Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa szopek bożonarodzeniowych

Znawca
Znawca
redakcja
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ciechocinku zapraszają na otwarcie wystawy czasowej pt. „W żłobie leży".

 Wernisaż odbędzie się w dniu 17 grudnia br. o godz. 11.00 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6.
Wystawa jest plonem III Wojewódzkiego Konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową, zorganizowanego w 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Ciechocinku. W konkursie tym udział wzięły dzieci z przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz ośrodków opiekuńczych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, ale w większości z terenu powiatu aleksandrowskiego i włocławskiego. Łącznie z kilkunastu placówek nadesłano 58 szopek. Włocławska wystawa prezentuje przede wszystkim szopki nagrodzone w konkursie, a więc takie, których estetyka wykonania, wkład pracy i oryginalne pomysły zwróciły szczególną uwagę jurorów konkursu.
Idea konkursu nawiązywała do polskiej tradycji wykonywania szopek obrzędowych, z którymi tradycyjnie kolędowano od domu do domu. Pomysłodawcy konkursu pragnęli przede wszystkim przypomnieć tę tradycję, ale także rozbudzić w dzieciach zainteresowanie treściami biblijnymi i zainspirować do twórczej pracy. Efektem tych działań są różnorodnie konstruowane szopki, zaskakujące sposobem wykonania i łączenia ze sobą surowców. Szopki te pod względem estetycznym znacznie odbiegają od powszechnie w tym zakresie rozumianych kanonów piękna. Obok tradycyjnych materiałów, jak: drewno, tektura, papier, wata, słoma czy trzcina, pojawiają się szopki wykonane z pieczywa, chrupek, prażonej kukurydzy, modeliny, masy solnej, szkła i jeszcze wielu innych ciekawych dodatków.
Wystawa, jakkolwiek jest przeżyciem estetycznym, to przede wszystkim ma przypominać polską tradycję kolędniczą z bogactwem zawartych w niej treści wierzeniowych i religijnych, ma też uzmysławiać młodszym pokoleniom, że rodzima tradycja ludowa jest niewyczerpanym źródłem twórczej inspiracji.
Wystawę uzupełniają obrazy prezentujące mazowieckich kolędników autorstwa Teresy Wojno z miejscowości Gorzewo-Kruk koło Gostynina, a świąteczny wystrój muzealnego holu zdobi szopka wykonana przez Stanisława Augustyniaka z Gostynina. Artyści reprezentują Gostynińskie Towarzystwo Popierania Twórczości Plastycznej.
Miejsce ekspozycji: Muzeum Etnograficzne we Włocławku, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6
Czas ekspozycji: 17 grudnia 2010 – 27 lutego 2011
Autorzy wystawy: Krystyna Pawłowska (komisariat), Magdalena Kolanowska (oprawa plastyczna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto