Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabiegają o przebudowę miejskich skwerów i placów

Marta Żabińska
Łukasz Brzenczek i Tomasz Skupiewski nad projektem przebudowy skweru przy Sokolskiej pracują od 2,5 lat.
Łukasz Brzenczek i Tomasz Skupiewski nad projektem przebudowy skweru przy Sokolskiej pracują od 2,5 lat.
Od czasu hurtowego montażu fontann na kilku katowickich placach i skwerach miasto nie wspomina o kolejnych inwestycjach. Są zielone, ale niespecjalnie atrakcyjne, bywa, że na ławkach przesiadują głównie ci, którym ...

Od czasu hurtowego montażu fontann na kilku katowickich placach i skwerach miasto nie wspomina o kolejnych inwestycjach. Są zielone, ale niespecjalnie atrakcyjne, bywa, że na ławkach przesiadują głównie ci, którym trudno ustać. Mieszkańcy chcą, by place były ciekawsze - widać to po ich inicjatywach.

Stowarzyszenie "Moje Miasto" od 2006 roku zabiega o nowy wygląd skweru przy ul. Sokolskiej. Jest blisko sukcesu. Mieszkańcy Koszutki zbierają właśnie podpisy pod listem z petycją do miasta o realizację projektu przebudowy Rowu Wełnowieckiego, tzw. Aszy. Gotową koncepcję gruntownej przebudowy pl. Miarki zaproponowali ostatnio architekci z biura projektowego Joanna i Wojciech Małeccy. A na placu mariackim, czyli E. Szramka w samym centrum miasta, mieszkańcy o ławki proszą... od dwóch lat.

O tym, że przy pl. Szramka w samym centrum miasta nie ma ławek pisaliśmy w 2006 roku. - Wiosną sprawa zostanie załatwiona - zapewniał wtedy Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej. - Już dwie wiosny minęły, a ławek dalej nie ma - zadzwonił do nas zdenerwowany Ryszard Kempka. Faktycznie, plac mariacki to tylko metry ciągnących się murków. - Nie ma tu nawet nigdzie w okolicy placu zabaw dla dzieci , trzeba jechać dość daleko, żeby małe mogły się pobawić - przyznaje Izabela Wincierz, którą spotkaliśmy na placu razem z córkami Sandrą i Kamilą.

Już dawno temu miasto usunęło z placu resztki zdewastowanych ławek. To miejsce lubią wandale. Zieleń miejska dziś znów obiecuje. - Postaramy się tam jeszcze przed wakacjami zamontować do dziesięciu ławek na murkach - zapowiada Wołosz. To koszt najwyżej 2 tys. zł. Wołosz podkreśla, że miastu trudno inwestować w ten teren, bo w większości do niego nie należy. Placu zabaw na razie tu nie będzie. Najbliżej dzieciom jest na pl. Andrzeja i na plac Grunwaldzki już na Koszutce.

Miasto otrzymało też propozycję od firmy, która chce urządzić plac zabaw na pl. Miarki, na zieleńcu od strony ul. Kościuszki. Całkiem inaczej to miejsce widzi biuro projektowe Małeccy z Katowic. Architekci przedstawili prezydentowi miasta koncepcję jego zagospodarowania: plac miałby zmienić funkcje. - Z zielonego skweru na plac miejski. Najistotniejsze jest uwolnienie przestrzeni placu z zachowaniem części istniejącej zieleni - mówi Wojciech Małecki. Wyłączenie ruchu kołowego, przełożenie linii tramwajowej na ul. Kościuszki, plac wyłożony posadzką ze szklanym, stożkowym obiektem w centralnym miejscu, pełniącym m.in. funkcję kawiarni, z podziemnymi galeriami. - To plac o bardzo dobrych proporcjach, stanowiłby świetne uzupełnienie w stosunku do nowo projektowanej nowoczesnej części Katowic. W tym rejonie można poszukiwać katowickiej starówki - uważa Małecki.

- Ta inicjatywa wydaje mi się, delikatnie mówiąc, zbyt daleko idąca. Wszelkie pomysły trzeba odczytywać w kontekście tego, co miasto w ogóle planuje, ile ma pieniędzy do wydania - mówi Marian Zych z Wydziału Rozwoju UM, przypominając, że priorytetowe jest dziś ścisłe centrum. - Trzeba się też zastanowić, czy pl. Miarki w stanie obecnym nie jest wystarczająco dobry, czy jest sens inwestować w niego ileś milionów złotych. Miasto takie inicjatywy traktuje jednak poważnie, przykładem jest skwer przy Sokolskiej - zapewnia.

Na Sokolskiej potrzeba już nie decyzji, a tylko realizacji. Stowarzyszenie Moje Miasto, które tym projektem zajmuje się od 2006 roku, samo zorganizowało konkurs, podjęło współpracę m.in. ze studentami Akademii Sztuk Pięknych, wreszcie z Urzędem Miasta. Jeszcze w ubiegłym roku wybrano koncepcję Jakuba Manka i Andrzeja Dudy z Politechniki Śląskiej: pasy zieleni i wody, ciekawe, "tęczowe" ławki. Całość nazwano "Sokolska Łąka". Na urzędników czekali jednak najdłużej. - Musieliśmy to skoordynować z pracami związanymi ze śródmieściem, bo to teren mający wpływ np. na układ komunikacyjny. Dziś można powiedzieć, że zaplanowany skwer pasuje do całości. Realizację zakładamy w przyszłym roku - mówi Marian Zych. Miasto właśnie ma ogłosić przetarg na projekt budowlany. - To połowa drogi. O sukcesie będziemy mówić, gdy wbita zostanie pierwsza łopata. Cieszę się, że doszliśmy do tego etapu. To będzie nowoczesny projekt, z zachowaną zielenią, z wodą, o funkcji rekreacyjnej, ale też przystosowany do organizacji imprez - mówi Łukasz Brzenczek ze stowarzyszenia.

Na zagospodarowanie tzw. Aszy czekają mieszkańcy Koszutki. Projekt jest w urzędzie od 2006 roku: brukowane alejki, ośmiotorowy tor do gry w bule, kort tenisowy, boisko do siatkówki, duży skate park, nowe oświetlenie, większy plac zabaw, miasteczko ruchu drogowego, wybieg dla psów. - Walczymy o to, żeby ten projekt wpisać do budżetu na przyszły rok. Zbieramy teraz podpisy, by stworzyć tam tzw. strefę aktywności rodzinnej. To mogłoby pomóc uzyskać unijne pieniądze na przebudowę - mówi Jarosław Gwizdak ze stowarzyszenia "Koszutka - najlepszy adres". Tu do głosu dochodzi też demokracja: zwolennicy dzisiejszego, bardziej "dzikiego" wyglądu Aszy rozpoczęli tam ostatnio własną kampanię... przeciw przebudowie. Według Wołosza prezydent miasta ma się tam w najbliższym czasie wybrać, by obejrzeć teren i zadecydować o jego przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto