MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

XI Jarmark Królewski w Radziejowie za nami [zdjęcia]

Redakcja
Marek Pawlak i Maciej Maciejewski
Marek Pawlak i Maciej Maciejewski Karol Szmagalski
18 sierpnia 2012 roku w przededniu inscenizacji legendarnej bitwy stoczonej pomiędzy Zakonem Krzyżackim, a wojskami Władysława Łokietka we wrześniu 1331 pod Płowcami (obecnie gmina Radziejów), na radziejowskim rynku odbywa się Jarmark Królewski. To już XI ich edycja.

Skorzystałem, jak wielu mieszkańców Radziejowa i nie tylko, z zaproszenia burmistrza Miasta Radziejowa Sławomira Bykowskiego na coroczny ten Jarmark Impreza miała przebogaty program, przygotowano dla widzów wiele atrakcji.
 
Już od godz. 13.00 wystawione zostały kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzieła. Prowadzone są warsztaty i pokazy garncarstwa, płatnerstwa, rzeźbiarstwa . O godz. 14.00 nastąpiło uroczyste otwarcie Jarmarku. Była salwa hakownic i piszczeli. Powitano i zaprezentowano rycerzy. Szczególnie atrakcyjna była : prezentacja ekwipunku rycerskiego, pokazy fechtunku i sprawności rycerskiej, zabawy plebejskie, pokazy tańców średniowiecznych, koncert pieśni średniowiecznej, turnieje dla gawiedzi: łuczniczy, kusznicy, rzutu oszczepem, rzucania rzutkami, konkurs rysunkowy dla dzieci, pokaz rycerski turniejowej jazdy konnej.
W godzinach wieczornych nastąpił przemarsz rycerstwa, włodarzy Radziejowa i zaproszonych gości z pochodniami ulicami miasta. Odbyło się okolicznościowe wystąpienie władz miasta jak i prezentacja rysu historycznego wydarzeń z 1331 roku, wręczono nagrody turniejowe .Apel rycerstwa, Bogurodzica, salwa hakownic i piszczeli – zakończyły Jarmark. W godzinach popołudniowych wielu mieszkańców i uczestników podziwiało panoramę Radziejowa i okolicy z wieży strażackiej.  
Album fotek także tutaj:
W niedzielę – 19 sierpnia w Płowcach wszyscy jego uczestnicy na pewno wezmą udział w rocznicowych uroczystościach w najbliższą niedziel. Obok pomnika upamiętniającego triumf Władysława Łokietka nad wojskami Zakonu Krzyżackiego, odbędzie się jedenasta już inscenizacja historycznej bitwy.
Warto jednak wspomnieć ,że Radziejów może poszczycić się tym, że jego pochodzenie wiąże się z bardzo zamierzchłych czasów, bo aż od Adama i Ewy. Jak legenda głosi w pielgrzymce swojej zatrzymali się na wzgórzu, na którym dzisiaj Radziejów leży, Adam poprosił Ewę o radę, co dalej ma czynić. Radź Ewo! - stąd Radziejewo, czyli Radziejów. 
W 1252 roku Kazimierz - książę kujawsko-łęczycki, nadał Radziejowowi prawa miejskie, w 1298 roku potwierdzone przez Władysława Łokietka. W tym roku Radziejów obchodzi 760 lecie ich nadania.
Władysław Łokietek i Władysław Jagiełło nadali miastu przywileje handlowe. W XVI wieku Radziejów przeżywał okres rozkwitu będąc siedzibą starostwa grodowego i stolicą powiatu sądowego. Odbywały się tu sądy grodzkie oraz połączone sejmiki obu województw kujawskich: inowrocławskiego i brzesko-kujawskiego. Radziejów był także ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym dla południowych Kujaw. Radziejów od najdawniejszych czasów, aż do upadku Polski był miejscem, w którym odbywały się zjazdy sejmików kujawskich. 

KS
 
 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto