Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Warszawie. Unikatowa mozaika z dworca Warszawa-Śródmieście wpisana do rejestru

Redakcja
- Postanowiłem wpisać do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego zespół dekoracji mozaikowych autorstwa Wojciecha Fangora, znajdujących się w podziemnej części Dworca Warszawa-Śródmieście przy Al. Jerozolimskich 50, z uwagi na ich wartości artystyczne i naukowe - przekazał prof. Jakub Lewicki - wojewódzki konserwator zabytków. Szczegóły w artykule poniżej.

Mozaika z dworca Warszawa-Śródmieście zabytkiem

Do rejestru zabytków wpisano 52 mozaiki sufitowe oraz 27 mozaik ściennych z dworca PKP Warszawa-Śródmieście.

- Postanowiłem wpisać do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego zespół dekoracji mozaikowych autorstwa Wojciecha Fangora, znajdujących się w podziemnej części Dworca Warszawa-Śródmieście przy Al. Jerozolimskich 50, z uwagi na ich wartości artystyczne i naukowe - przekazał prof. Jakub Lewicki - wojewódzki konserwator zabytków.

Jak precyzuje konserwator - wszystkie mozaiki składają się ze szkliwionych elementów ceramicznych o wymiarach 4 x 3 cm wykonanych w zakładach Fajansu we Włocławku, częściowo przy użyciu barwników importowanych z Włoch. Według przyjętego schematu czerwień, oranż i żółcień sygnalizować miały kierunek wschodni, zaś błękit i zieleń – kierunek zachodni. W ten sposób dekoracje wspomagały orientację w przestrzeni i prowadziły podróżnych poprzez trasy komunikacyjne w obrębie dworca.

Zabytki w Warszawie. Unikatowa mozaika z dworca Warszawa-Śró...

Dekoracje mozaikowe śródmiejskiego dworca są dziełem zespołu Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ich realizacje są niezwykle oryginalnym zjawiskiem na tle osiągnięć ogólnopolskiej architektury z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. - Powstanie dekoracji obrazuje zarazem złożony proces realizacyjny, w który zaangażowani byli wybitni twórcy specjalizujący się w rozmaitych dziedzinach – m.in. Wojciech Fangor, jedna z najwybitniejszych indywidualności powojennej sztuki, czy Helena i Lech Grześkiewiczowie, cenieni twórcy plastyki monumentalnej - przypomina konserwator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto