MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za kilka dni egzamin dojrzałości. Ilu absolwentów z powiatu wągrowieckiego podejdzie do matury?

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Przed nami matury - czas, który dla wielu uczniów wiąże się z mieszanką emocji - od podekscytowania po stres. 7 maja to dzień, który determinuje kolejne kroki w życiu. Ale nie ma powodu do paniki. Z odpowiednim podejściem i przygotowaniem każdy może zdać. Ilu absolwentów z powiatu wągrowieckiego podejdzie do egzaminu dojrzałości?

Już 7 maja absolwenci liceów oraz techników zasiądą w ławkach, by napisać jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, czy maturę. W piątek, 26 kwietnia, 464 uczniów zakończyło edukację w swoich placówkach, by solidnie przygotować się do egzaminu dojrzałości. 40 uczniów do matury nie przystąpi.

- Maturzyści obowiązkowo muszą przystąpić do czterech egzaminów pisemnych z: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

- poinformowało Starostwo Powiatowe w Wągrowcu

Kluczową strategią w przystąpieniu do matury jest odpowiednie planowanie nauki

Przystępujący do egzaminu dojrzałości podejmują różne kroki, by jeszcze przyswoić sobie wiedzę. Jedni cały czas powtarzają, inni "wkuwają" na pamięć, ale są i tacy, którzy twierdzą, że jeśli nie uczyło się systematycznie, to te kilka dni nadganiania nauki nie pomogą. Jak radzą pedagodzy warto zaczynać od rozwiązania starych egzaminów, aby zaznajomić się z formatem pytań i tempem pracy. Jeśli uczeń przystępuje do powtórek, to warto oprócz tego, że codziennie wyznacza na nie jakiś czas, to powinien także znaleźć go na odpoczynek, by umysł działał sprawnie. W tym czasie bardzo pomocne są także różne grupy wsparcia, nauczyciele, czy nawet korepetytorzy, którzy mogą pomóc zrozumieć trudniejsze zagadnienia.

- Aby zdać egzaminy maturalne, należy uzyskać co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym w części pisemnej oraz ustnej. Z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym w 2024 nie ma progu zdawalności.

- dodaje starostwo

Matura przeprowadzana będzie w dwóch formułach

Jest to związane z reformą oświaty i likwidacją gimnazjów sprzed kilku lat. Egzamin dojrzałości zatem będzie zdawany w formule z 2015 roku (tzw. stara matura) oraz formule 2023.

- Pierwsza z nich - Formuła 2015 - przeznaczona jest dla uczniów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Z kolei drugą - Formułę 2023 - zdawać będą uczniowie 4-letnich liceów i 5-letnich techników. To do niej przystąpi więc większość maturzystów.

- poinformował serwis forsal.pl

Należy pamiętać, że zdawanie matury, to nie koniec świata. Jej niezdanie również o tym nie stanowi. Nie warto się bać - natomiast warto zaufać swoim umiejętnościom i podejść do egzaminu z uśmiechem na twarzy. I, przede wszystkim, wypoczętym.

Wyniki matur znane będą już 9 lipca 2024.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto