gramatyka gramatyk”. W II poł. XIX wieku alfabet Braille'a zaczęto stosować w wielu krajach Europy. W 1887 r. odbył się w Paryżu kongres w sprawie niewidomych i głuchoniemych, który oficjalnie poparł stosowanie systemu Braille'a.

Europejska Unia Niewidomych (EBU) ogłosiła rok 2009 Rokiem Louisa Braille'a.

Wystawę można oglądać w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto