Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Marsz Powstania Warszawskiego przeszedł przez stolicę. Nie zabrakło kontrowersji na tle politycznym

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Środowiska narodowe, zrzeszone między innymi wokół Stowarzyszenia Marszu Niepodległości, zorganizowały po raz kolejny w centrum Warszawy Marsz Powstania Warszawskiego. To jedno z wydarzeń, które miało uczcić pamięć i bohaterstwo powstańców. Niestety nie udało się uniknąć akcentów politycznych.

Organizowany przez Roty Niepodległości, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Straż Narodową - przejdzie z Ronda Dmowskiego na Plac Krasińskich, gdzie znajduje się monumentalny pomnik ku czci bohaterów wiekopomnego zrywu – informowali organizatorzy.

To już X Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez środowiska narodowe, które zachęcały do pojawienia się na wydarzeniu z biało-czerwonymi flagami. Na wydarzeniu pojawiło się kilka tysięcy osób. Ludzie zbierali się od 16:30 przy Rondzie Dmowskiego w centrum. O godzinie 17:00 w godzinę W, gdy zawyły syreny, jak co roku mnóstwo warszawiaków oddało hołd Powstańcom.

Nie zabrakło niestety kontrowersji i politycznych akcentów. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, który organizował Marsz Powstania Warszawskiego wykorzystał wydarzenie i rocznicę by w swoim przemówieniu mówić o Rafale Trzaskowskim. Musimy wyrzucić Rafała Trzaskowskiego z ratusza, mówił Bąkiewicz. Na portalu Twitter opisał to Jan Strzeżek, z Porozumienia, sugerując jednocześnie, że nawoływanie Bąkiewicza to przekroczenie granicy dobrego smaku przez Konfederacje.

Tyle tylko, że Bąkiewicz nie jest bezpośrednio związany z Konfederacją. Można zastanawiać się czy to nie Jan Strzeżek, nie upolitycznił pośrednio tych obchodów próbując powiązać jedno z ugrupowań politycznych z tym zachowaniem Bąkiewicza. Oczywiście na agitację polityczną, tj. krytykę Rafała Trzaskowskiego, także nie ma miejsca na tych obchodach. Tylko czy nie lepiej pominąć takie zachowanie milczeniem niż rozdmuchiwać polityczną wojnę w dniu rocznicy wybuchu Powstania?

Dodajmy, że dwie organizacje w których działalność zaangażowanych jest Robert Bąkiewicz: Stowarzyszenie Straż Narodowa i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości - dostały dwie najwyższe dotacje z Funduszu Patriotycznego. Łącznie przedstawiciele rządu Mateusza Morawieckiego przyznano im 3 mln zł. Porozumienie także tworzy koalicję rządzącą, co wytknęli Strzeżkowi odpowiadający na jego wpis.

Na trasie marszu pojawili się także ludzie z flagą "Stop totalitaryzmom"

Obok przekreślonego sierpa i młota oraz swastyki pojawiła się też sześciokolorowa tęcza uważana za symbol środowisk LGBT. W pewnym momencie natrafili na balkon na, którym pojawili się ludzie z hasłem "Powstań przeciwko faszyzmowi" i używany często przez Antifę symbol trzech strzał. Możemy tylko powiedzieć, że to bardzo smutne, że różne środowiska nie potrafią uczcić pamięci o Powstaniu Warszawskim bez tego rodzaju konfliktów politycznych. Na trasie przemarszu pojawiło się kilka mniejszych kontrmanifestacji.

Po Marszu organizatorzy zaprosili na wystąpienie muzyczne Norberta "Smoły" Smolińskiego na Placu Krasińskich. Na Placu Krasińskich były także przemówienia wspomnianego Roberta Bąkiewicza czy Marcina Roli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto