Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa pamiątek po Janie Kasprowiczu

redakcja
redakcja
Akcentem minionego Roku Jana Kasprowicza w Inowrocławiu jest wystawa w miejscowym muzeum pt. "Jan Kasprowicz na Kujawach".

Pod koniec swego życia Jan Kasprowicz w liście do redaktora Dziennika Kujawskiego wyznał: "wizja Kujaw nie opuszczała mnie nigdy". Także mieszkańcy tego regionu wciąż darzą swego sławnego krajana wielkim uznaniem, sentymentem i ponadpokoleniową pamięcią.
Potwierdzeniem tego jest trwająca w inowrocławskim Muzeum wystawa pt. "Jan Kasprowicz na Kujawach". Stanowi ona wyraz szczególnego hołdu wobec patrona tej placówki, a zarazem godny szerszej uwagi akord wieńczący obchody Roku Kasprowicza w 150. rocznicę wielkiego syna naszego regionu.
Na wystawie zobaczyć można ciekawe i na ogół mało znane pamiątkirodziny poety i jego samego. Są też dokumenty i materiały świadczące o związkach mistrza Jana z rodzinnymi stronami oraz inne eksponaty potwierdzające głęboki pietyzm, jakim od lat na tym terenie otaczana była postać i twórczość "wielkiego pieśniarza znad Gopła".
Wśród podobizn rodziny zwraca uwagę sugestywny konterfekt jego matki, Józefy z Kloftów Kasprowiczowej, duży fotograficzny portret poety z jego autografem, z okresu lwowskiego oraz współczesny obraz "Jan Kasprowicz na Kujawach" namalowany w 1977 r. podczas ogólnopolskiego pleneru artystów plastyków w tym regionie. Na ścianie wisi ozdobny krucyfiks z domu rodzinnego w Szymborzu. Cenną pamiątką jest zegarek kupiony przez Jana dla matki - jeden z dowodów miłości synowskiej, której piękny wyraz dał także w swojej twórczości.
W 1927 r. - w rok po śmierci poety - w szymborskiej szkole, do której on uczęszczał, odsłonięto efektowną tablicę pamiątkową ufundowaną przez nauczycielstwo powiatu inowrocławskiego. Wydarzenie to przypomina wydana z tej okazji okolicznościowa broszura z reprodukcją tablicy.Jest też autorski szkic, odsłoniętego w 1930 r. na skwerze przed dzisiejszym dworcem PKS i zniszczonego potem przez hitlerowskiego okupanta, pomnika wg projektu Edwarda Haupta, wraz z planami sytuacyjnymi umiejscowienia monumentu, udostępnionymi ze zbiorów miejscowego Archiwum Państwowego.
Dowiedz się więcej z materiału: Ciekawa wystawa pamiątek po Janie Kasprowiczu

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto