Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyzwolenie Warszawy albo zmiana okupanta, czyli 17 stycznia 1945. Tych rzeczy nie odbudowano po II wojnie światowej

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Narodowe Archiwum Cyfrowe
17 stycznia 1945 roku to data, która dzieli wielu historyków i warszawiaków. Przez lata PRL-u rocznica nazywana była „wyzwoleniem Warszawy”. Inni mówili po prostu o zmianie okupanta. Faktem jest, że Niemcy zostali wygnani, a Polacy powoli mogli wracać do swoich domów, a raczej tego co z nich zostało. To także opowieść o Biurze Odbudowy Stolicy. Co zdecydowano się zostawić i odbudować, a co już nigdy do Warszawy nie wróciło? Sprawdziliśmy.

Ocena działalności Biura Odbudowy Stolicy to z pewnością temat na odrębny artykuł. Skupiając się na faktach należy jednak zaznaczyć, że zarówno zwykli mieszkańcy, nowa narzucana przez Stalina władza, ale też ludzie wobec niej przyjaźni, musieli zmierzyć się z gruzowiskiem, które kiedyś było największą w kraju metropolią.

Jeśli komuś wydaje się, że obecnie Warszawa szybko się zmienia, to powinien wiedzieć, że po 1945 roku tempo prac było jeszcze szybsze.

Sprawdzamy jakie budowle i instytucje nigdy do Warszawy już nie wróciły, a jakie i gdzie się pojawiły? Kliknij, aby przejść do galerii

Wyzwolenie Warszawy albo zmiana okupanta, czyli 17 stycznia ...

Często można usłyszeć, że komuniści nienawidzili przedwojennej Warszawy. Była im ona jednak potrzebna jako symbol. Wśród nowego obozu byli tacy, którzy uważali, że stolicę należy przenieść (przynajmniej tymczasowo) do Łodzi. Wśród nich Wincenty Rzymowski, który do dzisiaj ma swoją ulicę w Warszawie. Co prawda miała być zlikwidowana w ramach dekomunizacji, ale inaczej zdecydowała Rada Warszawy.

Wśród najważniejszych nazwisk związanych z odbudową stolicy należy wymienić:

  • Józefa Sigalina – to jego z całego BOS Bierut słuchał najbardziej,
  • Bolesława Bieruta – do którego zawsze należało ostatnie słowo (nie licząc towarzyszy z ZSRR),
  • Jana Zachwatowicza – który walczył o ocalenie każdego zabytku w Warszawie,
  • Mariana Spychalskiego – pierwszego Prezydenta Warszawy po II wojnie światowej,
  • Romana Piotrowskiego – kierownika BOS i wiceprezydenta stolicy.

To oczywiście nie wszystkie nazwiska, które należy wspomnieć przy opisywaniu i ocenianiu działalności BOS. Do tego jednak będzie jeszcze okazja. Tym razem oprócz zmian pochylamy się nad losem mieszkańców jako zbiorowości.

Z domowych opowieści. Historie powrotów wygnanych z miasta mieszkańców

Mój dziadek, mając wówczas pięć lat, wracał wraz ze swoją mamą i ojczymem z Wieliszewa do zniszczonej wojną Warszawy. Wisła była zamarznięta, mosty wysadzone, a ludzie pokonywali ją właśnie po pokrywie lodowej. Wspominał, że zostali zaczepieni przez radzieckiego żołnierza z żądaniem wódki pod groźbą rozstrzelania. Dopiero interwencja polskiego żołnierza pozwoliła spokojnie pokonać rzekę.

Wielokrotnie słyszałem także, że moja prababcia z terenów nazywanych zawsze w rodzinie „cybulszczyzną” (chodzi o okolice Niepokalanowa) na piechotę szła przez kilka dni, by dostać się do miasta. Po dotarciu do Warszawy mogła jednak zobaczyć jedynie, że dom w którym mieszkała cała rodzina przed wojną przy ulicy Leszno (prawdopodobnie numer 90), tak jak cała Wola, został spalony i nic po nim nie zostało.

Tak wyglądały powroty tysięcy ludzi. Osiedlali się w ruinach, prowizorkach, pozostałościach albo na odrobinę lepiej zachowanych terenach. Potrzebny był ogromny trud setek tysięcy ludzi, aby przywrócić Warszawę do żywych. Także pierwsza kronika filmowa po wojnie utrzymana jest w podobnym tonie. Spiker mówi wprost: "Warszawa została zamordowana".

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto