Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego w Warszawie. W Domu Spotkań z Historią można oglądać blisko 150 dzieł z dorobku fotografa

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Dom Spotkań z Historią / Wojciech Plewiński
W Domu Spotkań z Historią otwarto nową wystawę - "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego". Na ekspozycji zaprezentowano blisko 150 zdjęć z imponującego dorobku fotografa. Fotografie pochodzą głównie z lat 1950-1980 i obejmują m.in. propagandowe wizyty w fabryce butów Radoskór i Hucie Katowice, ludzi kultury czy okładki "Przekroju". Wystawę można oglądać do 4 lutego 2024 roku. Szczegóły poniżej.

Imponujący, artystyczny dorobek Plewińskiego w DSH

"Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego" to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, na której prezentowane jest blisko 150 zdjęć, pochodzących głównie z lat 1950-1980. Wyboru zdjęć z bogatego archiwum autora dokonały kuratorki Anna Brzezińska i Katarzyna Sagatowska.

Twórczość fotografa wymyka się prostym kategoriom. Charakteryzuje ją lekkość, poczucie humoru, wykorzystanie każdego ciekawego momentu do zrobienia zdjęcia. Głównym tematem wydaje się być człowiek i różne przejawy jego aktywności - podkreśliły kuratorki.

Wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego w Warszawie. W Domu Spo...

Jakie zdjęcia można zobaczyć na wystawie?

Plewiński ma na koncie ogromną liczbę zdjęć okładkowych w "Przekroju" (ponad 500) i jeszcze więcej fotografii teatralnych (ponad 800 sfotografowanych spektakli). To, co wydaje się najważniejsze w jego pracy, wymyka się liczbom i prostym skojarzeniom. Wartość twórczości fotografa można zobaczyć przede wszystkim na zdjęciach reportażowych i w cyklach, które ukazują go jako przenikliwego obserwatora otaczającego świata. Kuratorki zdecydowały się pokazać różnorodność jego fotografii, układając je w sekcje tematyczne:

  • Ludzie kultury i sztuki
  • Moda i dizajn
  • "Przekrój"
  • Podróże zagraniczne
  • Opowieść o Polsce
  • Teatr

Ponadto na wystawie można zobaczyć zdjęcia z wyjazdów do Włoch i Francji, z propagandowych wizyt w fabryce butów Radoskór czy Hucie Katowice organizowanych dla dziennikarzy przez władze PRL, wybrane okładki "Przekroju" i oczywiście zdjęcia ludzi kultury, m.in. Jerzego Turowicza, Sławomira Mrożka, Natalii LL, Krystyny Zachwatowicz, Krzysztofa Komedy, artystów i artystek z Piwnicy pod Baranami czy uczestników i uczestniczek legendarnego Jazz Camping Kalatówki.

Architekt, płetwonurek, narciarz i fotograf

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku. Z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania - płetwonurkiem i narciarzem, a z zawodu - fotografem. Jako student architektury pracował w krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków i właśnie wtedy zaczął fotografować. Aparat służył mu do robienia notatek w formie zdjęć. Powoli rodziła się pasja, po części odziedziczona po ojcu – w domu zawsze był aparat fotograficzny i albumy ze zdjęciami. W końcu pasja stała się zawodem, chociaż, jak podkreśla autor:

Fotografem to ja jestem może w jednej piątej. Zawsze ważniejsze były sporty, pasje. Zawsze ważniejszy był sprzęt do nurkowania, dobra maska i fajka niż porządny aparat.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto