Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami wernisaż wystawy "Nad Wisłą". Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia

Ewa Harasimczuk
Wystawa na nadwiślańskiej Barce potrwa do 20 sierpnia
Wystawa na nadwiślańskiej Barce potrwa do 20 sierpnia fot. Ewa Harasimczuk
Tematem spotkania oraz wystawy była warszawska Wisła okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zeszłoroczne Święto Wisły zainspirowało organizatorów do stworzenia podobnego projektu także w tym roku. Zaprezentowano najnowszy, 67. numer magazynu Karta. Oprócz zdjęć można znaleźć w nim różne artykuły.

Na wystawę, która potrwa do 20 sierpnia, zaprasza Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz wydawnictwem Karta. Ekspozycja wielkoformatowych fotografii połączona z wykładem varsavianisty Jerzego Stanisława Majewskiego zgromadziła na nadwiślańskiej Barce grono zainteresowanych słuchaczy, którzy chętnie dzielili się ciekawostkami historycznymi dotyczącymi nadwiślańskich plaż, mostów i zabudowy.

**

Zobacz dawną Warszawę na pływającej wystawie (ZDJĘCIA)

**

Dawna Wisła tętniła życiem
Wybrzeże Kościuszkowskie niegdyś tętniło życiem. Ludzie ochoczo korzystali z prywatnych plaż: braci Kozłowskich i tzw. Poniatówki. Wstęp na kąpieliska był odpłatny, a ceny wcale nie były niskie. - Jeszcze w XVIII wieku normą była koedukacyjna kąpiel nago. Jako że obyczajowość jest płynna, w kolejnym stuleciu było to nie do pomyślenia. W latach 20' XIX wieku można było już przebierać w krojach strojów kąpielowych, a dekadę później w najlepszym guście była piękna opalenizna - opowiadał redaktor Jerzy S. Majewski.

Żegluga rzeczna stała na wysokim poziomie. Wiodąca firmą transportową była słynna Vistula. Transport nadrzeczny również był wysoko rozwinięty. W miejscu obecnej Wisłostrady biegły tory bocznicy kolejowej, która łączyła hale przemysłowe z elektrownią. Powiśle charakteryzowała typowo przemysłowa zabudowa.

**

Wygraj płytę Moniki Brodki "Granda" - KONKURS

**

Zielone świątki i Noc Świętojańska były znakomitą okazją do hucznych zabaw nad brzegiem Wisły. - Sam książę August Poniatowski brał udział w swawolach z poprzebieraną z różne bóstwa świtą dworzan. Skakano przez ogniska rozpalone na tratwach flisackich. Dziewice puszczały wianki na wodę, a w pobliskich zaroślach szukano mitycznego kwiatu paproci - mówił varsavianista.

Prawie dwugodzinny wykład redaktora Majewskiego nagrodzono gromkimi brawami. Część zgromadzonych ustawiła się w kolejce do rozstawionego kramiku, by zakupić najnowsze wydanie magazynu Karta, reszta poddała się dalszej kontemplacji czarno-białych fotografii.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto