Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z mp3 po Warszawie. Nietypowy przewodnik

Redakcja
Z mp3 po Warszawie. Nietypowy przewodnik
Z mp3 po Warszawie. Nietypowy przewodnik miejskasciezka.pl/arch. mm
Poczuj klimat międzywojennej Warszawy, ulic lat z lat 60. lub świat miejskich złodziejaszków. Wszystko dzięki projektowi MiejskaŚcieżka.pl.

Idea przedsięwzięcia jest prosta. Na stronie internetowej miejskasciezka.pl znajdują się pliki mp3. Każdy z nich stanowi opowieść o jakiejś części Warszawy. Pliki można pobrać za i wrzucić do swojego odtwarzacza mp3.

Wyposażeni w taki ekwipunek wyruszamy na spacer ulicami stolicy. Autorzy inicjatywy na swojej stronie wskazują dokładne lokalizacje, spod których można rozpocząć nasz spacer.

Na stronie jest również mapa, która wskazuje kierunek marszu i konkretnie omawiane lokalizacje. Dodatkowo na ścieżce dźwiękowej nagrany jest rytm kroków, aby ułatwić synchronizację nagrania z mijanymi przez nas obiektami.

Skąd wziął się pomysł na projekt? – Podobne inicjatywy są mi znane z innych miast. Coś takiego zostało stworzone na przykład w Nowym Jorku. Bliżej nas podobny projekt został zrealizowany w Lublinie – mówi MM-ce Anna Czyżewska, prezeska Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, które stworzyło przewodnik.

Warszawy codzienność niezwykła…

„To mieszkańcy miasta tworzą jego klimat. To oni decydują gdzie wypada bywać, jadać i spotykać się. To oni codziennie krążą po ulicach załatwiając swoje sprawy. Oficjalna historia toczy się w tle, zmienia nastroje ulicy i wpływa na życie zwykłych ludzi” – piszą na stronie autorzy projektu. I rzeczywiście w nagraniach daje się usłyszeć codzienność miasta. Ale codzienność ciekawą, czasami przykrytą już warstwą kurzu.

Zobacz również:
Niezwykły przewodnik. O Muranowie opowiadają jego mieszkańcy [konkurs]

Anna Czyżewska jest również autorką tekstu i lektorką ścieżki dźwiękowej „Wielokulturowa Praga”. – Klucz doboru wycieczek był bardzo subiektywny. Ja jestem osobiście związana z Pragą. Miałam kolegów Wietnamczyków urodzonych w Hanoi. A na przystanku spotykałam nieraz bułgarskich Romów handlujących różnymi rzeczami – opowiada Czyżewska.

Na stronie dostępne są cztery „wycieczki”:
„Lata 60. w Warszawie” – start pod Rotundą
„Dwudziestolecie Międzywojenne” – start spod pomnika Piłsudskiego
„Kryminalna Warszawa” – start spod Krakowskiego Przedmieścia 34
„Wielokulturowa Praga” – start sprzed cerkwi na Pradze

Każdy człowiek to odrębna historia

Czy wkrótce będzie więcej przewodników mp3? – Z pewnością coś się pojawi, ale nie chcę na chwilę obecną zdradzać szczegółów – wyjaśnia Czyżewska. – Dla nas każdy człowiek to odrębna, fascynująca historia. A ludzi przez Warszawę przewinęły się miliony. Potencjalnie jest więc tyle historii do opowiedzenia – dodaje.

W sobotę 21 stycznia o godz. 13.30 twórcy portalu MiejskaŚcieżka.pl zapraszają na specjalny audiospacer. Wystarczy wcześniej ściągnąć mp3 wycieczki „Lata 60. w Warszawie”. Spotkanie rozpocznie się pod Rotundą. Więcej informacji na

Facebooku

.


Histeria po śmierci Kim Dzong Ila w... Warszawie

Pojechali metrem bez spodni 2012 [zdjęcia]

Wolne Konopie będą palić jointy przed Sejmem

Regiomoto.pl. Motoryzacja bez tajemnic

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto