Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w II LO

kitaro
kitaro
Wystawa upamiętniająca zbrodnię wołyńską w II LO

Od początku listopada 2013 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie gości wystawa "Polacy – Ukraińcy 1939-1947", opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.Wystawa poświęcona jest trzeciej co do wielkości po hitlerowskiej i sowieckiej zbrodni dokonanej na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich. Omówienie tego trudnego tematu zaczyna się na zwykłej lekcji, a dopiero potem uczniowie oglądają zgromadzone materiały, słuchając komentarza nauczyciela historii Pani Barbary Kukier.
Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła latem 1943, byli Polacy oraz Żydzi. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że mogło zginąć około 50 - 60 tysięcy Polaków, a niektórzy podają nawet liczbę 100 tys.
Wszystkie akcje były dokładnie zaplanowane i przebiegały według podobnego scenariusza. Oddziały ukraińskich nacjonalistów otaczały polskie osady, następnie całą ludność gromadzono w jednym miejscu i w okrutny sposób mordowano. Niszczono wszelkie ślady polskości, nie tylko domostwa, ale także obiekty użytku ogólnego, w tym kościoły, sady, ogrody...
Dzięki tej lekcji historii uczniowie II LO dowiedzieli się również o tym, w jaki sposób Polacy próbowali bronić się przed atakami ukraińskich nacjonalistów. Wysłuchali wspomnień naocznych świadków, którzy cudem przeżyli tę tragedię, by dać świadectwo prawdzie.
Na wystawie przedstawione zostały materiały dokumentujące i obrazujące zbrodnię, np.: fotografie, pocztówki, nieliczne dokumenty oraz pamiątki osobiste, które udało się zachować byłym mieszkańcom Wołynia.
Była to z pewnością niezwykła, ale i wstrząsająca lekcja historii. Pamięć współczesnych niech będzie hołdem dla tych, którzy zginęli oraz dla ich rodzin.
Anna Humeniuk 

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto