MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z kim kosa, z kim zgoda

Mariusz Wiśniewski
Piłkarska ligowa karuzela rozkręca się na dobre. Ruszyła ekstraklasa, liga pierwsza oraz druga, a niebawem rozgrywki wznowi także liga trzecia. Później na boisko wybiegną piłkarze z niższych klas rozgrywkowych.

Piłkarska ligowa karuzela rozkręca się na dobre. Ruszyła ekstraklasa, liga pierwsza oraz druga, a niebawem rozgrywki wznowi także liga trzecia. Później na boisko wybiegną piłkarze z niższych klas rozgrywkowych. Co weekend zespoły będą przemierzały całą Polskę wzdłuż i wszerz na kolejne pojedynki. A za drużynami jak cień podążają szalikowcy, którzy, według opinii wielu, siejąc tylko strach i przerażenie. Bo dla przeciętnego człowieka szalikowiec to pijany bandyta (w szaliku i z kijem), dla którego mecz piłkarski jest tylko przyczynkiem do wszczęcia awantury.

Takie postrzeganie subkultury kibiców (bo szalikowcy to subkultura) jest jednak dość ogólnikowe i na pewno nie ukazuje całego obrazu. Szalikowcy mają swoją ciemną stronę, ale też jasną, kiedy na równi z piłkarzami tworzą spektakl i zmieniają trybuny stadionów w wulkany pozytywnej energii i barw. Tylko kiedy można się spodziewać, że zobaczymy tę jasną stronę, a kiedy ciemną? I kto jest kim w świecie piłkarskich fanatyków oraz jakie pełni role?

Śmiało można powiedzieć, że cała subkultura szalikowców ma budowę plemienną - na samej górze są wodzowie, a na dole społeczność, czyli zwykli kibice. Nie ma mowy o demokracji, bo o wszystkim decyduje wąska, wyselekcjonowane grupa. Zwykłemu kibicowi pozostaje podporządkować się lub odejść.
Każda z grup kibiców ma swoją radę starszych, zwaną powszechnie starą gwardią. Tworzą ją kibice o najdłuższym stażu. I nie chodzi tutaj tylko o liczbę lat spędzonych na trybunach. Aby znaleźć się w elicie, trzeba latami nie tylko zdzierać gardło, dopingując swój zespół, ale jeździć na mecze wyjazdowe i aktywnie uczestniczyć w życiu danej grupy kibiców. To stara gwardia decyduje, z kim jest zgoda, z kim kosa, a z kim układ. Co ciekawe, często starszyzna ma dobre układy ze starszyzną innej grupy kibiców, z którą w rzeczywistości jest w stanie wojny. Kibice tworzący starą gwardię rzadko, a w wielu przypadkach w ogóle nie biorą już udziału w stadionowych rozróbach. Oni mają to już za sobą, zapracowali na odpowiedni szacunek i teraz od walki są inni.

SYMPATIE KIBICÓW DOLNEGO ŚLĄSKA, CZYLI KTO KOMU KIBICUJE
Clipboard01_65.jpg

infografika: Maciej Dudzik

Ci inni to chuligani, czyli druga pod względem ważności grupa tworząca świat szalikowców. Można pokusić się o porównanie ich roli do roli wojowników w plemieniu. Stara gwardia decyduje o wszystkim, ale liczy się też ze zdaniem chuliganów. Bowiem to chuligani stanowią najgroźniejszą podgrupę kibiców. Doping i atmosfera ich mało obchodzą, bowiem liczy się dążenie do starcia z wrogiem i samo starcie. To chuligani organizują tak zwane ustawki i zasadzki na innych kibiców. Nie jest rzadkością, że nie idą na spotkanie swojego zespołu, a jadą na drugi koniec Polski, bo tam zjawią się też ich przyjaciele, którzy mają mecz z wrogiem i jest szansa na awanturę. Co ciekawe, szaliki nie są dla chuliganów koniecznym atrybutem. Starają się ubierać tak, aby nie rzucać się w oczy, a w razie awantury zachować anonimowość.

Następnie w kolejności są ultrasi. W Polsce pojęcie to zostało nieco wypaczone, bowiem ultrasami nazywani są kibice, którzy organizują na trybunach oprawy meczów. Za różnego rodzaju pokazami w stylu szarfy w barwach klubowych, ogromnymi flagami przykrywającymi kilka sektorów, racami, świecami dymnymi stoją właśnie ultrasi. Skupiają się na dopingu i tworzeniu atmosfery na stadionie. Awantury ich przeważnie nie interesują.

Nieco inaczej wygląda to wśród kibiców z lig zagranicznych. Tam pod pojęciem ultras ukrywają się kibice prezentujący skrajne zachowanie. Mogą więc prowadzić fanatyczny doping i prezentować meczową oprawę, by za chwilę wszcząć awantury i toczyć zacięte walki z policją lub innymi kibicami, w ogóle nie interesując się poczynaniami piłkarzy.

W naszym kraju ultrasi nie stanowią większego zagrożenia i problemu. Często utzymują dobre kontakty z klubowymi działaczami, a ich działalność jest nawet wspomagana finansowo.
Pod ultrasami są zwykli szalikowcy, czyli lud plemienny. Ich jedyna rola sprowadza się do podporządkowania się i śpiewania pieśni klubowych. Swoim zaangażowaniem i poświęceniem mogą zapracować na przejście na wyższy krąg, ale musi to potrwać i wcale nie musi być łatwe.
Oczywiście są jeszcze zwykli kibice, którzy na mecze też przychodzą z szalikami, w koszulkach klubowych, ale koncentrują się na oglądaniu poczynań piłkarzy i sporadycznie włączają się do dopingu. Przede wszystkim interesuje ich piłka nożna.

I jeszcze jeden rodzaj kibica. Tak zwany kibic sukcesu - najbardziej nielubiany przez szalikowców i mający najniższy status na stadionie. Pojawia się, kiedy zespół ma sukcesy, w przypadku porażek znika i zapomina o klubie.

SŁOWNICZEK

pies - policjant
ustawka - umówiona walka dwóch grup kibiców, żartobliwie zwana grillowaniem
kosa - stan wojny między danymi grupami kibiców
zgoda - przyjaźń danych grup kibiców
układ - mniej niż przyjaźń, ale nie stan wojny
spec - specjalny pociąg wynajęty przez kibiców, którym udają się na mecz wyjazdowy
hools - potocznie chuligan
barwy - szaliki, flagi w barwach danego klubu
gniazdo - specjalne miejsce dla kibica prowadzącego doping

Dolnośląskie kluby i ich kibice

CHROBRY GŁOGÓW
barwy: niebiesko-pomarańczowo-czarno-zielone
zgody: brak
kosy: Miedź Legnica, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Stilon Gorzów, Górnik Wałbrzych

GÓRNIK WAŁBRZYCH
barwy: biało-niebieskie
zgody: Arka Gdynia,
Zawisza Bydgoszcz,GKS Tychy, Gwardia Koszalin, Slavia Praga(Czechy)
kosy: Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Karkonosze Jelenia Góra, Miedź Legnica, Lechia Dzierżoniów, Chrobry Głogów

KARKONOSZE JELENIA GÓRA
barwy: biało-niebieskie
zgody: układ ze Śląskiem
kosy: Górnik Wałbrzych

MIEDŹ LEGNICA
barwy: zielono-niebiesko-czerwone
zgody: Resovia Rzeszów, Śląsk Wrocław
kosy: Zagłębie Lubin, Chrobry Głogów, Górnik Wałbrzych

ŚLĄSK WROCŁAW
barwy: zielono-biało-czerwone
zgody: Lechia Gdańsk,
Wisła Kraków, Motor Lublin, Miedź Legnica, Slezsky Opava (Czechy)
kosy: Widzew Łódź, Arka Gdynia, Cracovia, Legia Warszawa, Zagłębie Lubin, Lech Poznań, Ruch Chorzów, Górnik Zabrze, Górnik Wałbrzych

ZAGŁĘBIE LUBIN
barwy: miedziano-biało-zielone
zgody: Lech Poznań, Arka Gdynia, Odra Opole, Zawisza Bydgoszcz
kosy: Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin, Miedź Legnica, Chrobry Głogów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto