Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Xaver Froelich - grudziądzanin, urzędnik sądowy, historyk i archiwista

Redakcja
Ryszard Bogdan Kucharczyk
Kolejna biografia i opowieść o człowieku, który na stałe zapisał się w kartach historii naszego miasta.

Urodził się 22 kwietnia 1822 r. w Lidzbarku Warmińskim, w rodzinie katolickiej. Posiadał wykształcenie średnie i poza swoim językiem ojczystym, dobrze znał język polski i łacinę.
Drogą samouctwa zdobył szeroką wiedzę o dziejach Pomorza. Jego żona Justyna była Polką, pochodziła z rodziny Jakubowskich.
W 1843 roku zamieszkał w Grudziądzu i podjął pracę jako urzędnik w sądzie. Z czasem doszedł do stanowiska sekretarza sądowego. Początkowo mieszkał przy ul. Szewskiej 2, później przy ul. Kwiatowej 29. Około roku 1855, władze miejskie powierzyły mu uporządkowanie archiwum. Po kilkuletniej pracy archiwum miejskie zostało udostępnione badaczom. Sam gruntownie studiował akta i dokonywał zapisków.
Około 1860 roku zaczął pisać „Historię powiatu grudziądzkiego”. Pracował nad nią przez 10 lat. Pierwsze wydanie wydał własnym nakładem (tom I - 1868). Wydrukowała ją drukarnia G. Goethego w Grudziądzu. W 1862 roku X. Froelich należał do grona założycieli Towarzystwa Upiększania Miasta. Przez wiele lat był radnym miejskim i członkiem Rady Parafialnej Św. Mikołaja.
Dużo pisał i publikował w regionalnych czasopismach historycznych. Głównie z jego inicjatywy w 1891 roku w Grudziądzu odbyły się obchody 600-lecia nadania praw miejskich. I z okazji rocznicy wydał dwie prace: „Kronika miasta Grudziądza" ("Chronik der Stadt Graudenz") i „Góra Zamkowa w Grudziądzu" ("Der Schlossberg bei Graudenz").
W roku 1893 wydał "Przewodnik po Grudziądzu i okolicy”, który był pierwszym przewodnikiem w dziejach grudziądzkiego krajoznawstwa. Przewodnik przyczynił się w dużym stopniu do wzrostu zainteresowania Grudziądzem i jego zabytkami. W tym samym roku obchodził 50-lecie pracy w sądownictwie. W 1898 r. był jednym z głównych założycieli Muzeum Miejskiego w Grudziądzu.Xaver Froelich zmarł 15 stycznia 1898 roku .

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto