Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej ma zbyt słabe fundamenty

Aleksandra Tyczyńska
Remont biblioteki miał być szybki i łatwy, ale taki nie będzie
Remont biblioteki miał być szybki i łatwy, ale taki nie będzie fot. Dariusz Śmigielski
Nie skończy się na "kosmetycznym" remoncie gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie. Kilkusetletni budynek dawnej synagogi odsłonił przed wykonawcami swoje tajemnice. Nie są to miłe niespodziankami. Naprawienie niefrasobliwości dawnych budowniczych kosztować może miasto nawet 100 tys. zł.

Cztery odwierty, wykonane przed rozpoczęciem remontu, pozwalały przyjąć, że fundamenty są wykonane z cegły i zachowane w dobrym stanie. Po skuciu tynku i odkryciu pozostałych fragmentów fundamentów okazało się jednak, że są wykonane także z kamienia, a w dodatku zbyt płytko posadowione. - Nie było wówczas prawa budowlanego, ale też, niestety, nie było obce pojęcie oszczędnego budowania - mówi Małgorzata Majczyna, dyrektorka biura inwestycji i remontów Urzędu Miasta w Piotrkowie.

Wieść o fatalnym stanie fundamentów zelektryzowała tych, którzy w bibliotece bywają i tych, którzy tam pracują. Małgorzata Majczyna uspokaja: - Zrobienie specjalnych podpór z betonu i stali załatwi sprawę. Pozwoli wzmocnić fundamenty i utrzymać je w ryzach, zapobiec ich ewentualnemu przesuwaniu się.

W trakcie prac okazało się też, że w murach wpuszczonych w ziemię, od strony ul. Wojska Polskiego, znajdują się trzy łukowe otwory, coś w rodzaju okien, tylko zasypanych od jednej i drugiej strony ziemią. Takie otwory mogą osłabiać konstrukcję budynku, ale też, z drugiej strony mogą czemuś służyć.

- Niedaleko znajdowała się studnia artezyjska, może chodziło o przepuszczenie wody krążącej w ziemi - mówi Małgorzata Majczyna. Na razie nie zapadła decyzja, co zrobić z zagadkowymi otworami. Podobnie rzecz ma się w przypadku tzw. wody podskórnej, która sączy się na podziemne części budynku. Sytuacja jest obserwowana, nie zapadły jeszcze decyzje o ewentualnym zabezpieczeniu budynku przed wodą.

Remont gmachu biblioteki realizowany jest w ramach projektu "Trakt Wielu Kultur - rozwój potencjału turystycznego miasta poprzez rewitalizację zabytkowych obszarów Piotrkowa Trybunalskiego".

Prace budowlano-konserwatorskie obejmują remont elewacji budynku (odmalowanie, wymiana okien), a także remont części dachu i odnowienie chodników.

Przewidziano także "zszywanie pęknięć" w murach nierdzewnymi prętami. Wykonanie pierwotnie zakładanych prac, które miały potrwać do połowy listopada, kosztować będzie prawie milion złotych. Ile będzie kosztować wykonanie dodatkowych robót na razie nie wiadomo, przypuszczalnie 100 tys. zł. O dokładnych liczbach będzie mówił nowy kosztorys, który ma być sporządzony niebawem.

To już kolejna miejska inwestycja, przy której nie obyło się bez kosztownych niespodzianek. Przebudowa stadionu miejskiego przy ul. Żwirki miała być wykonana możliwie najtańszym kosztem, a okazało się, że może być drożej niż pierwotnie zakładano. W trakcie budowy ujawniły się błędy w posadowieniu nowego budynku i trybun na starych murach.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto