Wzrost cen opłat za mieszkanie. Warszawa ma pomysł jak pomóc mieszkańcom

Redakcja
Urząd Miasta st. Warszawy
Udostępnij:
Wzrost cen opłat zarówno za energię elektryczną, jak i ogrzewanie odczuwa wielu mieszkańców Warszawy. Dlatego władze miasta postanowiły znaleźć jakieś rozwiązanie, przygotowano miejską formę wsparcia dla warszawiaków w postaci dodatkowych funduszy na pokrycie kosztów lokalowych. Będzie można złożyć wniosek o przyznanie rządowego dodatku osłonowego.

Ceny energii elektrycznej i gazu galopują w zawrotnym tempie. W Warszawie już od 1 stycznia wdrożone zostało miejskie wsparcie w formie zasiłku celowego na pokrycie bieżących kosztów utrzymania lokalu mieszkalnego lub budynku.

"Z dodatkowych środków będą mogły skorzystać osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, których miesięczny dochód nie przekracza 1940 zł netto oraz na stałe mieszkają w Warszawie" – przekazał Urząd Miasta.

Wzrost cen opłat za mieszkanie. Jak otrzymać wsparcie?

Miasto poinformowało, że o zasiłek celowy należy zwrócić się do dzielnicowego ośrodka pomocy społecznej. Jest możliwość otrzymania pomocy na co najmniej dwa miesiące lub dłużej, natomiast wysokość wsparcia będzie ustalana indywidualnie, w zależności od aktualnej sytuacji życiowej osoby wnioskującej. Minimalna wysokość pomocy wyniesie 50 proc. miesięcznych kosztów ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W celu choć częściowego pokrycia kosztów energii elektrycznej i gazu powstał rządowy dodatek osłonowy, który przysługuje osobom prowadzącym jednoosobowe gospodarstwo domowe, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł netto oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę nie przekracza kwoty 1500 zł netto.

"Do ustalenia wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu stosuje się przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. W przypadku gdy wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę przekracza kwotę 2100 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym dodatek osłonowy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą tego dodatku, a kwotą o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód na osobę" – tłumaczy w komunikacie stołeczny ratusz.

Taka pomoc osłonowa była już uruchomiona w 2020 roku, kiedy ze wsparcia skorzystały w sumie 5 574 osoby samotnie gospodarujące, czyli 18,5 proc. wszystkich samotnych objętych pomocą ośrodków pomocy społecznej. Natomiast w roku ubiegłym z pomocy skorzystało 678 rodzin wielodzietnych.

Wzrost cen opłat za mieszkanie. Ile wynosi dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy to 400 zł rocznie dla gospodarstwa domowego jednoosobowego oraz 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób. Gospodarstwa, w których przebywa 4 lub 5 osób otrzymają 850 zł, zaś 1150 zł przysługuje gospodarstwom domowym składającym się z co najmniej 6 osób.

"W przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków, dodatek osłonowy wynosi rocznie 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób, 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób. Gdy wysokość ustalonego dodatku osłonowego jest niższa niż 20 zł, dodatek nie przysługuje" – wskazuje Urząd Miasta.

Formularze o dodatek osłonowy, które znajdują się na rządowej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, należy składać w Urzędach Dzielnic w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
ja już mam mieszkanie od fabryki domów i się nie martwię ale innym współczuję bo teraz trzeba mieć kasy jak lodu by kupić własne M... może się to kiedyś uspokoi ale kiedy to nikt nie wie
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie