MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami wizyta studyjna liderek i liderów PAFW w Zbąszyniu

OPRAC.:
Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Za nami wyjątkowa wizyta studyjna!
Za nami wyjątkowa wizyta studyjna! Archiwum Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera
Przez trzy dni, dokładnie d 9 do 11 maja, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera ze Zbąszynia gościła uczestników wizyty studyjnej pt. "Zbąszyń - wspólny fyrtel i balagan". Przedsięwzięcie realizowane było w ramach programu “Liderzy PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Wizyta studyjna pt. "Zbąszyń - wspólny fyrtel i balagan".

Inicjatorką i koordynatorką wizyty studyjnej była dyrektorka zbąszyńskiej “Fiedlerówki” - Anita Rucioch-Gołek. Goście przyjechali do Zbąszynia z całej Polski: byli to samorządowcy, pracownicy instytucji kultury, aktywistki i aktywiści społeczni.

Celem wizyty było m.in. pokazanie zbąszyńskich doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą, zarówno tych systemowych jak i tych z edukacji nieformalnej, szczególnie z przestrzeni szeroko pojętej kultury. Dla osób uczestniczących w spotkaniu ważna jest wymiana doświadczeń i wiedzy oraz nabycie nowych kompetencji przydatnych w pracy lidera lokalnej społeczności.

W programie wizyty były m.in. spotkania i rozmowy z burmistrzem Zbąszynia, Tomaszem Kurasińskim, Magdaleną Rożek - szefową Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu i doświadczoną realizatorką projektów “Program Równać Szanse”; Wojciechem Olejniczakiem, prezesem Fundacji TRES i kierownikiem Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła oraz Marcinem Szczechowiakiem, prezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Goście wzięli też udział w wycieczce śladem "Zbąszyńskiego Balaganu", czyli szlakiem historii zbąszyńskich Żydów, której przewodnikami byli uczennice i uczniowie z klasy 5b. Ich rola lokalnych przewodników zrobiła wrażenie: spacer miał premierowe wydanie, ale 12-latkowie przygotowali się do tej roli i wypadli świetnie.

- Małe miasto, nad jeziorem, a takie ciekawe. Wizyta zapadająca w pamięć. Odwiedziliśmy miejsca, w których fantastyczni i nieprzypadkowi ludzie potrafią tworzyć z pasją niesamowite rzeczy, wplatając w swoje działania zarówno historię, tradycję, jak i ciekawe położenie geograficzne. Bardzo poruszyła mnie historia wysiedlenia polskich Żydów z Niemiec, ponieważ nie znałam szczegółów tej akcji. Duże wrażenie zrobiły na mnie dzieci oprowadzające nas po mieście żydowskim szlakiem, wykazały się dużym profesjonalizmem i uwagą

- powiedziała Natalia Wolko-Stempniewicz - dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie, uczestniczka XIX edycji programu Liderzy PAFW.

- W Zbąszyniu bardzo pozytywnie zaskoczył mnie sposób przekazywania historii miasta. Ludzie, którzy z pasją odkrywają dawne czasy, ale też potrafią zaangażować młodych w swoje działania. Przy takiej partnerskiej współpracy i wzajemnym szacunku Wasza historia i obrzędy ludowe nigdy nie zostaną zapomniane

- podsumowała to wydarzenie Jolanta Fludra - absolwentka IX edycji programu “Liderzy PAFW”, jednocześnie sołtyska Śródki w gminie Kleszczewo. Pełni ona swą funkcję nieprzerwanie od 2006 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto