Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za co można dostać kasę od prezydenta Stargardu?

Redakcja
fot. MDK
fot. MDK Marcin Dworzyński
Jak poinformował urząd miejski, prezydent Stargardu przyznał ośmiu młodym osobom stypendia artystyczne na rok 2011. Wynoszą one od 263 do 340 złotych miesięcznie. Zgadzacie się z tym wyborem?

Stypendia są przyznawane młodym stargardzkim twórcom po raz pierwszy od wejścia w życie uchwały rady miejskiej. Będą wypłacane od lutego.
Osoby, którym prezydent Sławomir Pajor przyznał stypendia artystyczne w roku 2011, to:1. Artur Andrzej Haftman 2. Bartłomiej Kotschedoff 3. Katarzyna Lewandowska 4. Mateusz Patryk Łapot 5. Tomasz Staniszewski 6. Weronika Sęk 7. Dominika Honorata Szcześniak 8. Kinga Maria Ziembicka
Do stypendiów artystycznych zostało zgłoszonych czternastu młodych twórców. Byli wśród nich przedstawiciele muzyki, tańca, teatru, śpiewu i sztuk plastycznych:
1. Aleksandra Borak – w latach 2006-2010 aktywnie działała w Stargardzkim Centrum Kultury w zespole De Facto biorąc udział w wielu imprezach artystycznych na ternie miasta.
Brała udział w programie telewizyjnym „Mam Talent”, gdzie zakwalifikowana została do trzeciego etapu oraz zaproszona do udziału w programie „X Factor”. Od 6 lat wraz z zespołem tanecznym GEST z sukcesem uczestniczyła w wielu festiwalach i przeglądach tanecznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Rozpoczęła współpracę z prof. Jadwigą Gałązką – Tritt z Akademii Muzycznej w poznaniu oraz z Teatrem polskim w Szczecinie.
Dziedzina – muzyka i taniec. Wnioskodawca: Młodzieżowy Dom Kultury.
2. Hubert Fukowski – organizator imprez kulturalnych – koncertów na terenie miasta, laureat III nagrody na 2 Ogólnopolskim Przeglądzie Teledysków Niezależnych w Radomiu, I nagrody w kategorii Hip-Hop na IV Wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych.
Dziedzina: muzyka i taniec. Wnioskodawca: Agencja Reklamowo-Wydawnicza „FENIKS” Renata Świder.
3. Artur Andrzej Haftman – uczeń IV klasy PSM II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie Szczecińskim w klasie fortepianu mgr Ewy Kubiak–Kubackiej. Laureat nagrody Prezydenta Miasta dla stargardzkich artystów, twórców i animatorów kultury za rok 2009. Wielokrotnie koncertował w Stargardzie podczas imprez kulturalnych i uroczystości rocznicowych. Laureat wielu prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali pianistycznych.
Dziedzina – muzyka i taniec. Wnioskodawca - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. W. Lutosławskiego.
4. Julia Iwanciw – uczennica I klasy PSM II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie, specjalność – skrzypce, nauczyciel – prof. Marcin Baranowski. Już jako uczennica PSM I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie brała udział w wielu konkursach skrzypcowych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym odnosząc w nich liczne sukcesy. Swoje umiejętności doskonali na różnego rodzaju warsztatach muzycznych.Dziedzina - muzyka i taniec. Wnioskodawca - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. W. Lutosławskiego.
5. Bartłomiej Kotschedoff – student PWST w Krakowie, studiował na Wydziale Wiedzy o teatrze Centrale Universita Teatralne w Bergamo. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Stargardu występując w przedsięwzięciach realizowanych przez Marię Cierocką - Misterium Pasyjne, Dziady, Grabarz Królów, Bajki. Prowadził warsztaty teatralne dla młodzieży stargardzkiej.
Dziedzina – teatr i sztuka estradowa. Wnioskodawca: Młodzieżowy Dom Kultury.
6. Katarzyna Lewandowska – studentka IV roku grafiki warsztatowej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pomysłodawca i organizator „Otworzenia” – I Stargardzkich Spotkań z Fotografią Otworkową (wrzesień 2010), laureatka Konkursu na wykonanie projektu logo konkursu, statuetki oraz dyplomu dla laureatów tytułu Mecenasa Kultury Stargardu. Od 2008 roku na stałe współpracuje ze stargardzkim środowiskiem artystycznym. W 2010 roku uzyskała stypendium zagraniczne na Accademia di Belle Arti w Palermo. Czynnie zaangażowana w organizację charytatywnego koncertu „Śpiew(d)ajmy Mu”.
Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jest autorem identyfikacji wizualnych (plakat, zaproszenia) oraz bilbordów imprez kulturalnych organizowanych na terenie miasta.
Dziedzina – sztuki plastyczne. Wnioskodawca: Młodzieżowy Dom Kultury.
7. Martyna Łapot – od 7 lat tańczy w zespole APLAUZ prowadzonym przez Beatę Górak i Agnieszkę Dryjańską w Młodzieżowym Domu Kultury. Wraz z zespołem uczestniczyła w przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych, uzyskując w nich znaczące wyniki. Swoje umiejętności taneczne doskonali podczas warsztatów prowadzonych przez znanych choreografów.
Dziedzina – muzyka i taniec. Wnioskodawca: Młodzieżowy Dom Kultury.
8. Mateusz Patryk Łapot – od 2006 roku zajmuje się muzyką. Współpracuje z wieloma polskimi artystami z nurtu muzyki hip-hop. Współpracuje z Dodą i Edytą Górniak. Nawiązał stałą współpracę z Rihanną (wytwórnia Def Jam). Jest kompozytorem muzyki do kilku odcinków serialu „Tancerze”
Dziedzina – muzyka i taniec.
9. Tomasz Staniszewski - uczeń IV klasy PSM II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie, specjalność – akordeon, nauczyciel – Włodzimierz Kubacki. Z sukcesami uczestniczył w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach akordeonowych. Prowadzi działalność koncertową indywidualnie i w zespole kameralnym „Con La Passione”
Dziedzina – Muzyka i taniec. Wnioskodawca - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. W. Lutosławskiego.
10. Weronika Sęk – od szóstego roku życia uczestniczy w zajęciach zespołu tanecznego GEST prowadzonym w Młodzieżowym Domu Kultury przez Małgorzatę Flas. Wraz z zespołem z sukcesem uczestniczyła w licznych konkursach i przeglądach tanecznych w Polsce i poza jej granicami. Od 2005 roku pod okiem znanych choreografów doskonali swoje umiejętności taneczne, zgłębiając tajniki różnych technik tanecznych. W grudniu 2009 roku wzięła udział w castingach do programu You Can Dance, jednak z uwagi na wiek, nie zakwalifikowała się do kolejnego etapu.
Dziedzina – Muzyka i taniec. Wnioskodawca: Młodzieżowy Dom Kultury.
11. Dominika Honorata Szcześniak – uczennica klasy III PSM II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie, specjalność wiolonczela, nauczyciel – Stanisław Sadłowski. Niezwykle uzdolniona uczennica stargardzkiej szkoły muzycznej. Jest członkiem Zamkowej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej w Szczecinie oraz Polsko-Niemieckiej Uczniowskiej Orkiestry POMERANIA. Z sukcesami uczestniczy w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.
Dziedzina – muzyka i taniec. Wnioskodawca - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. W. Lutosławskiego.
12. Mariusz Zarzeczny – muzyk (harmonijka ustna), organizator imprez muzycznych na terenie miasta. Student Akademi Sztuki w Szczecinie. Ściśle współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Stargardu. Współpracował z zespołami – Con La Pasione”, Arktica Blues, Rubber Boots.
Dziedzina: muzyka i taniec. Wnioskodawca: Towarzystwo Przyjaciół Stargardu.
13. Kinga Maria Ziembicka – od 12 lat aktywnie uczestniczy w zajęciach zespołu tanecznego GEST. Wraz z zespołem z sukcesem uczestniczyła w licznych konkursach i przeglądach tanecznych w Polsce i poza jej granicami. Od 2005 roku pod okiem znanych choreografów doskonali swoje umiejętności taneczne, zgłębiając tajniki różnych technik tanecznych.
Dziedzina – muzyka i taniec. Wnioskodawca: Młodzieżowy Dom Kultury.
14. Daniel Jakub Ziomko - uczeń IV klasy PSM II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie, specjalność fortepian, nauczyciel – Żaneta Bartosiewicz. Laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Swoimi koncertami indywidualnymi uświetnia uroczystości i imprezy artystyczne i kulturalne w Stargardzie. Występuje także z zespołem kameralnym „Con La Passione”.
Dziedzina – muzyka i taniec. Wnioskodawca - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. W. Lutosławskiego.
Oceny formalnej i zaopiniowania wniosków dokonała Komisja do spraw przyznawania stypendiów w składzie:
1) Zastępca prezydenta Stargardu Rafał Zając2) przewodniczący Komisji Rady Miejskiej do spraw kultury,3) naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Stargardzie, Przewodniczącego Komisji, Elżbieta Świderska4) dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury Ireneusz Ziembicki5) dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Elżbieta Szumska6) dyrektor Muzeum w Stargardzie Marcin Majewski7) dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki8) dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie Grzegorz Konopczyński
Prezydent może przyznawać stypendium z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek instytucji i placówek kultury działających na terenie miasta, związków lub stowarzyszeń twórczych i kulturalnych oraz środowisk artystycznych ze Stargardu oraz szkół artystycznych oraz placówek oświatowo-wychowawczych działających w naszym mieście.
Stypendium ma charakter indywidualny. Jest przyznawane osobom wykazującym się wyjątkową aktywnością twórczą, reprezentującym wysoki poziom artystyczny i szczególny talent, które zamieszkują i działają na terenie Stargardu. Stypendysta nie może mieć więcej niż 25 lat. Ostateczną decyzję w sprawie listy stypendystów podejmuje prezydent. Od jego decyzji nie ma odwołania.
Szczegółowe zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i cofania stypendiów artystycznych miasta Stargard w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury i sztuki zawarto w uchwale rady miejskiej w Stargardzie z 26 października 2010 r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto