Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kamienica Natansona sprzedana. Perełka architektoniczna przy Nowym Świecie zmieni nie tylko właściciela, ale też swoją funkcję

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Zabytkowa kamienica Natansona przy ulicy Nowy Świat 2 została sprzedana. Nowym właścicielem budynku została firma AFI Europe. Sprzedaż tej zbudowanej ponad sto lat temu perełki architektury to największa tegoroczna transakcja na rynku zabytkowych kamienic w Warszawie. Najprawdopodobniej obiekt nie utrzyma swojej funkcji biurowej - jego pomieszczenia zostaną przekształcone w mieszkania na wynajem. Szczegóły w artykule poniżej.

Kamienica Natansona w nowych rękach

Budynek powstał w 1910 roku na miejscu kamienicy z połowy XIX wieku, na polecenie przedstawiciela warszawskiej wybitnej rodziny Natansonów - bankierów, księgarzy i wydawców. W 2006 roku został wpisany do rejestru zabytków. Właściciel kamienicy, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, od wielu lat miał tam swoje biura. W środę (6 listopada) WPG poinformowało o sprzedaży budynku.

- Od wielu lat zajmowaliśmy w kamienicy powierzchnię biurową, dlatego tak ciężko było nam się z nią rozstać. Mając jednak na uwadze wysokie walory architektoniczne obiektu i doskonałą lokalizację mieliśmy również świadomość, że wartość nieruchomości jest znaczna i ten potencjał można wykorzystać poprzez renowację i adaptację do nowych funkcji biznesowych. Cieszymy się, że dzięki nowemu właścicielowi obiekt odzyska w przyszłości należne mu miejsce ''perełki architektury'' rejonu Placu Trzech Krzyży i utwierdzi swoją pozycję wśród zabytków na trasie Traktu Królewskiego - powiedział Ryszard Brzozowski, prezes WPG.

Kamienica Bandurskich w rejestrze zabytków. Z zewnątrz ślady...

Firma AFI nowym właścicielem kamienicy przy Nowym Świecie 2

Budynek został zakupiony przez AFI Europe i jest największą transakcją związaną z zabytkową kamienicą w tym roku w Warszawie. Co ciekawe, cały proces sprzedaży trwał jedynie cztery miesiące.

- Wierzymy w rozwój segmentu premium na polskim rynku nieruchomości, który jest szczególnie dynamiczny w stolicy - powiedział Michał Stępień z AFI. - Cały czas oprócz nowoczesnych biurowców klasy A analizujemy podobne do Nowego Światu 2, atrakcyjnie zlokalizowane obiekty z przeznaczeniem na mieszkania na wynajem. W najbliższym czasie naszym celem jest odnowienie Nowego Światu 2 i przywrócenie go miastu w świeżej odsłonie. Już ruszamy z przygotowaniami.

To już drugi tego typu budynek kupiony przez firmę AFI w Warszawie. Wcześniej spółka została właścicielem kamienica Wolfa Krongolda, zwanej potocznie Pekinem, wzniesionej w latach 1896 - 1899 przy ul. Złotej.

Zobaczcie też: Warszawa ma wiele nowych zabytków. Wśród nich są staw, park oraz stara toaleta

Dworzec Warszawa Stadion powstał w roku 1955 według projektu architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Wraz z wejściami tworzy ciekawy przykład architektury tamtych czasów i kontrowersyjnego kandydata na zabytek. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wnętrze samych tuneli jest dość skromne surowe i raczej niczym nadzwyczajnym wizualnie się nie wyróżnia. Wchodzimy jednak w epokę, w której PRL-owskie budowle, przynajmniej od strony metryki będą się klasyfikować jako zabytki. Czy każdy z nich powinien znaleźć się w rejestrze zabytków? To pytanie pozostawiamy już otwartym.

Warszawa ma wiele nowych zabytków. Wśród nich są staw, park ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto