Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy pałac i przepiękny park pod Warszawą. Wyjątkowe miejsce na odpoczynek. Tam odetchniesz od miasta

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Klasycystyczny pałac, neogotycki zameczek, zrekonstruowany w latach 80. XX wieku dworek modrzewiowy, domek szwajcarski, dawna kuźnia i przepiękny park ze stawem oraz klasycystyczny kościół miejscowej parafii św. Kazimierza Królewicza. Jedno miasteczko, jedno miejsce, oferujące mnóstwo atrakcji. Całość położona jest tuż przy trasie S8 około 40 kilometrów od Warszawy. Znajdziemy tu jednak niesamowitą ciszę i spokój.

W czasie największej świetności Radziejowic, gdy zarządzał nimi Stanisław Radziejowski bywał tu król Zygmunt III Waza, a od 22 do 25 listopada 1632 roku przebywał król Władysław IV Waza. Tereny robią olbrzymie wrażenie, przepiękny park, który może kojarzyć nam się z terenami w Wilanowie czy Łazienek Królewskich, z ogromnym stawem, licznymi alejkami i elementami drobnej architektury. Obecny park o powierzchni 26 ha zaczęto kształtować w 1817 roku w formie krajobrazowego parku angielskiego.

Zabytkowy pałac i przepiękny park pod Warszawą. Wyjątkowe mi...

Na terenie parku znajdują się wpisane na listę pomników przyrody aleja lipowa i aleja jesionowa oraz okaz miłorzębu dwuklapowego. Znajduje się tu kilka pomostów umożliwiających wyjście nad wodę, liczne małe kładki, a także popiersia znanych osób, które bywały w Radziejowicach. Ich lista jest imponująca:

  • Juliusz Słowacki,
  • Stanisław Wyspiański,
  • Ludwik Solski,
  • Stanisław Moniuszko,
  • Wojciech Kilar,
  • Władysław Reymont,
  • Kazimierz Dejmek,
  • Gustaw Holoubek,
  • Ignacy Jan Paderewski.
Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach
Kamil Jabłczyński

Wielowiekowa historia

Łącznie na stronie zabytek.pl znajdziemy w małych Radziejowicach kilkanaście obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jest park, cały zespół parkowo-pałacowy, stajnia, kuźnia, młyn wodny czy zameczek. Czym jest zameczek? W XV wieku, obok istniejącego obecnie pałacu klasycystycznego z XIX wieku, wznosiła się wieża mieszkalna, będąca siedzibą rodu Radziejowskich. Po umieszczenie głównej siedziby w nowym pałacu, Zameczek popadł w ruinę, do czasu, gdy na początku XIX wieku na polecenie Józefa Wawrzyńca Krasińskiego odbudowano w 1802 roku ruinę w stylu neogotyckim.

Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach
Tdurden

Obecnie jest to budowla mieszcząca pałacową kuchnię i dwa historyczne apartamenty wyposażone w dawne meble. Sam pałac i siedziba rodu Radziejowskich powstała właśnie we wspomnianym XV wieku. Pałac główny miał być ogromny, w porównaniu do obecnego, bywali tu wspomniani królowie, ale mógł pomieścić niemal cały dwór - do 1000 osób. Wieża została rozbudowana w 1512 roku przez Mikołaja Radziejowskiego, gdy został wojewodą płockim.

Radziejowice obecnie

Od roku 1965 pałac zaczął pełnić rolę domu pracy twórczej dla twórców kultury. Obecnie w Pałacu znajduje się stała ekspozycja prac Józefa Chełmońskiego rozmieszczona w salach na parterze i pierwszym piętrze, apartamenty oraz pokoje gościnne, recepcja i jadalnia pałacowa. Jeden z plusów tego miejsca jest tez zarazem minusem. Położony niemal przy samej trasie S8 pozwala dotrzeć z Warszawy w to miejsce w około 30 minut. Nie przegapimy zjazdu, bo pobliski węzeł nazywa się "Radziejowice". Park jednak położony jest niemal na granicy z trasą. O ile w części bliżej pałacowi nie słychać samochodów, to w drugiej części kompleksu hałas jest już słyszalny.

Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach
Kamil Jabłczyński

Miejsce warte jednak odwiedzenia. Tereny są przepiękne i zadbane, ale też znacznie cichsze i mniej oblegane od stołecznych parków, a wcale nie odbiera urodą od muzeum w Wilanowie czy Łazienek Królewskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto