Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za osiem miesięcy Teatr Powszechny w nowej szacie

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Będzie w końcu nowoczesny, ładny i przyjazny widzom oraz artystom. Za osiem miesięcy zobaczymy Teatr Powszechny w nowej odsłonie, a do tego czasu sztuki TP obejrzymy na innych stołecznych scenach.

18 sierpnia 2009 roku w siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta została podpisana umowa na przebudowę i modernizację budynku Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie. Prace wykona Konsorcjum firm - Lider: Instal Białystok S.A. z siedzibą w Białymstoku Nr 32 i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Promont" Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie.


Teatr Powszechny dziś i za osiem miesięcy

- Termin realizacji jest mocno wyśrobowany, bo zakłada równo osiem miesięcy - powiedział Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. - Teatr Powszechny czeka generalna modernizacja, bo ostatnia była w roku 1975, więc obiekt nadaje się do znacznej przebudowy. Będziemy poprawiali wszystkie wewnętrzne instalacje i dostosowywali obiekt do wymogów przeciwpożarowych i potrzeb osób niepełnosprawnych. Doprowadzimy do tego, żeby w teatrze komfortowo mogli czuć się zarówno widzowie, jak i sami aktorzy.

Scena 300, 200 i 100 zamiast Dużej, Małej i Garażu

- Po rewitalizacji teatru dotychczasowe nazwy scen, czyli Scena Duża, Scena Mała i Scena Garaż, zmienią nazwy na Scena 300, Scena 200 i Scena 100, w nawiązaniu do liczby widzów, którzy będą mogli obejrzeć na nich spektakle - przedstawił wizję zmian Jan Buchwald, dyrektor Teatru Powszechnego.


Jan Buchwald przedstawia wizję nowego Teatru Powszechnego

Modernizacją i rozbudową mają być objęte głównie dwie mniejsze sceny Teatru. Mała Scena stanie się wnętrzem o powierzchni 260 mkw., z możliwością konfiguracji przestrzeni w dowolny sposób - tak, by stworzyć niepowtarzalny kontakt pomiędzy aktorami a widzami. Nowa Mała Scena, czyli Scena 200, przewiduje ok. 220 miejsc czyli o niespełna 100 więcej niż obecnie istniejąca. Scena Garaż (dawna zaadaptowana pracownia krawiecka) obecnie mieszcząca ok. 45 widzów po modernizacji przyjmie ok. 100 widzów i zmieni nazwę na Scena 100. Duża Scena Teatru Powszechnego na tym etapie modernizacji, co do ilości miejsc na widowni pozostanie bez zmian.

Buchwald zaznaczył również, że poszczególne sceny będą adresowane do innego widza, dzięki czemu przyciągną wszystkich. Na Scenie 300 i Scenie 200 będą wystawiane sztuki klasyczne i "powszechne". Z kolei najmniejsza, Scena 100, ma za zadanie przyciągać odbiorców teatru offowego, alternatywnego.

Koniec ze stąpaniem na palcach

Buchwald obiecuje, że zniknie problem z hałasem. Z budynku, jak i poszczególnych pomieszczeń zostanie wyeliminowany przeszkadzający gwar, dochodzący z ulicy i innych sal. Wcześniej widzowie ze Sceny Małej proszeni byli o ciche przemieszczanie się, gdy np. na Scenie Dużej grany był spektakl. Skończy się także problem hałasu dobiegającego z zewnątrz, a który powodują przejeżdżające autobusy i tramwaje na skrzyżowaniu Zamoyskiego i Zielenieckiej.

Teatr Powszechny dumą Pragi i Warszawy

Marek Kraszewski, dyrektor Biura Kultury Ratusza, podkreślił, że inwestycja jest niezwykle ważna z punktu widzenia kultury na Pradze, jak i starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

- To ważne, że miasto zaczyna dbać o infrastrukturę kultury. To ważne, że dzieje się to po prawej stronie miasta. Istnieje pewna dysproporcja w liczbie obiektów kulturalnych po jednej i drugiej stronie Wisły. Chcemy te dysproporcje niwelować - mówił Kraszewski.

TP nie umiera na osiem miesięcy

Na oddanie gotowego budynku konsorcjum ma równo 8 miesięcy. - Dziś zaczyna działać licznik, co oznacza, że 18 kwietnia będziemy mogli zaprosić państwa do teatru - mówił podczas podpisania umowy dyrektor Teatru Powszechnego Jan Buchwald i dodaje, że przez te osiem miesięcy TP będzie żył i grał.

- Dzięki uprzejmości stołecznych teatrów, spektakle ze Sceny Dużej będą wystawiane w Teatrze Ateneum, Dramatycznym, Studio, Syrena i Na Woli. Z kolei w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, czyli dawnym Kinie Grunwald, będą grane przedstawienia kameralne. Tam też znajdzie się centrum obsługi widzów - przedstawia plany Buchwald. Dodaje, że bilety będą dostępne nie tylko w dawnym Grunwaldzie, ale na poszczegółne spektakle wejściówki zakupimy w tym teatrze, który użyczył Powszechnemu swojej sceny.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto