MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Warszawie. XIX-wieczny warsztat Kolei Nadwiślańskiej wpisany do rejestru przez konserwatora

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Warszawa ma nowy zabytek. Jest nim XIX-wieczny warsztat kolei nadwiślańskiej. To rzadki przykład budynku tego typu o tak dużych walorach artystycznych.

Mazowiecki konserwator zabytków wpisał do rejestru budynek dawnego zespołu Warsztatów Kolei Nadwiślańskiej. Nieruchomość powstała w drugiej połowie XIX wieku. Główna warszawska stacja kolei została zbudowana w 1880 roku, w rejonie ulicy Oliwskiej. Budynek warsztatu charakteryzuje się bogatym detalem architektonicznym i licznymi nawiązaniami do popularnych form architektury ówczesnych lat. – Nie pozbawiło to jednak budynku indywidualnego wyrazu architektonicznego o wysokiej wartości artystycznej. Na szczególną uwagę zasługuje rozczłonkowanie bryły, zaakcentowanie wejścia poprzez środkowy ryzalit oraz ceglany naczółek, bogata dekoracja otworów okiennych w ryzalitach bocznych" - czytamy w komunikacie konserwatora.

Kolej Nadwiślańska

Kolej Nadwiślańska została upaństwowiona w 1898 roku, a następnie w części zniszczona w wyniku działań wojennych podczas I Wojny Światowej. Zakłady następnie wykorzystywano już w wolnej Polsce do naprawy pociągów, a w czasie II wojny zakład ponownie został zniszczony. Nieliczne ocalałe budynki znajdują się dziś wzdłuż ul. Oliwskiej pod nr 9, 11B, 12, 14. Z uwagi na rozmiar powojennych zniszczeń nie zdecydowano się na odbudowę pozostałych zabudowań. Istniejące budynki zaadaptowano do funkcji mieszkalnej i częściowo przekształcono. Warsztaty, których częścią są zachowane budynki miały istotny wpływ na rozwój nie tylko Targówka i Pelcowizny, ale także kolei na terenie Mazowsza.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto