Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Pabla Picassa w Warszawie. Ostatnie dni, aby zobaczyć ponad 100 prac hiszpańskiego artysty

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artysty
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artysty Aleksy Witwicki
Do 14 stycznia 2024 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę ,,Picasso". Miłośnicy sztuki i twórczości hiszpańskiego artysty mogą zobaczyć ponad 120 jego prac: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych. Większość jest prezentowana w Warszawie po raz pierwszy i pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze.

Spis treści

„Picasso”. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie wspólnie z Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum Dom Narodzin Picassa) w Maladze przygotowało wystawę prac Pabla Picassa. W gmachu przy Al. Jerozolimskich 3 możemy zobaczyć 120 jego prac: grafiki, ceramikę i ilustracje książkowe. Wystawa prezentuje półwiecze twórczości Pabla Picassa – od eleganckiego klasycyzmu w latach 20. XX wieku po swobodną i surową ekspresję w ostatnich latach życia artysty.

Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artysty

Wystawa Pabla Picassa w Warszawie. Ostatnie dni, aby zobaczy...

Większość jest prezentowana w Warszawie po raz pierwszy i pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum Dom Narodzin Picassa) w Maladze. Towarzyszą im wybrane dzieła artysty ze zbiorów MNW.

Współpraca z muzeum w Hiszpanii

Prezentując nową wystawę, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dr hab. Łukasz Gaweł podkreślał znakomitą współpracę pomiędzy kierowaną przez siebie placówką a Ambasadą Hiszpanii, Instytutem Cervantesa i Museo Casa Natal Picasso.

- Mamy w kolejny wyjątkowy dzień, otwieramy wystawę, która robi wielkie wrażenie” – mówił konferencji przed otwarciem wystawy Łukasz Gaweł, dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego. „Często posługujemy się określeniem "światowe dziedzictwo", ale to dziedzictwo jest coraz częściej wymazywane z naszej świadomości i niszczone w rzeczywistym świecie na skutek wojny, którą prowadzi Rosja, na skutek wypadków, jakie zaszły ostatniego weekendu. W tych dramatycznych czasach potrzebne są punkty odniesienia, które przywracają poczucie sensu w świecie – powiedział dyr. Gaweł. „Tak, mamy wspólne dziedzictwo. Picasso się w nie wpisuje, w to platońskie przesłanie: prawdy, piękna i dobra” – ocenił.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artystyAleksy Witwicki

Podkreślał również to, że pomimo iż Polska i Hiszpania nie są krajami sąsiadującymi, to razem udało się przygotować wystawę.

"Ta współpraca między naszymi muzeami i ta wspólna wystawa jest świętem. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało nam się zrobić wspaniałą wystawę. Jeśli zachowuje się element współdziałania, to jest możliwa współpraca nawet odległych krajów, o odległych doświadczeniach, o zupełnie innej kulturze, o zupełnie innej przeszłości. Bardzo dziękuję przyjaciołom z Hiszpanii za to, że jesteście z nami".

Kuratorką wystawy jest Anna Manicka. Przypomniała ona wizytę Picassa w Polsce w 1948 roku. Artysta odwiedził wtedy Wrocław, gdzie uczestniczył w w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju oraz inne miasta, m.in. Warszawę i Kraków.

- Picasso jest jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku, jest też jednym z najważniejszych twórców sztuki nowoczesnej. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem - wyjaśniła podczas konferencji kuratorka wystawy. - Uważał się za komunistę i pewnie dlatego też do Polski, która znajdowała się pod wpływem komunistycznych władz przyjechał. On przyjeżdżał na Wschód, a dla nas to była "jutrzenka swobody z Zachodu” - dodała Anna Manicka.

Ponad 120 dzieł Picassa

Wystawa Picassa w Muzeum Narodowym została podzielona na cztery części:

  • Odnalezione piękno
  • Dziedzictwo mitów
  • Ceramiczne oblicza
  • Polskie akcenty

Ideał piękna to motyw przewodni pierwszej części wystawy Odnalezione piękno. Picasso poszukiwał go w świecie antyku – odnalazł tam dzieła, które posłużyły mu jako punkt odniesienia dla rozwinięcia własnych idei twórczych. "Uwagę publiczności zwróci bogactwo witalnych przedstawień nagich postaci i poszanowanie proporcji, widoczne już w pierwszym okresie artystycznej działalności Picassa." - opisują organizatorzy wystawy.

Ten klimat klasycznej harmonii jest widoczny także w późniejszych pracach artysty, powstałych po hiszpańskiej wojnie domowej (1936–1939) i II wojnie światowej. Antyczne i renesansowe inspiracje będzie można odkrywać m.in. na rycinach z przedstawieniami kameralnych, intymnych scen rodzajowych oraz wizerunkach partnerki artysty, Françoise Gilot.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artystyAleksy Witwicki

Kolejna część wystawy to Dziedzictwo mitów. Malaga, miejsce narodzin i pierwszych lat Picassa, to miasto o historii liczącej blisko 3000 lat. Założyli je feniccy żeglarze w VIII wieku przed Chr., potem ten ośrodek handlowy nad brzegiem Morza Śródziemnego stał się miastem Cesarstwa Rzymskiego, a mity greckie i rzymskie zostały włączone do lokalnej kultury. Były też naturalną częścią edukacji młodego Picassa, który kształcił się w szkołach artystycznych, kopiując dzieła antyczne. Trzy postacie mitologiczne – Minotaur, centaur i faun – szybko i na trwałe zawładnęły jego wyobraźnią. Na wystawie znajdą się ich liczne przedstawienia.

Ceramiczne oblicza

Po II wojnie światowej, podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu Picasso zajął się ceramiką. Z ogromnym zaangażowaniem eksperymentował z różnymi technikami zdobienia naczyń i w ciągu około 20 lat wymodelował, ukształtował, zaprojektował, ozdobił, wyrył i wyrzeźbił ponad 3500 przedmiotów z gliny. Na wystawie można zobaczyć półmiski oraz dzbany z wizerunkami postaci mitologicznych, zwierząt, roślin i pokarmów.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artystyAleksy Witwicki

Polskie akcenty

Pablo Picasso odwiedził Polskę w 1948 roku. Uczestniczył w w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Odwiedził wtedy również inne polskie miasta. Na szlaku artysty znalazły się m.in. Warszawa i Kraków. Pamiątką po wizycie w krakowskich Sukiennicach były zakupione przez Picassa haftowane kożuszki. Okrycie to pojawia się w późniejszych pracach artysty, m.in. w słynnej serii litografii „Kobieta w fotelu”. W stolicy artysta odwiedził Muzeum Narodowe, któremu podarował kolekcję ceramicznych półmisków oraz grafiki.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artystyAleksy Witwicki

Wystawa Picasso. Warto wiedzieć

Wystawa Picasso w MNW jest realizowana z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię Prezydencji Rady Unii Europejskiej. Kuratorami wystawy są Mario Virgilio Montañez Arroyo (Museo Casa Natal Picasso) oraz Anna Manicka (Muzeum Narodowe w Warszawie).

Wystawę można oglądać od 12 października 2023 r. do 14 stycznia 2024 r. Muzeum Narodowe przygotowało również szereg wydarzeń towarzyszących i edukacyjnych związanych z wystawą - oprowadzenia kuratorskie, oprowadzenia sobotnio - niedzielne, wykłady, warsztaty ceramiczne i litograficzne, spacer rowerowy czy rodzinne niedziele. Dokładny harmonogram wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Narodowego.

Ceny biletów

Na wystawę czasową Picasso obowiązują specjalne ceny biletów:

  • bilet normalny – 40 zł
  • bilet ulgowy – 25 zł
  • bilet grupowy (min. 10 osób) – 25 zł/os.
  • bilet rodzinny (2 os. dorosłe + dzieci do 18. r.ż., maks. 6 osób) – 60 zł

Bilet na wystawy czasowe upoważnia do zwiedzania Galerii Stałych. Osobie dorosłej posiadającej Kartę Dużej Rodziny przysługuje 50 proc.zniżki na bilety wstępu na wystawy czasowe i do galerii stałych. W piątki w godzinach 17 - 20 obowiązuje zniżka 50 proc. na wszystkie bilety wstępu. Bilety można też kupować za pośrednictwem internetu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto