Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII LO w Krakowie [7 cudów Krakowa - nominacja]

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Dwa lata temu XIII LO w Krakowie obchodziło jubileusz 50-lecia powstania. Jednak sporą część tego półwiecza szkoła mieściła się w zupełnie innym budynku.

"W drugiej połowie XIX wieku w dzielnicy Wesoła przy ulicy Kolejowej 11 znany architekt krakowski Feliks Księżarczyk wybudował eklektyczny pałacyk, który był własnością radnego i uznanego fotografika Krakowa, Walerego Rzewuskiego. Po jego śmierci, po licznych perypetiach, budynek stał się własnością Arcybractwa Miłosierdzia, a po 1945 roku przekazany został przez ówczesne władze Krakowa na cele oświatowe" - taką informacją na oficjalnej stronie internetowej szkoły rozpoczyna się historia XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie.

Przy kolejowej do roku 1957 mieściła się Szkoła Podstawowa nr 5. W wyniku reorganizacji od września 1957 roku do budynku przeniosły się Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 3. Kierownictwo placówki objął mgr Andrzej Schabowski, wieloletni dyrektor późniejszej "Trzynastki". Była to szkoła świecka.

Wiesław Polmiński, który kierował "trzynastką" w roku szkolny 1970/71 był ostatnim dyrektorem tzw. "starej trzymastki". Konieczność przeprowadzenia remontu budynku sprawiła, że podjęto decyzję o przeniesieniu liceum do innego gmachu.

W sierpniu 1971 roku podzielono szkołę: pierwsze i drugie klasy przeniesiono do VI LO przy ul. Skałecznej, Również część profesorów przeszła do "Szóstki". Klasy trzecie i czwarte przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Sądowej 4, gdzie od roku funkcjonowało XVI LO.

Decyzją władz oświatowych z 23 sierpnia 1971 r. połączono XIII LO z XVI LO i szkoła przy ulicy Sądowej przejęła tradycje i sztandar "trzynastki". 1 września 1971 r. zainaugurowano rok szkolny w nowej "trzynastce". Od początku była to szkoła bardzo liczna - kształciło się w niej wówczas 1400 uczniów w 44 oddziałach.

W 1990 roku powołano do życia ogólnopolski Klub Szkół Westerplatte, a jednym z jego założycieli jest XIII LO. 5 września 1998 roku, w 50-tą rocznicę śmierci majora Mieczysława Słabego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyły się obchody rocznicowe z udziałem młodzieży i profesorów krakowskiego liceum.

W roku jubileuszu 50-lecia w szkole kształciło się 1057 uczniów. Pomagało im w tym 85 nauczycieli, w tym 34 dyplomowanych, 29 mianowanych, 14 kontraktowych i 8 stażystów.

W 2007 roku na emeryturę odeszła dyrekcja XIII LO a nowym dyrektorem została Iwona Prochownik.


XIII LO to jedna z propozycji plebiscytu 7 Cudów Krakowa. Ty także możesz nominować!


Patroni medialni
TVP KrakówDlastudenta.plRadio FryczMagazyn MixerVOX FM

Patroni honorowi:
Prezydent
Jacek Majchrowski
Wojewoda Stanisław KracikDyrektor ŚBP
Jadwiga Wiatr
Prezes PTTK
Kazimierz Synowski
Rektor UEK
Roman Niestrój





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto