Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa. Koronki i hafty w bibliotece

Ewika
Ewika
Fot. : http://jaewka.blogspot.com/
Fot. : http://jaewka.blogspot.com/ Ewika
Po raz kolejny Filia nr 6 Książnicy Podlaskiej przygotowała wspaniała wystawę. Tym razem jest to wystawa pt. „Hafty, koronki wokół literatury przy muzyce Chopina".

Na wystawie prezentowane są koronki koniakowskie, belgijskie, angielskie, koronki na starej bieliźnie, hafty gobelinowe i richelieu - wszystkie pochodzą ze zbiorów prywatnych. Obok koronek można także podziwiać hafty autorstwa Piotra Sołomianko oraz obrazy haftowane techniką haftu krzyżykowego wykonane przez Zbigniewa Puchalskiego.
Znane w Polsce i na świecie koronki koniakowskie wytwarzane są w Koniakowie, małej miejscowości w Beskidzie Śląskim. Na początku koronką były ozdabiane elementy ubioru, później pojawiły się wstawki na pościeli, a następnie serwety. Tradycyjne serwety koniakowskie wykonywane są najczęściej z białego lub beżowego kordonku. Wzornictwo serwet oparte jest głównie na motywach roślinnych. Każdy element koronki wykonuje się osobno i na końcu łączy w całość. Sztuka tworzenia koniakowskich koronek przekazywana jest z pokolenia na pokolenie od ponad 200 lat.
Ręcznie robione koronki belgijskie i angielskie cieszą się sławą na całym świecie. Każdy region, gdzie powstają koronki, ma swój oryginalny styl i stąd wywodzą się nazwy koronek, np. koronki Brudges Bloomwork pochodzą z miasta Brudges stolicy Flandrii (prowincja w Belgii), a koronki Buck Point są charakterystyczne dla Buckinghamshire w Anglii.
Haft richelieu jest to biały haft z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, zapełnionymi słupkami, pajączkami, umieszczanymi w miejscu wyciętej tkaniny i pochodzi z okolic Wenecji (Włochy) Stąd tez jego inna nazwa – haft wenecki.
Haft gobelinowy (półkrzyżyk), to łatwa odmiana haftu krzyżykowego, w którym ważne jest, aby nitka była prowadzona zawsze w jednym kierunku.
Haftem krzyżykowym wykonane są obrazy p. Zbigniewa Puchalskiego. Artysta od 8 lat mieszka w Uhowie koło Łap, a haftem krzyżykowym zajmuje się od 1996 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Polsce, Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Piękne koronki i haftowane obrazy można podziwiać do 25 listopada w siedzibie biblioteki przy ul. Piastowskiej 11, w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 10-18, a w soboty w godz. 10-15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto