Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Koncerty, spektakle i spotkania z kulturą jidysz

Monika Golonka
Monika Golonka
Koncert "Tehorah": Adrienne Haan, Benjamin Schaefer

Piątek (30.08), godz. 20.00
Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Koncert "Tehorah": Adrienne Haan, Benjamin Schaefer Piątek (30.08), godz. 20.00 Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 Fundacja Shalom/mat. prasowe
Ponad 150 wydarzeń kulturalnych w kilkudziesięciu lokalizacjach czeka na warszawiaków w ramach XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Początek już w sobotę. Co przygotowali dla odwiedzających organizatorzy? Na które wydarzenia szczególnie warto zwrócić uwagę? Dalsza część artykułu poniżej.

Festiwal Warszawa Singera w ciągu szesnastu lat stał się kulturalną wizytówką stolicy. Liczne wydarzenia kulturalne odbywające się w ramach imprezy przyciągają już nie tylko warszawiaków, ale także gości z innych miast, a nawet z zagranicy.

Warszawa Singera - program

Fundacja Shalom, która jest organizatorem festiwalu i w tym roku nie zawiodła oczekiwań entuzjastów kultury żydowskiej. W programie znalazło się wiele interesujących wydarzeń z dziedziny muzyki, teatru, filmu czy literatury.

XVI edycję Warszawy Singera zainauguruje koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tym roku wystąpią: Yaakov „Yanky” Lemmer, Yoni Rose oraz Israel Rand, którym akompaniował będzie wybitny pianista Menachem Bristowski. Po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć będzie można występującą na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych Naom Vazanę, a na miłośników tanga czeka koncert „Jak za dawnych lat - polskie tango show” z udziałem Anny Dereszowskiej i Andrzeja Seweryna. Przedstawienie przygotowane zostało przez Sawars Tango Orquesta - jedną z niewielu formacji nawiązujących bezpośrednio do argentyńskich orquesta tipica i zespołów tangowych przedwojennej Warszawy.

Wielbiciele muzyki żydowskiej powinni wysłuchać również koncertu Pawła Szamburskiego, klarnecisty i kompozytora, który specjalnie na festiwal przygotował autorskie opracowania pieśni nigunów chasydzkich.

W poniedziałek 26 sierpnia o godz. 18.00, w synagodze im. Małżonków Nożyków odbędzie się również koncert fortepianowy Menachema Bristowskiego, najbardziej znanego izraelskiego pianisty-akompaniatora, występującego m.in. z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną i chórem Yuval w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Izraela.

W ramach Singer Jazz Festival wystąpi m.in. Kuba Stankiewicz, który zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego. Ciekawą propozycją jest także "Hammond Summit", trzecie już wydarzenie w ramach innowacyjnej serii koncertów, w których spotykają się muzycy grający na tym samym instrumencie.

Podczas Singer Jazz Festival będziemy również mieli okazję wysłuchać koncertu duetu Reut Rivka i Izabella Effenberg - artystek "poszukujących pomostu między dwoma muzycznymi kierunkami - barokiem i jazzem - w których bardzo ważną rolę gra improwizacja, a także własnego świata dźwięków, wzajemnej inspiracji oraz komunikacji pomiędzy głosem a instrumentem" - czytamy na stronie festiwalu.

Najważniejszym wydarzeniem Warszawy Singera będzie z pewnością występ wybitnego skrzypka Nigela Kennedy'ego. Podczas finałowego koncertu (w niedzielę 1.09) na pl. Grzybowskim Kennedy wykona m.in. piosenki Gershwina, a także swoją najnowszą kompozycję smyczkową "Magik Lubelski", inspirowaną "Sztukmistrzem z Lublina" Issaca B. Singera.

Występ Nigela Kennedy'ego podczas X edycji Festiwalu Warszawa Singera (2010 r.)

Warszawa Singera - spektakle teatralne

Ważną częścią festiwalu są również spektakle teatralne. Na małej scenie Teatru Żydowskiego zobaczyć będzie można m.in. spektakl: "Rejwach" w reż. Andrzeja Krakowskiego.

To poruszające historie opowiedziane przez Żydów i Polaków różnych pokoleń. Ich relacje, osobiste wyznania, a czasem frywolny dowcip, tworzą wielogłosową narrację - czytamy w opisie przedstawienia.

Warto zwrócić uwagę również na hiszpański spektakl “Kartograf”, w którym wystąpi znana z filmów Pedro Almodovara aktorka Blanca Portillo Martinez de Velasco, czy spektakle warszawskiego Teatru Żydowskiego, szczególnie tegoroczną premierę musicalu “Śpiewak Jazzbandu” w reż. Wojciecha Kościelniaka.

ZOBACZ TEŻ:

Gołda Tencer to ikona społeczności żydowskiej, która m.in. przewodzi najważniejszemu festiwalowi kultury jidysz w naszym kraju - Warszawie Singera oraz Fundacji Shalom. Z dyrektor Teatru Żydowskiego rozmawiamy o festiwalu, zaplanowanych wydarzeniach na tegoroczną edycję i działaniach kulturalnych. Szczegóły w artykule poniżej.

Warszawa Singera 2018. Gołda Tencer: Przebyliśmy całą drogę,...

Warszawa Singera - pokazy filmowe

24 sierpnia w Kinie Iluzjon odbędzie się pokaz filmu "Krzyż walecznych" Kazimierza Kutza. Po seansie zaplanowano spotkanie z pisarzem, reportażystą i reżyserem Józefem Henem, autorem scenariusza filmu.

Jednym z bezpłatnych wydarzeń festiwalu jest pokaz filmu "Prześladowani i ocaleni" Daniela i Jaume Serra, który odbędzie się w Instytucie Cervantesa przy ul. Nowogrodzkiej.

Centrum Kultury Jidysz organizuje z kolei pokaz komediodramatu "Dzień po żałobie", którego reżyserem jest Asaph Polonsky. Film, wyróżniony na festiwalu w Cannes, opowiada historię rodziców próbujących poradzić sobie ze śmiercią syna.

ZOBACZ TEŻ:

W 1989 r. Gołda Tencer założyła w Warszawie żydowskie przedszkole. Było to wydarzenie bez precedensu, ponieważ powstała pierwsza w Polsce tego rodzaju placówka edukacyjna po Shoah. Dyrektor generalna Fundacji „Shalom” doskonale pamięta imiona pierwszych pięciorga dzieci, które zgłosiły się do przedszkola: Róża, Dawid, Jaś, Szymek i Szura. Wkrótce, również z inicjatywy fundacji, otwarto szkółkę niedzielną dla dzieci żydowskich. Dziś funkcjonuje Zespół Szkół Lauder-Morasha, na który składają się szkoła podstawowa, gimnazjum, a także przedszkole. Obecnie w zespole szkół uczy się około 300 uczniów, w tym również dzieci pochodzenia żydowskiego.

Warszawa Singera 2018. Tak wyglądało ostatnie 30 lat działal...

Spacery, wykłady, spotkania

Warto wybrać się również na organizowane w ramach festiwalu spacery, np. szlakiem żydowskich księgarzy lub po cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej.

W ramach festiwalu odbędzie się również spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, skierowane przede wszystkim do osób, których rodziny przeżyły zagładę. Spotkanie odbędzie się w działającym przy pl. Grzybowskim Menora InfoPunkt.

Warszawa Singera - bilety

Początek festiwalu już w najbliższą sobotę (24.08.2019). Bilety na część wydarzeń zostały już wyprzedane, ale na pozostałe koncerty, spektakle i pokazy, wejściówki wciąż można kupować przez internet lub w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35. Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na stronie fundacji Shalom


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto