XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…”

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Foto: Wojciech Grzędziński/ NIFC
Ponad 30 koncertów z udziałem najznakomitszych, światowej klasy muzyków mogliśmy wysłuchać w sierpniu w Warszawie. Wydarzenia te miały miejsce w ramach XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Mecenasem Festiwalu jest PKN ORLEN.

Jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń nie tylko w kraju, ale również w skali światowej – Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, dobiegł końca. To muzyczne wydarzenie, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, odbyło się w dniach 14–31 sierpnia. Tegoroczna edycja Festiwalu przebiegła pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…”.

Festiwal „Chopin i jego Europa” nawiązuje bezpośrednio do twórczości swojego patrona, jak również do dzieł innych wybitnych artystów, którzy stanowili dla niego inspirację. Na festiwalowy program złożyły się także kompozycje tych, którzy tworząc muzykę europejską czerpali z ogromnego dorobku polskiego kompozytora. Zaprezentowane zostały niezwykle wartościowe dzieła polskich twórców działających za życia Chopina, m.in. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Franciszka Lessela, Józefa Nowakowskiego czy Józefa Krogulskiego.

Przybywający do Warszawy na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wybitni pianiści zaprezentowali utwory m.in. na fortepianach z kolekcji Instytutu, który posiada bogaty zbiór instrumentów z czasów chopinowskich (są to m.in. słynne fortepiany firm Pleyel, Erard czy Broadwood, a także kopie fortepianu warszawskiego Buchholtza i wiedeńskiego Grafa).

Program tegorocznego Festiwalu był bardzo zróżnicowany, a zaprezentowane dzieła obejmowały okres 410 lat (od renesansu po współczesność).

Najznakomitsi muzycy i brawurowe wykonania

W czasie trwającego ponad dwa tygodnie Festiwalu można było usłyszeć arcydzieła zarówno tak znanych kompozytorów jak Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Hector Berlioz, Franz Liszt, Gioachino Rossini, Franz Schubert, Robert Schumann, Johannes Brahms, jak również tych rzadziej goszczących w koncertowych programach – Carlo Gesualdo, Bartłomiej Pękiel, Marcin Mielczewski, Jakub Gołąbek, Franz Dismas Zelenka, Karol Lipiński, Mieczysław Weinberg, Raul Koczalski. Nie zabrakło także wykonań dzieł wybitnych kompozytorów XX wieku, takich jak Karol Szymanowski, Siergiej Rachmaninow, Igor Strawiński czy Witold Lutosławski.

Podczas Festiwalu miała miejsce premiera zrekonstruowanego Koncertu klarnetowego Karola Kurpińskiego w wykonaniu Lorenza Coppoli oraz {oh!} Orkiestry Historycznej. Ponadto publiczność miała okazję wysłuchać pierwszego wykonania na instrumentach historycznych opery _Verbum nobile _Stanisława Moniuszki.

W ramach tegorocznego Festiwalu można było podziwiać w mistrzowskiej interpretacji Collegium Voale Gent (pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe) madrygały Carla Gesualda da Venosy. Jednym z głównych wydarzeń był także wieczór z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina w wykonaniu Nelsona Goernera oraz Orchestre des Champs- Élysées pod batutą Philippe’a Herreweghe oraz wykonanie operowego intermezza Il maestro di capella Domenica Cimarosy w partii solowej z wybitnym bas-barytonem, Tomaszem Koniecznym.

Organizatorzy zaplanowali również koncerty tak znakomitych artystów jak, m.in. Yulianna Avdeeva, Benjamin Grosvenor, Alexandre Tharaud, Jos van Immerseel, Isabelle Faust, a także światowej klasy zespołów jak m.in. Belcea Quartet, Europa Galante, Collegium 1704, Sinfonia Varsovia.

Na tym jednak nie koniec, festiwalowa publiczność otrzymała kolejną porcję muzycznych wrażeń i emocji podczas specjalnych, kameralnych koncertów, w czasie których zachwycili swoimi umiejętnościami zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego, Alena Baeva oraz pianista Vadym Kholodenko. Duet można było podziwiać w utworach m.in. Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego oraz powstałym w czasie pandemii An Essay of Love Marka Simpsona. Podczas Festiwalu wystąpił również tryumfator Konkursu Chopinowskiego (2005) Rafał Blechacz wraz ze skrzypaczką Bomsori Kim, a wybitny interpretator pieśni Christoph Prégardien wykonał recital razem ze swoim synem Julianem.

Koncerty w Warszawie i na antenie radia

Cieszący się na całym świecie zasłużoną renomą Festiwal od wielu lat gromadzi w Warszawie wielotysięczną publiczność miłośników muzyki klasycznej. Osoby, które nie mogły pojawić się w tym czasie w stolicy, miały możliwość śledzenia koncertów na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Podobnie jak w roku poprzednim większość muzycznych wydarzeń dostępna była także w bezpłatnym streamingu na platformie Youtube.

Warto przypomnieć, że w poprzednich latach do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa” zaproszenia przyjmowali m.in. tak uznani pianiści jak Martha Argerich, Nelson Freire, Emanuel Ax czy Garrick Ohlsson, jak również znakomite zespoły, m.in. Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Wieku Oświecenia, Royal Philharmonic Orchestra, Orpheus Chamber Orchestra, Il Giardino Armonico.

Pierwsza edycja Festiwalu została zorganizowana w 2005 roku w Warszawie.

Materiał oryginalny: XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…” - Polska Times

Dodaj ogłoszenie