Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z własnej kieszeni dobudowali windę do starego bloku. Przeszklony dźwig zamontowano... na zewnątrz budynku [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek
Mieszkańcy jednego z bloków na Ochocie mieli już dość braku windy w swoim budynku. Chodzenie po schodach było uciążliwe dla osób starszych, niepełnosprawnych czy z wózkami dziecięcymi, dlatego lokatorzy osiedla Jadwisin złożyli się na nowoczesną windę. Przeszklony dźwig zamontowano... na zewnątrz budynku. Szczegóły w artykule poniżej.

W wielu blokach budowanych w poprzednim wieku brakuje wind. Budynki te często nie miały więcej niż cztery piętra, a więc nie widziano potrzeby montowania dźwigów. Obecnie jest to duże utrudnienie dla mieszkańców, zwłaszcza osób starszych, mających problem z poruszaniem się, niepełnosprawnych czy z wózkami dziecięcymi. Instalacja windy wewnątrz budynku nierzadko nie wchodzi w grę ze względu na to, że na klatce schodowej jest za mało miejsca. Jak więc rozwiązać taki problem? Odpowiedź znaleźli mieszkańcy osiedla Jadwisin na Ochocie.

Zobaczcie też: 10 architektonicznych porażek Warszawy. Te budynki szpecą miasto [ZDJĘCIA]

Architektoniczne porażki stolicy. Budynek Telewizji Polskiej został dostrzeżony w konkursie MAKABRY(ła). Faktycznie, nieźle sobie na to miano zapracował. Przypomina wielką zjeżdżalnię i ma trochę cyrkowy charakter.

10 architektonicznych porażek Warszawy. Te budynki szpecą mi...

Sami zapłacili za windę

Lokatorzy z budynku przy Dobosza 4/6 dobudowali windę do swojego bloku. Sami złożyli się na nowoczesny dźwig, na który czekali aż 8 lat. Nie dość jednak, że sami go sfinansowali, z ich kieszeni idą także pieniądze na comiesięczną konserwację.

- Wszystko jest zasługą lokatorów. To właśnie mieszkańcy pokryli większość kosztów. Teraz partycypują w comiesięcznych kosztach konserwacji windy – powiedział w rozmowie z Radiem RDC kierownik osiedla Jadwisin Roman Żarowiecki.

Cena takiej windy zależy od m.in. wyposażenia dźwigu i warunków budowlanych, dlatego trudno powiedzieć, ile dokładnie kosztuje taka inwestycja - może wynieść 250 tys., ale może również sięgnąć kwoty 500 tys. Winda, którą sfinansowali mieszkańcy osiedla Jadwisin, mieści sześć osób i od parteru do najwyższego piętra wjeżdża w 11 sekund.

Z własnej kieszeni dobudowali windę do starego bloku. Przesz...

Coraz więcej zewnętrznych wind

Można się spodziewać, że zewnętrznych wind będzie coraz więcej. Budowlańcy w PRL-u nie myśleli o osobach starszych, rodzinach z dziećmi, które muszą wdrapywać się po schodach z wózkiem czy osobach niepełnosprawnych. Dla tych ludzi brak dźwigu to naprawdę duże utrudnienie, dlatego dobudowywanie wind wto dobry pomysł. Warty zapamiętania jest fakt, że jeśli wśród sąsiadów są osoby niepełnosprawne, można starać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto