Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy drewniak na Pradze-Północ odzyskał dawny blask. Tak wygląda po remoncie. Wnętrze zachwyca

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Krystian Dobuszyński
Parterowy budynek przy ul. Środkowej 9, po kilku latach remontu zyska niebawem pozwolenie na użytkowanie, co oznacza, że już wkrótce do zabytkowego drewniaka powrócą dzieci. Szczegóły w tekście poniżej.

Zabytkowy drewniak w nowej odsłonie

Budowa ogrodzenia oraz wykonanie nawierzchni na terenie działki, to ostatnie etapy inwestycji, na której ukończenie czekają nie tylko mieszkańcy Pragi. Już wkrótce zajęcia zorganizuje tam Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddział Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa.

Historyczny charakter, nowoczesna funkcja

Najbliższe otoczenie drewniaka nabrało prawdziwie nowoczesnego wymiaru, a zabytkowy budynek odzyskał urok i blask nie tracąc przy tym historycznego charakteru. - Prócz pieczołowicie odtworzonych elewacji, z zachowaniem oryginalnego szalunku na froncie i dekoracyjnego detalu wokół okien, na uwagę zasługują także wnętrza tego wyjątkowego obiektu - informuje miasto.

We wnętrzu dominującą pozycję zajmują elementy drewniane, jak np. strop belkowy na parterze. Przyjęta przez projektanta koncepcja od początku zakładała pozostawienie nieotynkowanych fragmentów ceglanych ścian. Mury te ciekawie kontrastują ze stolarką drzwiową – odtworzoną w tradycyjnej formie i zgodnie z historycznym wzorem. Parkiety i obudowa klatki schodowej zyskały współczesną stylistykę.

Oryginalna więźba i piece

Tym, o co Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków długo walczyło, było zachowanie elementów oryginalnej więźby dachowej i wyeksponowanie jej w obiekcie. Udało się. Na użytkowym poddaszu widoczne są odsłonięte stare drewniane słupy, z czytelnymi oznaczeniami ciesielskimi.

Prawdziwą ozdobą pomieszczeń są niewątpliwie piece kaflowe, które po pracach konserwatorskich zostały ponownie ustawione w budynku.

Nowa drewniana brama

Na dziedziniec prowadzi nowa brama. Inwestor ze względów użytkowych nie zdecydował się na przywrócenie bramy w jej przedwojennym kształcie. Zachowano jednak ten sam materiał z jakiego powstał budynek, czyli drewno. Ażurowa struktura nowego ogrodzenia umożliwia wgląd na teren posesji, a forma i kolorystyka komponują się z szalowaniem elewacji.

- Poszukiwanie równowagi pomiędzy modernizacją a konserwacją i próba spójnego połączenia starego z nowym – to zagadnienia stale obecne na wszystkich etapach tego skomplikowanego remontu. Bilans prac należy uznać w tym przypadku zdecydowanie za pozytywny - informuje BSKZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto