Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki, Warszawa. Kolonia Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w rejestrze zabytków. Jest decyzja konserwatora

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
- Podjąłem decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków budynku XIII Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu - poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, dr hab. Jakub Lewicki. Chodzi o obiekt położony przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 16 i 16 A. Jak wskazuje konserwator - budynek i posesja zachowują wartości artystyczne, historyczne i naukowe. Szczegóły w artykule poniżej.

Budynek XIII Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej został wzniesiony w latach 1947-48 według projektu Barbary i Stanisława Brukalskich. Na 4-piętrowej, murowanej konstrukcji wyróżnić możemy podpiwniczenie, czterospadowy dach czy pionowe żłobienia w elewacji. Za prawdziwą perełkę uznać można klatkę schodową obiektu. Sam konserwator przyznaje, że to bardzo charakterystyczny element świeżo upieczonego zabytku. Znajdziemy ją w południowo-wschodnim narożniku budynku. Klatka zachwyca swoim kształtem, spiralnymi schodami czy mozaikową dekoracją na posadzce.

Wewnątrz budynku zachował się czytelny układ funkcjonalno-przestrzenny, z wydzieloną częścią mieszkaniową i reprezentacyjnym holem wspartym na dwóch słupach: pierwszym przy stopniach prowadzących do lokali, drugim przy klatce schodowej, opracowanych za pomocą drutu owiniętego spiralnie wokół filaru - informuje MWKZ.

"Świadectwo idei architektury społecznej"

Żoliborski obiekt został doceniony za kilka szczególnych cech. Cała Kolonia XIII była bardzo nowoczesnym jak na swoje czasy kompleksem. Projektanci porzucili znane dotąd formy architektoniczne i stworzyli unikatową budowlę. Konserwator zaznacza, że to wyjątkowy przykład przemyślanej kompozycji architektonicznej, umiejętnie wpisanej w przestrzeń osiedla WSM. Co więcej, nawet dziś - przeszło 70 lat po wybudowaniu Kolonii, zdaniem konserwatora stanowi ona "świadectwo zrealizowanej i funkcjonującej idei architektury społecznej".

Kolonia WSM-u podzielona została na część mieszkalną i handlowo-usługową. Po oddaniu obiektu do użytku powstał tam tzw. "dom dla samotnych" oraz "gospoda pod gruszą" - skrzydło zaadaptowane na część restauracyjną.

Zabytki, Warszawa. Kolonia Warszawskiej Spółdzielni Mieszkan...

Decyzja konserwatora nie jest ostateczna. - Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - przyznał MWKZ.


od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto