Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2019: Wiech, Bareja i Kondratiuk [PROGRAM]

REDAKCJA WARSZAWA
XIV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2019: Wiech, Bareja i Kondratiuk
XIV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2019: Wiech, Bareja i Kondratiuk Ewelina Wójcik
Koncerty, spektakle, dancingi, dyskusje, warsztaty kulinarne - to tylko część wydarzeń przygotowanych w ramach XIV Festiwalu Niewinni Czarodzieje. Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą: Bareja, Wiech i Kondratiuk. Dalsza część artykułu poniżej.

Tegoroczny festiwal wraca do twórczości mistrzów, by przypominać, że Warszawa nie może stracić swego daru konsekwencji w trzymaniu się ironicznej strony myślenia i niechęci do propagandowej głupoty. Bardzo stołeczne bowiem są: tępiony przez pryncypia propagandy humor przedwojenny Wiecha czy powojenny, obraźliwy dla klakierów systemu humor Barei, ale też pozasystemowa wolność wyborów Kondratiuka.

Dlatego podczas tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy zachęcają nas do spojrzenia na świat przez okulary czułego i życzliwego człowiekowi optymizmu – narzędzia dającego perspektywę, która pozwala godnie i z dystansem przeżyć uwikłanym w absurdy codzienności jednostkom. Te okulary niewinni czarodzieje podejrzeli u tegorocznych bohaterów festiwalu, których wiernymi sprzymierzeńcami była zawsze publiczność.

Wiech, Bareja i Kondratiuk choć operowali różną wrażliwością i innymi środkami wyrazu, choć sięgali po odmienne tematy i różnych bohaterów, to życzliwie – jak zauważył Maciej Pawlicki – przypominali nam jedno: nasz świat stoi na głowie, a my wszyscy udajemy, że tego nie widzimy, a może nie widzimy naprawdę

Niewinni Czarodzieje 2019. Najciekawsze wydarzenia:

L.U.C. Rebel Babel koncert
Łukasz Rostko-wski, znany jako L.U.C., wraz z Rebel Babel Film Orchestra zawitają do Warszawy. Podczas multimedialnego show opowiedzą historię stu lat polskiej filmografii. Przy akompaniamencie jazzu, hip-hopu i elektroniki usłyszymy szlagiery filmowe, a w tle fragmenty słynnych scen. Wśród gości m.in. Magdalena Kumorek i Pawbeats.

Miejsce: Palladium, ul. Złota 7/9
Data: 15 listopada (godz. 20)
Bilety: 25 zł

Ostatnia Syrena spektakl
Kontynuując tradycję warszawskich kabaretów, filmów i wielkich twórców muzycznych, Michał Walczak tworzy autorski musical, nawiązując dialog z tradycją polskiej komedii filmowej i pisząc nowe warszawskie szlagiery. Reżyser chce przeciwstawić się trendowi kopiowania amerykańskich formatów musicalowych na stołecznych scenach. Warszawa zasługuje na własny język.

Miejsce: Niebo, ul. Nowy Świat 21
Data: 18 listopada (godz. 20)
Bilety: 25 zł

Kondratiuk pokaz
Andrzej Kondratiuk kojarzy się przede wszystkim jako twórca komedii. Tymczasem w czasach studiów w szkole filmowej tworzył etiudy m.in. we współpracy z Romanem Polańskim czy Krzysztofem Komedą. W Fotoplastikonie zobaczymy ich wspólne krótkie metraże: „Ssaki” czy „Gdy spadają anioły” oraz wiele innych krótkich form filmowych.

Miejsce: Fotoplastikon
Data: 19 listopada (godz. 18, 20)
Wstęp po rejestracji na 1944.pl

Bareja za kulisami - dyskusje
Twórczości Stanisława Barei poświęcone będą dwie dyskusje. Pierwsza „Awaria (nie)planowana. Bareja za kulisami” dotyczyć będzie ciekawostek z czasów pracy z reżyserem, które opowiedzą jego współpracownicy. Odbędzie się 20 listopada, godz. 19 w Menorze (pl. Grzybowski 2). Druga, filmoznawcza, „Bareizm jako kunszt” dotyczyć będzie wkładu reżysera w polską kulturę. Zaplanowano ją na 23 listopada, godz. 16 na Mysiej 3 (p. III).

Wstęp po rejestracji na 1944.pl

Zero waste PRL - warsztaty
Kuchnię z czasów PRL-u przypomną nam blogerki kulinarne. Pierwszy warsztat poprowadzi Eliza Mórawska-Kmita, która opowie, jak „z niczego” zrobić słodki deser rodem z lat 80. Klika dni później Dominika Repetto-Czapska pomoże przygotować rybę po grecku, tatar czy smalec w wersji wege.

Miejsce: Electrolux Taste Center
Data: 18 listopada (godz. 18) / 21 listopada (godz. 18)
Wstęp po rejestracji na 1944.pl

Łubu Dubu - dancing
dancing - Orkiestra Dancingowa „Zmiennicy” w dawnym gmachu KC PZPR zagra hity z lat 70. i 80. Scenografia potańcówki przypominać będzie sceny z kultowego „Misia”, a Małgorzata Ostrowska zaśpiewa „Szklaną pogodę” i „Meluzynę”. W menu znajdziemy „ostatnią paróweczkę” czy „angielską wódę”. Organizatorzy zachęcają do zakładania strojów z epoki.

Miejsce: CBF Nowy Świat
Data: 22 listopada (godz. 21)
Bilety: 25 zł

Wiecho-Pomne koncert
Warszawski raper Duże Pe zmierzy się z tekstami „Wiecha” i gwarą warszawską. Towarzyszyć mu będzie ska-jazzowy zespół The Bartenders. Usłyszymy oryginalne utwory inspirowane „warsiaskością”, a także covery i reinterpretacje znanych tekstów. Po koncercie, który odbędzie się niedaleko Stalowej - miejsca zamieszkania Wiecha, zaplanowano silent disco.

Miejsce: Praga Centrum (hala 10)
Data: 23 listopada (godz. 19)
Bilety: 25 zł

Kilometr za horyzontem - czytanie scenariusza
„Kilometr za horyzontem” to nigdy niezrealizowany pomysł na film. Bareję zablokowała cenzura, a następnie pogarszający się stan zdrowia. Na festiwalu usłyszymy scenariusz w reżyserii Krzysztofa Popiołka przeczytany przez znanych aktorów.

Miejsce: Aula ZNP
Data: 24 listopada (godz. 17)
Wstęp po rejestracji na 1944.pl

Hydrozagadka w Filtrach - gra miejska
W Filtrach Warszawskich przy ulicy Koszykowej 81 odbędzie się nietypowa gra miejska. Znany komik Szymon Majewski wcieli się w rolę przewodnika grupy i opowie o tym, gdzie ukryta jest cała woda dla Warszawy. Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce: Filtry Warszawskie
Data: 24 listopada (godz. 12)
Wstęp po rejestracji na 1944.pl

Fotoplastikon - warsztaty
Dzieci w wieku 7-12 lat mogą wziąć udział w warsztatach z sitodruku (16 listopada, godz. 10), a także nauczyć się wykonywać odbitki w technice heliograwiury z matrycy przedstawiających bohaterów czarno-białych kreskówek Walta Disneya (16 listopada godz. 12). W Fotoplastikonie do 1 grudnia oglądać można również wystawę „Warszawa (mniej) oficjalnie”, czyli wybór zdjęć Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60., które ukazują codzienne życie miasta. Wstęp: 4/6 zł.

Festiwal Niewinni Czarodzieje będzie odbywał się w dniach 14-24 listopada. Pełny harmonogram oraz lokalizacje poszczególnych wydarzeń znajdziecie na stronie 1994.pl oraz na fanpage'u Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje" na Facebooku.

- To festiwal dla wszystkich. Jeśli łapiesz to poczucie humoru, jeśli umiesz nawiązać taką rozmowę z ludźmi, jaką prowadził Bareja, to jesteś nasz! Dlatego festiwal jest i dla miejscowych, i dla przyjezdnych. Dla wszystkich, którzy kochają Warszawę - zachęca do udziału Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto